Створення
Часто фахівцям, що працюють в економіці потрібно готовити й проводити публічні виступи як на своєму підприємстві або фірмі так і поза їх (наприклад, презентація нової продукції, захист бізнес-планів при одержанні кредитів, участь у тендері на замовлення для фірми, участь у виставках і т.д.). Для таких цілей доцільно застосовувати додаток PowerPoint, що входить пакет Microsoft Office. Презентація являє собою набір слайдів, що супроводжує виступ на задану тему. Слайди можуть містити: текст, таблиці, діаграми, малюнки, організаційні діаграми, відеокліпи, звуковий супровід (музика й/або звук), гіперпосилання на інші слайди й додатки. Окремі об'єкти слайдів можуть мати ефекти анімації. Презентації, що містять малюнки, звук, фільми й ефекти анімації, називаються мультимедійними. Так як PowerPoint входить до складу Microsoft Office то при підготовці презентації можна використовувати фрагменти документів Word, електронних таблиць і діаграм Excel, дані Access. Створену презентацію можна демонструвати як на екрані монітора, так і за допомогою проекційної апаратури. Часто для презентації фірми або підприємства використовувались так звані CD - візитки від 20 - 50 Mбайт, які дозволяють зберігати 10000 сторінок тексту або 1000 ілюстрацій, до 10 - 15 мінут оцифрованої мови, музики або відео. 5.1.1. Огляд середовища PowerPoint і режими роботи
Оскільки PowerPoint входить до складу Microsoft Office то запуск PowerPoint здійснюється через кнопку Пуск операційної системи, як і інші додатки Microsoft Office. Вікно PowerPoint нагадує вікно Word. Тому інтерфейс роботи з додатком PowerPoint залишається таким же, як і із процесором Word. У нижньому лівому куті вікна відображені кнопки режимів роботи PowerPoint (Звичайний режим, Режим сортувальника слайдів, Режим показу слайдів) або перегляду слайдів (рис 5.1). Ці кнопки дублюють відповідні команди меню Вид. Коротко розглянемо режими роботи PowerPoint 2003. Звичайний режим (сама ліва кнопка від смуги прокручування). У цьому режимі вікно PowerPoint складається з наступних областей: структури слайдів, основної робочої області слайдів, заміток, завдань. Область структури слайдів розташовується ліворуч, основна робоча область слайдів по центрі вікна, область заміток знаходиться у вікні під основною робочою областю слайдів, область завдань праворуч.
Рисунок 5.1. Вікно PowerPoint у звичайному режимі
Розміри кожної області можна змінювати. В області структури слайдів відображаються номер, назва слайда й текст, що міститься в слайді. Робоча область слайдів дає загальне представлення про зовнішній вигляд послідовності слайдів. Клацаючи на слайді в області структури слайдів або робочої області, відразу ж переходять до роботи з відповідним слайдам. У ці області можна вставляти малюнки, фільми, звуки, ефекти анімації й гіперпосилання. Текст уводять як в область структури слайдів, так і в робочій області слайдів. В області завдань знаходяться команди які часто використовуються з меню PowerPoint. В області заміток поміщають інформацію доповідача презентації. Режим сортувальника слайдів (друга кнопка після кнопки звичайний режим). У цьому режимі в робочій області PowerPoint відображається вся презентація у вигляді слайдів. Кожний слайд у цьому режимі виводиться в зменшеному виді. Режим використовується для перегляду послідовності, у якій розташовані слайди в презентації, а також для переходу до роботи з певним слайдом. У режимі сортувальника зручно переміщати окремий слайд в інше місце презентації шляхом перетаскування його лівою клавішею миші. У цьому режимі можна також додавати нові слайди перед виділеним або видаляти виділений слайд, нажавши клавішу Delete. На етапі підготовки демонстрації презентації режим використовується для завдання інтервалів часу показу кожного слайда й установки анімаційних ефектів переходу від одного слайда до іншого. Режим показу слайдів. Цей режим використовується для демонстрації презентації. У ньому кожний слайд виводиться на весь екран. Оскільки в режимі показу слайдів поточним слайдом зайнятий весь екран, вийти з нього можна, нажавши клавішу Esc або вибравши відповідну команду з контекстного меню, що викликається клацанням правої клавіші миші в будь-якому місці слайда. Режим сторінки заміток. Перехід у цей режим здійснюється командою Вид ► Страницы заметок, оскільки він не представлений окремою кнопкою. У ньому для кожного слайда відводиться окрема сторінка Word, у верхній частині якої міститься зменшене зображення слайда, а в нижньої - замітки доповідача до цього слайда. Як замітки може використовуватися текст, що вимовляє доповідач, вказівки про те, на що потрібно звернути увагу слухачів і т.п.
