Студопедия Главная Случайная страница Обратная связь

Разделы: Автомобили Астрономия Биология География Дом и сад Другие языки Другое Информатика История Культура Литература Логика Математика Медицина Металлургия Механика Образование Охрана труда Педагогика Политика Право Психология Религия Риторика Социология Спорт Строительство Технология Туризм Физика Философия Финансы Химия Черчение Экология Экономика Электроника

Лічба часу на Русі після прийняття християнства
Після офіційного прийняття християнства (988р.) на Русі запроваджується юліанський календар. Разом з календарем запозичена і лічба часу за роками від „створення світу (С.С.), тобто з 5508 р. до н.е. Але повністю відповідна лічба не була прийнята. Зокрема було збережено давньоруський новий рік – 1.03, (а у Візантії – 23.09 з 312 р., а з 462 – 1.09).

Проте час пройшов і в XV ст. (1492 р.) Собор РПЦ (7000 р. від С.С.) –переніс Новий рік на 1.09, який був у Росії до 1700 р.

Оскільки була прийнята „ера „від С.С.”, постало питання: як співвідносити роки руського березневого і візантійського вересневого року. Адже від 1.03 до 1.09 – 6 місяців. Фактично рік поділяється на дві рівні половини. Тому березневий рік може починатися на 6 місяців пізніше вересневого (т. зв. „молодший рік”). Його називали березневим. Якщо починався на 6 місяців раніше, тому був ніби „старшим” від вересневого. Такий рік одержав назву ультраберезневого (лат. ultra – по той бік).

Тому якщо брати за основу візантійський вересневий рік, то йому могла відповідати або перша половина „молодшого” (березневого) року, або друга половина старшого (ультраберезневого) року.

Тому виникло питання: яким же роком здійснювати лік часу в Давній Русі – березневим чи ультраберезневим?

Вважається, що в XII – XIV ст. ці два види років вживалися паралельно, хоча у різних феодальних центрах неоднаково. Проте невідомо, чи були вони ще раніше в період Київської Русі.

У літописах ультраберезневе датування з’явилося у 20-х рр. ХІІ ст. і спочатку ним позначали невеликі періоди часу. У деяких випадках датувань за ним більше ніж за березневим стилем. Ультраберезневий рік продовжує зустрічатися до початку XIV ст., а потім у всіх літописах одночасно зникає.

У ХІV ст. відновлюється панування березневого стилю. На межі ХІV – XV ст. – вперше з’являються вересневі позначення років, а в кінці XV ст. – вересневий стає панівним.

Саме паралельним вживанням березневого і ультраберезневого стилів пояснюється більшість розходжень між літописами у позначенні року на 1. У переважній більшості випадків це два одинаково правильні позначення одного і того ж року за різними стилями.

Візантійська ера від С.С. проіснувала в Росії понад 700 років, а вересневий стиль – більше 200 років. 20.12.7208 р. (у 1699 р.) вийшов указ Петра І про проведення реформи календаря: початок нової ери і перенесення початку нового року.

7208-й рік тривав 4 місяці (з 1.09 по 31.12). 1 січня стало початком нового 1700 р. Реформа сприяла полегшенню торгових, наукових і культурних зв’язків.

У ХVІІІ ст. – у ряді європейських країн запроваджується григоріанський (сонячний, більш точний) календар. А в Росії – юліанський. Проте на григоріанський починають переходити окремі служби. У ХІХ ст. – григоріанський календар використовують МЗС, торгівля і військовий флот. Астрономи, метеорологи, науковці також викорисьовують григоріанський.

І лише у 1918 р. декретом РНК РФ – введено григоріанський календар. Різниця між календарями становила 13 днів.

 

3. Особливості лічби часу в Україні

Лічба часу в Україні залежала від того, до складу якої держави входила та чи інша її частина.

Так з часів Київської Русі лік рокам вівся за юліанським календарем і ерою „від С.С.”.

У XIV ст. українські зелі спочатку увійшли до складу Литви, а потім до Польщі. У Польщі з 1364 р. вели літочислення „від Р.Х.”, а початок року – 1 січня.

У 1582 р. розпочалася григоріанська реформа. Польща одна з перших перейшла на новий календар, тому і на українських землях також було запроваджено григоріанський календар.

Після 1654 р. Україна увійшла до Росії і, відповідно, вібувся перехід на юліанський календар. І лише у 1918 р. було повернено григоріанський календар.Дата добавления: 2014-12-06; просмотров: 2466. Нарушение авторских прав


Рекомендуемые страницы:


Studopedia.info - Студопедия - 2014-2020 год . (0.003 сек.) русская версия | украинская версия