Будова мензули і кіпрегеля КН
Ціль роботи. Навчити студентів користуватися мензулою та кіпрегелем, дати навички визначення кутів нахилу, перевищень і горизонтальних прокладань за допомогою кіпрегеля КН.
1. Загальне положення
Мензульне знімання виконують після побудови геометричної мережі або прокладання мензульних ходів, а при їх відсутності з точок теодолітних ходів, після центрування, орієнтування та приведення планшету мензули в горизонтальне положення. Основною вимогою при виконанні знімання є незмінність встановлення мензули на кожній станції по відношенню до сторін світу, тому мензула повинна бути орієнтована найчастіше за допомогою бусолі, що входить в мензульний комплект. Мензула та кіпрегель повинні бути перевірені.
2. Перевірки мензули і кіпрегеля.
2.1. Перевірки мензули.
1. В зібраному вигляді мензула повинна бути стійкою. 2. Верхня поверхня мензульної дошки повинна бути плоскою. 3. Верхня поверхня мензульної дошки повинна бути перпендикулярна вертикальній вісі її обертання. 4. Обертання мензульної дошки повинна бути вільним, а при роботі навідним гвинтом – плавним.
2.2. Перевірки кіпрегеля
1. Скошений край основної лінійки кіпрегеля повинен бути прямою лінією, а нижня поверхня – площиною. 2. Горизонтальна вісь рівня на лінійці кіпрегеля повинна бути паралельною осі обертання труби. 3. Вісь обертання труби повинна бути паралельна нижній поверхні лінійки кіпрегеля. 4. Колімаційна площина повинна проходити скрізь скошений край лінійки кіпрегеля або бути паралельною йому. 5. Вертикальна нитка сітки ниток повинна бути перпендикулярна горизонтальної вісь обертання труби. 6. МO вертикального круга кіпрегеля повинно бути близьким до нуля і бути постійним.
3. Будова мензули і кіпрегеля
Мензульний комплект включає до себе мензулу, кіпрегель, рейки кіпрегельні РК-3000 і мензульну парасольку. Мензула у зібраному вигляді включає в себе: штатив, мензульну дошку, підставку з трьома підйомними гвинтами і навідний пристрій. Кіпрегель встановлюють на верхню поверхню мензульної дошки. З його допомогою вимірюють далекомірні відстані, вертикальні кути і графічно будують горизонтальні кути. Кіпрегель включає в себе основну та додаткову лінійки, циліндричний рівень на лінійці, колонку зорової труби, вертикальний круг і зорову трубу. На корпусі кіпрегеля розташовані закріпний та навідний гвинти зорової труби, кремальєра, встановлюючий гвинт циліндричного рівня при алідаді вертикального круга. Перед кожним записом відліків треба виводити бульбашку цього рівня в нуль-пункт.
4. Визначення кутів нахилу, горизонтальних прокладень і перевищень за допомогою кіпрегеля
Кути нахилу визначають за шкалою вертикального круга з ціною поділки 5' за виразами vКП = КП - МО, (4.1) vКЛ = КЛ + МО. (4.2) МО вертикального круга обчислюють за формулою (4.3) Про правильність візирування на точки, які визначають, судять за незмінністю МО, яке не повинно перевищувати подвійної точності відлікового пристрою МО ≤ 2· t (1, '5). (4.4) За допомогою кіпрегеля КН виміряні величини безпосередньо визначають по номограмах, що нанесені на вертикальному крузі (рис. 4.1) Довжину горизонтального прокладання визначають відрізком між основною кривою та будь-якою далекомірною d = l s · D 100 = l s· D 200. (4.5) Для визначення перевищень обчислюють відрізок по нівелірній рейці, який знаходиться між основною кривою і точкою перетину вертикальної нитки сітки ниток і відповідною номограмою h(см) = lh · k (-10; +10; -20; +20). (4.6)
Приклад: lh = 9, 5 см H = 9, 5 · (-10) = - 95 см = - 0, 95 м.
Рисунок 4.1.- Поле зору зорової труби кіпрегеля КН.
При кутах нахилу зорової труби більш ніж 40°, номограми у полі зору не видно, її не видно також при положенні вертикального кута КП, в зв`язку з цим усі вимірювання виконують при КЛ. Користування номограмами значно полегшує і прискорює виконання мензульного знімання.
|