Фрагменти документа
Більшість операцій обробки текстового документа, такі як копіювання, переміщення, видалення, форматування й т.п. виконується над фрагментами. Існують два види фрагментів документа:
q рядковий - сукупність рядків текстового документа; q блоковий - прямокутний блок тексту.
Розмір фрагмента текстового документа не обмежений - від одного символу до документа в цілому. Фрагменти документа виділяються за допомогою мишки (табл. 4.4) або клавіш (табл. 4.5).
Таблиця4.4. Виділення фрагментів за допомогою мишки
Таблиця4.5. Виділення фрагментів документа за допомогою клавіш
4.2.4. Операції над фрагментами документа
Копіювання фрагментів. Виділений фрагмент за допомогою команди меню Правка ► Копировать копіюється в буфер обміну. В Microsoft Word 2003 використається буфер обміну, що може зберігати до 24 фрагментів протягом усього сеансу роботи, при цьому 13 копія витісняє копію 1- го фрагмента. Переміщення фрагментів. Переміщення фрагмента припускає його видалення в колишнім місці й вставку в інше місце. Команда меню Правка ► Вырезать поміщає фрагмент у буфер обміну. Вставка фрагмента. Уміст буфера обміну можна вставляти в будь-які відкриті документи будь-яке число раз. Для вставки використовується команда Правка ► Вставить. Для вставки копії фрагмента з буфера обміну курсор встановлюється в місце вставки, а потім виконують команду Правка► Буфер обмена Office. У панелі, що відкривається, праворуч (Буфер обміну) вибирають фрагмент, який вставляється. Кнопка Вставить все забезпечує вставку всіх фрагментів у місце установки курсору. Якщо вставка/переміщення виділеного фрагмента здійснюється в межах одного документа на досить близькій відстані, можна використати графічний спосіб копіювання або переміщення:
1. Виділити фрагмент. 2. Установити курсор в область виділеного фрагмента. 3. Нажати ліву кнопку миші. Для копіювання фрагмента додатково нажати Ctrl. 4. Перетягнути курсор у місце вставки. 5. Відпустити кнопку миші й клавішу Ctrl.
4.2.5. Автотекст і автозаміна Елемент автотекста - довільний фрагмент текстового документа, який запам’ятовується під певним ім'ям. Елементи автотекста зберігаються на рівні шаблона документа тривалий час і можуть вставлятися в документ за вказівкою користувача. Приклади елементів автотекста:
q стандартні фрази великого обсягу, часто використовувані при заповненні документів (назви фірм, банківські реквізити організацій, відомості про посадові особи: найменування посади, прізвище, ім'я, по батькові, службовий телефон, адреса електронної пошти й ін.); q бланки типових документів, що містять текст і графіку; q стандартні перерахування - склад додатків, список виконавців, список документів і т.д.
Microsoft Word містить набір стандартних елементів автотекста, наприклад: q елементи для оформлення колонтитулів (номер сторінки, дата, ім'я файлу, дата створення й т.п.); q стандартні фрази типу: До побачення, З повагою, У відповідь та ін.
Для створення нового елемента автотекста треба: q підготувати й виділити фрагмент текстового документа; q виконати команду меню Сервис► Параметры автозаміни (відкриється діалогове вікно Автозамена на:); q на вкладці Автотекст увести ім'я нового елемента автотекста й нажати кнопку Добавить, указати сферу дії елемента: всі активні шаблони або тільки загальний шаблон.
Для вставки елемента автотекста в документ варто повторно виконати команду меню Сервис► Параметры автозамены, на вкладці Автотекст вибрати елемент автотекста й нажати кнопку Вставить. Інший спосіб вставки елемента автотекста за допомогою панелі інструментів Автотекст:
q виконати команду меню Вид ► Панели инструментов, вибрати панель інструментів Автотекст; q установити курсор замість вставки; q нажати кнопку Все элементы для виклику списку елементів автотекста, згрупованих по темі; q вибрати для вставки елемент автотекста.
Для видалення елемента автотекста треба:
q виконати команду меню Сервис► Параметры автозамены; q на вкладці Автотекст вибрати елемент який видаляється; q нажати кнопку Удалить.
Особливим елементом автотекста є Скарбничка. Для додавання фрагмента в скарбничку варто нажати клавіші Ctrl + F3. Вміст скарбнички вставляється в місце установки курсору при натисканні клавіш Ctrl + Shift + F3. Перед додаванням фрагмента у скарбничку, фрагмент необхідно виділити, при додаванні в скарбничку фрагмента він вирізується з тексту. Елемент автозаміни - фрагмент текстового документа, заповнений під певним ім'ям (абревіатурою), що вставляється в текст автоматично при наборі імені. На відміну від автотекста елементи автозаміни не зберігаються в явному виді в шаблоні документа. Обмежень на розмір і зміст елемента автозаміни немає. Елементи автозаміни не редагуються, їх можна тільки видаляти й заново створювати. Для створення елемента автозаміни треба:
q виділить фрагмент текстового документа; q виконає команду меню Сервис ► Параметры автозамены; q на вкладці Автозамена задати ім'я (абревіатуру) для нового елемента автозаміни. Якщо фрагмент тексту був відформатований, указати (за допомогою перемикача) на збереження формату тексту; q нажати кнопку Добавить.