5.1.2. Структура вікна PowerPoint у звичайному режимі та способи створення презентації
У звичайному режимі область структури слайдів складається із двох частин, у вигляді вкладок, перша частина це структура (ліва вкладка), друга слайди. Для переходу до потрібної частини досить клацнути на її заголовку. Структурна частина використовується для перегляду текстів, які знаходяться на декількох слайдах. У цій частині можна вводити й змінювати текст. Слайдова частина дозволяє оцінити зовнішній вигляд послідовності декількох слайдів, перемістити окремий слайд в інше місце презентації. Клацання на обраному слайді в структурній частині або слайдові приводить до відображення цього слайда в центральній робочій області вікна PowerPoint. Саме в ній виконуються основні роботи з конструювання слайда. Область структури слайдів можна видалити з вікна PowerPoint, клацнувши на значку закриття області в її заголовку. Для відновлення відображення цих областей досить клацнути на кнопці «Обычный режим» у лівому нижньому куті вікна. У правій границі вікна PowerPoint може бути встановлена область завдань. Область завдань це панель, у якій розташовуються часто використовувані завдання у вигляді команд для роботи із презентацією. Розглянемо такі завдання як Приступая к работе та Создание презентации. При виборі завдання Приступая к работе відкривається однойменна область у якій відображені імена чотирьох останніх презентацій, з якими проводилися різні операції і команда Создать презентацию. При виборі завдання Создать презентацию відкривається однойменна область, що містить наступні групи команд: Создание, Шаблоны, Последние использовавшиеся шаблоны. Група команд Создание дозволяє створювати нову презентацію такими способами:
1. Новая презентация. Створює презентацію на базі порожньої презентації. 2. Из шаблона оформления. Передбачає вибір дизайну слайдів. 3. Из мастера автосодержания. В цьому режимі викликається майстер, за допомогою якого можна створити презентацію на основі запропонованого змісту. 4. Создание из имеющейся презентации. Пропонує вибрати презентацію й, змінюючи її, одержати нову. Група команд Шаблоны забезпечують вибір підходящого шаблона оформлення з безлічі тих, які є на даному комп'ютері, а також в Інтернеті. Група команд Последние использовавшиеся шаблоны, забезпечують вибір чотирьох останніх презентацій, які були створені на основі шаблонів. Щоб вибрати інше завдання варто клацнути на кнопці зі стрілкою, що розташована в заголовку області завдань. Якщо область завдань не відображається у вікні PowerPoint, викликати її можна командою Вид ► Область задач. Розглянемо кожний з перерахованих вище способів створення презентації з групи «Создание». Найбільша творчість при створенні презентацій досягається при виборі способу «Новая презентация». Для кожного слайда тут потрібно спочатку вибрати авторозмітку слайда (тобто, з яких областей слайд буде складатися), потім заповнити його демонстраційним матеріалом і наприкінці підібрати потрібне оформлення (фоновий малюнок, колірну гаму, вид шрифту, і т.п.). Такий підхід вимагає найбільшого професіоналізму в роботі. Створивши один слайд переходять до створення другого за допомогою кнопки Создать слайд, що розташований на панелі інструментів Форматирование або за допомогою команди Вставка ► Создать слайд і т.д. Спосіб створення презентації із шаблона (другий спосіб) оформлення дозволяє спочатку вибрати один із існуючих шаблонів. При вказівці цього способу створення презентації в області завдань відкриваються шаблони оформлення під назвою «Дизайн слайда». Кожний шаблон являє собою файл, що містить певний стиль презентації. Стиль визначається типами шрифтів і маркерів, розмірами й положенням рамок, параметрами оформлення фону, колірною схемою, зразком слайдів і заголовків. Третій спосіб Мастер автосодержания автоматизує перехід від одного етапу створення презентації до наступного з такого списку: 1. Вид презентации. 2. Стиль презентации. 3. Параметры презентации.
