Практична робота №3
Побудова точок планового обґрунтування Ціль роботи. Засвоїти побудову координатної сітки, а також нанесення точок за прямокутними координатами з точністю, яка вимагається.
1. Загальні положення
Вихідними даними для побудови служать обчисленні прямокутні координати точок теодолітного ходу. Роботу починають з побудови координатної сітки, яку будують у вигляди сітки квадратів для топографічних планів зі стороною квадрату 10 см. Необхідну кількість квадратів розраховують за екстремальними значеннями координат точок ходу, що вибирають з відомості обчислення координат. Наприклад: хmin = -11, 52 м уmin = -8, 55 м хmax = +245, 42 м уmax = +221, 75 м У відповідності з заданим масштабом побудови розраховують кількість вертикальних та горизонтальних рядів. Наприклад у масштабі побудування 1: 5000 і при довжині сторін квадрату 10 см відстань між лініями сітки буде дорівнювати 500 м, а таким чином буде потрібно: по осі Ο х – 2 горизонтальних ряди; по осі Ο у – 2 вертикальних ряди. Для масштабу 1: 500 (відстань – 50 м) для даних координат: по осі Ο х – 6 горизонтальних рядів; по осі Ο у – 7 вертикальних рядів. Від точності побудови сітки квадратів з розрахунковою кількістю рядів і від точності побудови точок ходу буде залежати точність побудови майбутнього плану.
2. Побудова координатної сітки способом діагоналей
Даний спосіб засновано на властивості діагоналей прямокутника, які рівні між собою та розподіляють одна одну навпіл у точці перетину. Порядок побудови такий (рис. 2.1): - на листку паперу вибраного формату проводять дві діагоналі; - з точки перетину діагоналей 0 в усі чотири напрямки відкладають рівні відрізки; - з`єднують одержані точки і отримають допоміжний прямокутник; - розподіляють кожну сторону допоміжного прямокутника навпіл і з`єднують одержані точки (точка перетину допоміжних ліній повинна збігатися з точкою перетину діагоналей). Коли така умова виконується, то допоміжні лінії приймають за осі симетрії. Для побудови координатної сітки при парному числі квадратів від точки Ο через кожні 10 см відкладають відрізки на протилежних боках прямокутника і будують ряди. Коли число рядів непарне при побудові середнього ряду в обидва боки від осі симетрії відкладають спочатку по 5 см, а потім по 10 см. Контроль правильності побудування: діагоналі квадратів сітки повинні бути рівними. Сітку квадратів оцифровують по осях згідно з масштабом побудови. Початок координат вибирають таким чином, щоб ділянка місцевості, що буде зображена, розташувалась посередині аркуша (рис.2.2).
2.1. Побудова точок ходу по координатах
Точки ходу наносять на майбутній план по прямокутних координатах, які записані у графах 11 і 12 відомості, за допомогою циркуля – вимірника і нормального поперечного масштабу з точністю, що відповідає точності масштабу побудови. Для побудови точки з початку визначають квадрат, де вона повинна знаходитися. Потім на відповідних сторонах квадрату відкладають різницю координат точки і вершини цього квадрату. Рисунок 2.1.- Схема побудови сітки квадратів.
Рисунок 2.2.- Оцифровка координатної сітки.
Побудову точок здійснюють у такому порядку: на сторонах квадрату відкладають відповідні відрізки, і одержують допоміжні точки. З`єднують їх і на перетині допоміжних ліній одержують місцезнаходження точки з заданими координатами. Точку ходу оформляють умовним знаком [2]. Завдання: -в масштабі побудови 1: 5000 з сторонами квадрату 5х5 см на форматі А4 нанести точки теодолітного ходу по координатах, що обчислені в роботі №2.
Роботи №2 і №3 складають розрахунково-графічну роботу (РГР) №1.
|