Камеральна обробка результатів тахеометричного знімання
Ціль роботи. Навчити студентів методиці обчислення і обробки журналу тахеометричного знімання та побудування рельєфу місцевості на плані.
1. Загальне положення
При тахеометричному зніманні виконують кутові і лінійні вимірювання з метою визначення положення знімальних точок ситуації і рельєфу в плані і по висоті. Тахеометричне знімання виконують за допомогою теодолітів, теодолітів -тахеометрів, номограмних тахеометрів і електронних тахеометрів. Положення знімальних (пікетних) точок в плані визначають полярним способом, а по висоті –методом тригонометричного нівелювання. Пікетні точки на які встановлюють нівелірні рейки, вибирають в залежності від масштабу знімання, характеру рельєфу і від розташування елементів ситуації. При зніманні рельєфу пікетні точки вибирають на характерних точках місцевості: підошва і вершина височини, дно і бровки котловану, бокової поверхні, водорозподільні лінії, місця перегину, де ухил змінює знак на протилежний. Знімання ситуації і рельєфу виконують при одному наведені зорової труби, записуючи відділки по горизонтальному кругу (ГК), по вертикальному кругу (ВК), відділки по нитковому далекоміру. Результати спостережень заносять в польовий журнал. Знімальною геодезичною мережею для даного виду є теодолітні ходи, координати вершин яких обчислюють раніше. Перед початком знімання обов`язково виконують перевірки теодолітів, визначення МO і приводять МO до нуля.
2. Обробка журналу тахеометричного знімання
2.1. Заповнення журналу вихідними даними
Вихідні дані одержують безпосередньо вимірюваннями і записують в польовий журнал (табл.2.1.). В графу 1 записують номер орієнтованої точки (частіше всього це попередня точка ходу) і номер знімальної (пікетної) точки. В графу 4 при орієнтуванні на попередню точку ходу записують відлік 00°00', 0.
Таблиця 2.1.-Журнал тахеометричного знімання (фрагмент)
На пікетну точку в графу 2 записують далекомірну відстань з точністю до 0, 01 м. В графу 4 – відлік по горизонтальному кругу, починаючи від орієнтирного напрямку. В графу 5 записують відлік по вертикальному кругу на пікетну точку (при знімання рельєфу). В графу 7 записують висоту візирування (частіше всього вона дорівнює висоті приладу на станції).
2.2. Обчислення перевищень і висот
В графі 6 обчислюють і записують кути нахилу пікетні точки v КЛ = КЛ – МО, (2.1) v КП = МО – КП. (2.2) В графі 8 записують різницю i – V. В графі 3 за виміряними D (далекомірна відстань) обчислюють довжину горизонтального прокладення d, яку при кутах нахилу до 1, °5 можна приймати рівними D. d = D·cos2 v. (2.3) В графі 9 обчислюють попередні перевищення h' (2.4) Коли довжину лінії вимірюють мірною стрічкою, тоді h/ = d · tg v (2.5) Якщо висота візирування V дорівнює i (i = V), тоді h = h/. (2.6) У противному випадку h = h/ + і – V. (2.7) В графі 11 обчислюють висотні відмітки пікетних точок H n.m. = Hcm + h. (2.8) На кожної станції обов`язково виконують контроль. Останнє візирування виконують на орієнтирну точу ходу, при цьому розходження в відділках по горизонтальному кругу не повинно перевищити 5'.
3. Нанесення пікетних точок на план
Нанесення пікетних точок на план виконують за допомогою циркуля-вимірювальника, нормального поперечного масштабу і транспортира сполучаючи нульову поділку транспортира з напрямком, яке прийнято за вихідне на даній станції (рис. 3.1). Рисунок 3.1.- Схема нанесення пікетних точок на план.
Зображення рельєфу на плані здійснюють за допомогою горизонталей згідно з найденими відмітками пікетних точок за допомогою паралельної палетки методом графічного інтерполювання (рис. 3.2). Рисунок 3.2.- Схема графічного інтерполювання пікетних точок.
При висоті перерізу рельєфу 0, 5 м та 2, 5 м в кожній четвертій горизонталі наносять в її розриві відмітку, при цьому верх цифр повинен бути направлений в сторону височини або в сторону західної сторони рамки. В останніх випадках при висоті перерізу рельєфу 1 м, 2 м, 5 м і т.д. відмітку горизонталі наносять в кожній п`ятій горизонталі.
4. Оформлення топографічного плану
Топографічний план оформлюють внутрішньою та зовнішньою рамками. Внутрішні лінії повинні збігатися з лініями координатної сітки (сітки квадратів). В кутах обов`язково указують їх координати (рис. 4.1). Рисунок 4.1.- Схема оформлення рамок плану.
Лінії координатної сітки не прокреслюють, а указують тільки точки їх перетину [2]. Над північною стороною плану креслярським (або топографічним) шрифтом підписують назву. Під південною стороною плану вказують чисельний масштаб побудови і висоту перерізу рельєфу.
|