У результаті роботи майстра з'являється стандартний шаблон, що відповідає темі презентації. Після цього виконується його коректування шляхом заміни представлених там підказок потрібними даними. При створенні презентації з наявної презентації (четвертий спосіб) на даному комп'ютері відкривається діалогове вікно Создание из имеющейся презентации, у якому вибирають папку з раніше створеною презентацією. На основі раніше створеної презентації створюють нову презентацію. Розглянемо детальніше створення презентації на базі порожньої презентації (перший спосіб). Створення презентації здійснюється за кілька кроків:
1. Запустити на виконання PowerPoint, наприклад, через пункт меню Пуск. 2. В області завдань «Создание презентации» вибрати команду Создание ► Новая презентация. 3. В області, завдань з режиму «Разметка файла» вибрати макет слайда. 4. Ввести інформацію в місцезаповнювачі першого слайда.
Щоб додати новий слайд у презентацію, досить клацнути на кнопці «Создать слайд»яка розташована на стандартній панелі інструментів, а потім в області завдань Разметка слайда вибрати потрібний макет. При роботі з окремим слайдом можна змінювати склад місцезаповнювачів, а також розміри й положення будь-якого місцезаповнювача. Якщо місцезаповнювач повинен містити текст, то його уведення здійснюється одним з наступних способів: вручну, або використається готовий текст, що є частиною документа, створеного в Word. Перед початком уведення тексту вручну потрібно виділити місцезаповнювач. При цьому параметри шрифту (вид і розмір) будуть такими, які встановлені для даного місцезаповнювача за замовчуванням. Уведення тексту в місцезаповнювач і його форматування цілком збігається із заповненням сторінки в Word. Наприклад, перехід на новий рядок у границях місцезаповнювача відбувається автоматично по закінченню поточного рядка, а натискання клавіші «Enter» приводить до переходу на новий абзац. Якщо ж місцезаповнювач є маркірованим списком, то при натисканні клавіші «Enter» починається новий пункт цього списку. Якщо потрібно скопіювати в місцезаповнювач слайда фрагмент тексту з документа необхідно скопіювати фрагмент у буфер обміну, а потім перенести його в місцезаповнювач. При вставці в слайд варто виконати команду Правка ► Специальная вставка. У діалоговому вікні «Специальная вставка» установити альтернативний перемикач «Вставить» і зі списку «Как» вибрати елемент «Неформатированный текст». Якщо ж у вікні PowerPoint скористатися просто командою «Вставить», то з буфера буде вставлений фрагмент тексту з форматом шрифту, що був у вихідному тексті Word, а він далеко не завжди збігається із установленим в PowerPoint форматом. 5.2. Таблиці, діаграми, малюнки, фотоальбоми, звуки, фільми, гіперпосилання, анімації презентації PowerPoint. 5.2.1. Таблиці й діаграми зовнішніх додатків
У презентації часто використаються таблиці трьох видів:
1. Таблиці Word. 2. Таблиці Excel. 3. Таблиці Access.
Таблиці Word використовуються в тих випадках, якщо в текстовому документі є таблиці з текстовими й числовими даними. Таблиці Excel застосовуються для подання не тільки вихідних даних, але й розрахункових даних, а також у тих випадках, коли за даними будуються діаграми. Таблиці Access використаються. якщо дані вибираються з декількох взаємозалежних таблиць. Таблиці Word і Excel копіюються PowerPoint через буфер обміну. Перед вставкою таблиць із Access (форм, запитів, звітів) в PowerPoint необхідно звернути увагу на те, що за замовчуванням в Access установлений шрифт Ms Sans Serif, що не підтримує кирилицю. Тому перед копіюванням таблиці потрібно в Access установити шрифт, що має символи кирилиці.
