Основні терміни
Зовнішні ризики – це ризики безпосередньо не пов'язані з діяльністю підприємства чи його партнерів, на їх рівень впливає велика кількість політичних, економічних, демографічних, соціальних, географічних та інших факторів. Зовнішні ризики поділяють на ризики країни, валютні, інфляційні та ризики стихійних лих (форс-мажорних обставин). Ризик країни — ризик, зумовлений функціонуванням підприємства як системи згідно з правилами і законодавчими нормами ведення бізнесу у країні, де підприємство розміщується або здійснює зовнішньоекономічні операції (країни підприємств-партнерів, транзитні країни тощо). Валютні ризики – загроза валютних збитків, пов’язаних зі зміною курсу єдиної валюти відносно іншої та національної валюти під час проведення зовнішньоекономічних кредитних та інших валютних операцій. Економічний ризик – це випадкове зниження конкурентоспроможності, зниження довгострокової рентабельності. Політичний ризик – ризик, що генерується економічним середовищем певної країни в цілому та діями уряду, зокрема, як небезпека зміни існуючих умов податкової та митної політики, політики цін, трансферту тощо. Форс-мажор – непередбачувані події (обставини), які загрожують виконанню умов договорів. Ризик стихійного лиха(форс-мажорних обставин) – ризик, зумовлений наявністю чи відсутністю непередбачуваних стихійних явищ природи і пов’язаних з ними наслідків (зокрема, обмежень з боку держави), масштабними суспільними подіями (війна, блокада) і рівнем розвитку страхових відносин у країні та за її межами. Ризик інфляції (інфляційний ризик) – можливість знецінення грошових активів, а також доходів і прибутку підприємства внаслідок інфляційних процесів в економіці країни.
Контрольні питання: 1. Які види економічного ризику виокремлюють у сучасному підприємництві? 2. У чому полягає дія політичного ризику? Який зв’язок існує між політичним і економічним ризиками? 3. У який спосіб можна згрупувати зовнішні ризики у підприємстві? 4. У чому полягають особливості дії валютного ризику? На які підприємства впливає ризик? 5. У чому полягають особливості ризику форс-мажорних обставин? Чи однаковими є його прояв для різних регіонів і різних видів діяльності?
Лекція №8 -9 (4 години) Тема 4. Внутрішні ризики у сучасному підприємництві Мета. Визначити види основні види внутрішнього ризику у сучасному підприємництві, виявити особливості дії кожного його виду.
План 1. Галузевий ризик. 2. Виробничий (операційний) ризик. 3. Комерційний ризик. 4. Транспортний ризик. 5. Фінансовий ризик. 6. Аудиторський ризик. Література: [6, c.92-99], [15, c. 72-103], [15, c. 103-159; 33, c. 312-317].
|