Камеральна обробка нівелірних ходів
Ціль роботи. Навчити студентів порядку обчислювальної обробки замкнутого та розімкнутого нівелірних ходів, обчисленню висот зв`язуючих та проміжних точок.
1. Загальні положення
Висотне знімальне обґрунтування створюють методом геометричного нівелювання, сполучаючи прокладання нівелірних ходів, по можливості, з точками теодолітного ходу. Результати вимірювань заносять у польовий журнал (табл. 2.1).
2. Обробка замкнутого нівелірного ходу
2.1. Заповнення журналу вихідними даними
Вихідними даними є результати польових вимірювань, що занесені в журнал нівелювання (табл. 2.1). В графу 1 заносять номер нівелювальної точки і номер станції. В графу 2, 3, і 4 – відліки по рейках. В графі 8 записують відмітку початкового репера. В графі 5 і 6 виконують обчислюють перевищення.
Таблиця 2.1.-Польовий журнал нівелювання (фрагмент)
2.2 Контроль правильності вимірювань та ув`язка перевищень
Обробку польового журналу починають з виконання посторінкового контролю: - в графі 2 і 3 складають усі записані відліки (крім PO) Σ З і Σ П; - слідом знаходять різницю чисел в графах 2 і 3 та ділять її навпіл ; -в графі 5 складають усі перевищення з обліком знака, суму яких також ділять навпіл ; - в графі 6 знаходять суму усіх середніх перевищень. При цьому повинно виконуватися рівняння (2.1) Після виконання посторінкового контролю виконують загальний контроль по журналу аналогічно посторінковому. Знайдені середні значення перевищень ув`язують, обчислюючи практично одержану нев`язку (2.2) Для замкнутого нівелірного ходу (2.3) Тоді (2.4) Для визначення fh її порівнюють з допустимим значенням, яке при технічному нівелюванні дорівнює , (2.5) де L – довжина ходу, км. Коли умова (2.5) виконується, то здійснюють ув`язку нівелірного ходу розподіленням fh в усі виміряні середні перевищення у вигляді поправок порівну і з оберненим знаком, які округлюють з точністю до 0, 001 м. Коли поправки неможливо розподілити порівну, то найбільші вводять в перевищення в середині ходу. Знайдені поправки записують в журналі над середніми перевищеннями червоними чорнилами.
2.3. Обчислення висот точок ходу
При виконанні технічного нівелювання можливо виконувати обчислення висоти першої точки ходу через горизонт приладу ГП1 = НR + cч, (2.6) де НR – висота вихідного репера; cч – відлік за чорним боком рейки, що встановлена на репері. Висота першої точки ходу Н1 = ГП1 – в1ч, (2.7) де в1ч – відлік за чорним боком рейки, що встановлена на 1-й точці ходу. Знайдене значення ГП записують в графу 7, а знайдене значення Н1 в графу 8. Висоти останніх точок ходу обчислюють послідовно починаючи від Н1 способом алгебраїчного складання з виправленими значеннями середніх перевищень (2.8) Контроль правильності обчислювань висот точок замкнутого нівелірного ходу – це одержання в кінці обчислень висоти репера. Коли необхідно обчислити висоти проміжних точок, то обчислюють горизонт приладу на тій станції, з якої записують відлік за чорним боком рейки, що встановлена на цій точці.
3. Обробка розімкнутого нівелірного ходу
Заповнення журналу вихідними даними і виконання посторінкового та загального контролю аналогічно замкнутому за виключенням практично одержаної нев`язки
, (3.1) де і - відмітки кінцевого та початкового реперів.
Завдання: - обробити польовий журнал технічного нівелювання згідно варіанту за двома останніми цифрами шифру (додаток 2 і 3).
|