Для цього треба:
1. У меню Сервис (Access) вибрати команду Параметры. 2. У діалоговому вікні Параметры вибрати команду Режим таблицы. 3. У групі Шрифт по умолчанию у списку Шрифт вибрати потрібний вид шрифту, наприклад, Times New Roman Cyr.
Після установки шрифту процес копіювання таблиць із Access в PowerPoint здійснюється аналогічно тому, як було описано для Word і Excel. Access має також засобу безпосереднього копіювання даних в Word і Excel командами Сервис ► Связи с Office ► Публикация MS Word і Сервис ► Связи с Office ► Анализ в MS Excel відповідно. Скориставшись однієї із цих команд, можна скопіювати дані з Access в Word або Excel, там їх відредагувати, а потім уже скопіювати в PowerPoint. У самому PowerPoint є засоби створення таблиць із нульового рівня, наприклад вибравши розмітку Таблица, однак засоби PowerPoint обмежені тому, як правило будують таблиці й діаграми в інших додатках а потім копіюються в PowerPoint через буфер обміну. 5.2.2. Діаграми PowerPoint
Для зображення ієрархічної залежності між окремими елементами якої не будь системи в PowerPoint є шість видів діаграм рис.5.2.
Рисунок 5.2. Вікно для вибору діаграми Організаційна діаграма. Використається для відображення ієрархічної структури відносин (сама ліва діаграма в першому ряді). Циклічна діаграма. Використається для відображення процесу безперервного циклу. Представлена другим значком. Радіальна діаграма. Використається для відображення відносин із центральним елементом. Пірамідальна діаграма. Використається для відображення фундаментальних відносин. Діаграма Венна. Використається для відображення областей із частинами, що перекриваються. Цільова діаграма. Використається для відображення кроків, спрямованих на досягнення мети. Щоб створити слайд із одним з видів діаграм, потрібно в області завдань «Разметка слайда» вибрати один з видів макетів, на якому є значок циклічної діаграми, клацнути на цьому значку й у вікні, що з'явилося, «Библиотека диаграмм» вибрати потрібний вид діаграми. У результаті з'явиться діаграма в попереднім поданні й панель інструментів для редагування діаграми.
5.2.3. Вставка звуків і фільмів
Крім малюнків «Коллекции картинок», у презентації можна використовувати такі види кліпів, як звуки, фільми й анімації. Звуковий супровід ставиться не до якогось конкретного містозаповнювача (область на слайді), а до всього слайда. Щоб вставити звук з «Коллекции картинок» у слайд, потрібно в меню Вставка вибрати команду Фильмы и звук ► Звук из коллекции картинок і у вікні «Коллекции картинок» вибрати потрібний кліп. Для вставки звуку з файлу необхідно вибрати команду Вставка ► Фильмы и звук ► Звук из файла або Вставка ► Фильмы и звук ► Запись с компакт -диска. Для запису мовного супроводу слайда необхідно (комп'ютер для цього повинен мати звукову карту, мікрофон і колонки):
· Перейти до слайда, якому необхідно застосувати звуковий супровід. · У меню Вставка вибрати команду Фильмы и звук ► Записать звук. · У вікні, що з'явився, «Звукозапись» увести назву звукового супроводу. · Для початку запису нажати кнопку «Запись».
На слайді після створення запису з'явиться значок гучномовця. При демонстрації слайда для відтворення звуку необхідно клацнути по цьому значку. Якщо необхідно відключити звуковий супровід для чергового показу слайда необхідно виконати команду: Показ слайдов ► Настройка презентации й у діалоговому вікні «Настройка презентации» установити прапорець «Без речевого сопровождения». Вставка фільмів у слайд виробляється командою Вставка ► Фильмы и звук ► Фильмы из коллекции картинок або з інших джерел за допомогою команди Фильмы и звук ► Фильм из файла.