Для видалення елемента автозаміни:
q виконати команду меню Сервис► Параметры автозамены; q на вкладці Автозамена в списку елементів указати елемент що видаляється; q нажати кнопку Удалить.
4.2.6. Об'єкти документа. Схема та ескізи документа
До об'єктів документа відносяться закладки, гіперпосилання, виноски, примітки, документи, розділи документа, малюнки, таблиці, формули, зовнішні документи різних додатків й т.п. Об'єкти документа дають можливість швидко орієнтуватися в документі. Команда меню Правка ► Перейти забезпечує швидкий перехід до об'єкта певного типу. Склад об'єктів переходу наведений у табл. 4.6. Таблиця4.6. Перехід до об'єктів текстового документа
Для швидко переходу між об'єктами використовується графічне меню, кнопка виклику яка розташована на вертикальній смузі прокручування й називається вона Выбор объекта перехода (або шляхом натискання клавіш Alt + Ctrl + Home). Для автоматичного переходу до фрагмента документа, особливо у великих по обсязі документах, найбільше часто використаються закладки й гіперпосилання. Закладка - іменований фрагмент текстового документа. Закладки використовують у виразах для полів, що обчислюються, у створенні перехресних посилань. Розрізняють два типи закладок: «закладка - крапка» - вказівник на певне місце в документі й «закладка - блок» - довільний фрагмент документа (наприклад для копіювання, друку й т.п.).
Для створення закладки треба:
1. Установити курсор у текст або виділити фрагмент документа. 2. Виконати команду меню Вставка ► Закладка. 3. У діалоговому вікні Закладка вказати ім'я закладки. Ім'я - безперервна послідовність символів (без пробілів), що починається з букви, довжиною не більше 64 символів. 4. Натиснути кнопку додати. Команда меню Вставка ► Закладка забезпечує також вибір закладки зі списку. Для переходу до закладки натискається кнопка Перейти. Для видалення виділеної закладки натискається кнопка Удалить. У текстовому документі можна робити обчислення в таблицях або за допомогою полів. Полемає два представлення:
q результат обчислення; q код, що містить формулу.
Для виконання обчислень у текстовому документі виконується наступна послідовність дій:
q створення закладок-блоків, які відповідають фрагментам текстового документа; q курсор установлюється в місце вставки формули; q виконується команда меню Вставка ► Поле; q у діалоговому вікні Поле варто вибрати категорію - Формулы, і в цій категорії вибрати поле типу =(Formula); q увести формулу в діалоговому вікні Поле починаючи її зі знака =(для Word XP нажати кнопку Формула й у діалоговому вікні Формула ввести формулу); q нажати кнопку ОК.
Для редагування формули необхідно: q виділити поле; q нажати клавіші Alt+F9; q увести виправлення у формулу; q нажати клавіші Alt+F9. Після внесення змін у закладки або формули необхідно повторно обчислити вираження:
q виділити поле; q нажати клавішу F9.
Крім закладок в документі можуть бути і гіперпосилання це поле, що містить адреса джерела (малюнка, фрагмента й т.д.). Властивості гіперпосилання можна привласнити будь-якому фрагменту документа, наприклад автофігури або малюнку, або частині тексту. Гіперпосилання забезпечують самий зручний перехід до джерела - подвійним клацанням лівої кнопки миші на гіперпосиланні. Місце розташування джерела може бути довільним: усередині текстового документа, в іншому файлі. включаючи мережу Інтернет. Для створення внутрішнього гіперпосилання на фрагмент текстового документа треба:
1. Установити курсор у місце вставки гіперпосилання. 2. Виділити в тексті фрагмент, якому привласнюється властивості гіперпосилання: малюнок, автофігура, довільний текст. 3. Виконати команду меню Вставка ► Гиперссылка, вибрати режим, що зв'язує з місцем у цьому документі. 4. Указати закладку (або заголовок структурної частини документа).
При створенні гіперпосилання на інший файл або Web-сторінку потрібно вказати ім'я файлу та шлях до нього, у тому числі URL (Uniform Resource Locator- уніфікований вказівник адреси)- адреса в Інтернеті. Якщо необхідно виконати певні дії з гіперпосиланням, то роблять це за допомогою контекстного меню виділеного гіперпосилання:
q змінити гіперпосилання, послатися на інше джерело; q скопіювати гіперпосилання в буфер обміну; q помістити гіперпосилання в папку Избранное для скорочення часу доступу до джерела; q видалити гіперпосилання.
