Камеральне дешифрування аерознімків. Побудова клинового масштабу
Ціль роботи. Навчити студентів основним геометричним і дешифрувальним властивостям аерознімків
1. Загальні положення
В результаті перетину площини аерознімка з променями фотоапарату одержують зображення об`єкту, що має назву центральної проекції (рис. 1.1). Рисунок 1.1.- Схема побудови центральної проекції аерознімка.
2. Геометричні властивості аерознімків
2.1. Масштаб аерознімка
Коли аерознимок плановий і місцевість, яку знімають є відносно рівниною (див. рис. 1.1), то масштаб аерознімка буде дорівнювати , (2.1) де f – фокусна відстань; Н – середня висота фотографування. В більшості випадків значення масштабу аерознімків в різних його точках буде неоднаковим, головним чином із-за впливу рельєфу місцевості (рис.2.1).
Рисунок 2.1.- Схема впливу рельєфу місцевості на масштаб аерознімка.
В результаті такого впливу на аерознімку виникає зміщення зображених на ньому точок земної поверхні, при чому для точок, розташованих нижче поверхні відносності – зміщення більше до краю знімка, для точок, які розташовані вище – зміщення більше до центра. Ці зміщення потрібно враховувати при перенесенні точок на топографічний матеріал.
2.2. Робоча площа аерознімка
При роботі з аерознімком використовують його робочу площу, тобто центральну частину аерознімку. Така частина обмежена лініями. Що проходить через середину зон перекриття (рис. 2.2). Рисунок 2.2.- Схема побудови робочої площі аерознімка.
Незалежно від того, як зміщені точки на аерознімку направлення на ці точки не змінюється (а-а/).
2.3. Визначення середнього та побудова клинового масштабу аерознімка
Для визначення середнього масштабу аерознімків використовують робочу площу, у межах якої знаходять контурні точки. Ці точки ототожнюють зображеними на плані і які знаходяться у взаємноперпендикулярних напрямках, котрі повинні проходити скрізь ці точки (рис.2.3). Рисунок 2.3.- Схема визначення середнього масштабу аерознімка.
, (2.1) , (2.2) . (2.3) Середній масштаб аерознімка практично завжди відрізняється від масштабу топографічного матеріалу, тому потрібно встановити взаємозв`язок між лінійними величинами на аерознімку і топографічної карті або плані. З цією методою будують клиновий масштаб для кожного аерознімка у такій послідовності: - на листку масштабно-координатного паперу проводять горизонтальну лінію, довжина якої відповідає максимальній відстані, котра виміряна на аерознімку; - будують на ній лінійний масштаб для даної топографічної карти; - на вертикальній лінії відкладають довжину горизонтального катета в масштабі аерознімка; - потім з`єднують крайні точки і одержують прямокутний трикутник. Завдання: - визначити робочу площу аерознімка з 50 % перекриттям; - визначити середній масштаб аерознімка; - побудувати клиновий масштаб для даного аерознімка у відповідності з найближчим масштабом карти.
|