5.2.4. Використання гіперпосилань
Гіперпосилання необхідно застосовувати тоді, коли слайди необхідно демонструвати не один по одному. Таким чином, використовуючи гіперпосилання можна застосовувати розгалужений і циклічний показ слайдів. Гіперпосилання являє собою адресу наступного слайда або додатка, які будуть виводитися на екран. Для створення гіперпосилання необхідно:
1. Увести текст для гіперпосилання й виділить його. 2. У меню Вставка вибрати команду Гиперссылка. 3. У діалоговому вікні «Изменение гиперссылки» у списку «Связать с» вибрати тип об'єкта, на який указує гіперпосилання. 4. У центральній області вікна задати цей об'єкт для посилання, нажавши на кнопку «Подсказка», увести текст підказки. Текст підказки з'являється під час демонстрації слайда.
Гіперпосилання можна організувати у вигляді готових кнопок:
· У меню Показ слайдов вибрати команду «Управляющие кнопки», а в підменю – потрібний вид кнопки. · Перенести кнопку на слайд і з'явиться діалогове вікно «Настройка действия». · У діалоговому вікні «Настройка действия» вибрати необхідну дію.
Якщо по клацанню мишки на кнопці, потрібно перейти на який – не будь або певний слайд, то в списку, що розкривається, «Перейти по гиперссылке» вибрати елемент «Слайд», потім у списку, що з'явився, вказати потрібний слайд. Для створення напису на керуючій кнопці необхідно:
· Виділити кнопку. · У меню Вставка вибрати команду Надпись. · Увести необхідний текст. 5.2.5. Підсумковий слайд, ефекти анімації
Підсумковий слайд являє собою не що інше, як зміст всієї презентації. Зміст складається з назви слайдів на одному або декількох слайдах. За допомогою змісту можна перейти до потрібного слайда, якщо кожне з назв перетворити в гіперпосилання. Для створення підсумкового слайда потрібно:
· Відкрити готову презентацію, у яку додається підсумковий слайд. · Перейти в режим сортувальника. · Виділити слайди за допомогою кнопки «Ctrl». · На панелі сортувальника слайдів нажати кнопку «Итоговый слайд».
Анімація дозволяє «пожвавлювати» слайд, створювати рух, як окремих елементів слайда, так і послідовності цілих слайдів при переході від поточного слайда до наступного. Анімація окремих елементів слайдів установлюється у звичайному режимі слайдів, а послідовності - у режимі сортувальника слайдів. Для установки ефектів анімації для окремих елементів слайда потрібно: · В області завдань установити значення «Настройка анимации» · Виділити елемент на слайді, для якого застосовується анімація. · Нажати кнопку «Добавить эффект». · З каскадних меню вибрати потрібні ефекти.
Одному елементу можна призначити кілька ефектів анімації, залежить від версії PowerPoint (наприклад: обертання, виділення, вихід). Для створення анімаційних ефектів при переході від одного слайда до іншому потрібно:
· Установити режим сортувальника слайдів, нажавши відповідну кнопку в лівому нижньому куті вікна PowerPoint. · Виділить послідовність слайдів за допомогою кнопки «Shift». · У меню Показ слайдов вибрати команду Смена слайдов.
В області завдань «Смена слайдов» вибрати в списку відповідний ефект і нажати кнопку Применить ко всем слайдам. Значно простіше встановлювати заздалегідь підготовлені схеми анімації до всього слайда. Щоб задати підготовлені схеми анімації потрібно:
· В області слайдів виділити слайди, які входять у групу. · У меню «Показ слайдов» вибрати команду Эффекты анимации. · В області завдань Дизайн слайда вказати потрібну схему в списку «Применить к выделенным слайдам» і натиснути кнопку «Применить ко всем слайдам». 5.3. Підготовка до демонстрації презентації PowerPoint
|