Схема документа. При роботі з більшими й структурно складними документами використовується схема документа, що забезпечує наочність структури документа й можливість швидкого переходу до певних частин документа. Схема створюється за допомогою команди меню Вид ► Схема документа. Користуючись схемою документа можна:
q закривати/розкривати заголовки окремих структурних частин документа (використовуючи значки + та – на панелі інструментів Структура); q виконувати структурний перегляд документа до певного рівня ієрархії заголовків; q змінювати рівень структурних частин документа й звичайного тексту за допомогою панелі інструментів Структура; q переміщати структурні елементи по вертикалі.
При роботі зі схемою документа можна швидко перейти в потрібне місце документа, безпосередньо клацнувши лівою кнопкою миші на заголовку структурної частини, а потім перейти в режим розмітки. Для ескізного перегляду документа в Word необхідно виконати команду Вид ► Эскизы.
4.3. Форматування тексту. Пошук та заміна в документі
4.3.1. Форматування документа в текстовому процесорі Word
Форматування документа означає ніщо інше, як додання документу необхідного виду. Існує два режими форматування документів Word:
· автоформатування, · користувальницьке форматування.
Формати можуть встановлюватися як до введення тексту в документ, так і після введення для виділених фрагментів документа. Формати «за замовчуванням» зберігаються в шаблоні документа й діють до наступної установки. Стандартні формати оформляються як стилі. Стилі можуть входити в шаблон документа. У розглянутому текстовому процесорі існують цілі набори стильових форматів - теми, бібліотеки, за допомогою яких дуже швидко оформляються документи. Команда меню Формат ► Автоформат автоматично форматує документ. Параметри автоформатування можна настроювати.
4.3.2. Формат символів і абзаців
Команда меню Формат ► Шрифт відкриває діалогове вікно Шрифт і дозволяє змінити параметри шрифтів для символів виділеного фрагмента й набору нового тексту, а саме малюнок шрифту, стиль накреслення, розмір, колір, ефекти, щільність символів (вкладка Интервал), зміщення щодо базової лінії рядка (вгору, вниз), анімація для перегляду документа на екрані (рис. 4.4). Команда меню Формат ► Абзац встановлює параметри формату абзаців виділеного фрагмента або поточного абзацу текстового документа, а саме: поля відступів (від краю друкованого поля), міжрядковий інтервал усередині абзацу, між абзацами текстового документа, вирівнювання тексту в абзаці, положення абзацу на сторінці (рис. 4.5).
Рисунок 4.4. Діалогове вікно форматування шрифтів
Рисунок 4.5. Діалогове вікно для форматування абзаців
Списки
Команда меню Формат ► Список служить для побудови списків перерахування. Розрізняють маркіровані, нумеровані й багаторівневі списки. Для кожного списку є вкладки в діалоговому вікні Список. При створенні списків ураховується:
· елемент списку - абзац, що може містити кілька речень; · у маркірованих списках можна змінити шрифтове оформлення й місце розташування маркера щодо краю друкованого аркуша. Маркером може бути будь-який символ або малюнок; · для нумерованих списків можна вказати вид і початкове значення номера елемента (арабські, римські цифри, букви), змінити шрифтове оформлення й місце розташування номера щодо краю друкованого аркуша; · для багаторівневих списків можна виконати настроювання номерів кожного з 9 рівнів окремо. Структура номера може ґрунтуватися на позначенні номера вищестоящого рівня (мал.3); · багаторівневі списки використовуються для заголовків структурних частин документа, кожний рівень списку може бути зв'язаний зі стилями заголовків.
Рисунок 4.6. Діалогове вікно багаторівневого списку
Введення чергового абзацу за останнім елементом списку сприймається як його продовження. Для переривання списку варто встановити курсор у кінець абзацу останнього елемента списку й двічі нажати клавішу Enter. Кнопки Нумерованный список по умолчанию і Маркированный список по умолчанию панелі інструментів форматування створюють списки зі стандартними настроюваннями.
4.3.4. Формат границі й заливка
Команда меню Формат ► Границы и заливка служать для графічного оформлення друкованих сторінок, абзаців, речень, слів або символів. Якщо необхідно виділити окреме слово або символи, то до них також можна застосувати команди меню: Формат ► Границы и заливка, вкладка Граница; Формат ► Границы и заливка, вкладка Заливка.
4.3.5. Табуляція Команда меню Формат ► Табуляция відкриває діалогове вікно Табуляция й забезпечує форматування тексту з табуляцією в абзаці. Формат табуляції для абзацу, включає:
q визначення позиції на горизонтальній лінійці; q вибір способу вирівнювання тексту щодо позиції табуляції; q вибір символу заповнювача.
Перехід у тексті до позиції табуляції здійснюється натисканням клавіші Tab.
Для установки позицій табуляції можна використати горизонтальну лінійку, на якій клацанням лівої кнопки миші в лівому верхньому куті вибирається тип табуляції, а потім клацанням лівої кнопки миші на лінійці вказується позиція табуляції. Цей спосіб не дозволяє встановити символ - заповнювач для табуляції.
|