Методичні вказівки. Перед початком гри ведучий просить усіх учасників сісти великим колом і звертається до них з такими словами: «Уявіть собі
Перед початком гри ведучий просить усіх учасників сісти великим колом і звертається до них з такими словами: «Уявіть собі, що ви екіпаж наукової експедиції, яка повертається на повітряній кулі після виконання наукових досліджень. Ви здійснювали аерофотозйомку незаселених островів. Уся робота виконана успішно, і ви вже готуєтесь до зустрічі з рідними і близькими. Ви летите над океаном і до найближчого кутка землі 500-550 км. Але сталося непередбачене: в оболонці повітряної кулі з невідомих причин утворився отвір, через який виходить газ. Куля почав знижуватись. Ви відразу ж викинули за борт усі мішки з баластом (піском), які були припасені на цей випадок в гондолі повітряної кулі. На якось час падіння сповільнилось, але не припинилось. Через 5 хв. куля стала падати з колишньою, дуже великою, швидкістю.
Весь екіпаж зібрався в центрі, гондоли для того, щоб обговорити становище, що склалося. Потрібно приймати рішення, що і в якій послідовності викидати за борт. Ось перелік предметів, які залишилися в гондолі:
1. Канат - 50 м. 2. Аптечка з медикаментами - 5 кг. 3. Компас геологічний - 6 кг. 4. Консерви м'ясні та рибні - 20 кг. 5. Секстант (прилад для визначення місцезнаходження за зірками) - 5 кг. 6. Гвинтівка з оптичним прицілом і запасом патронів - 25 кг. 7. Цукерки різні - 20 кг. 8. Спальні мішки (по одному на кожного члена екіпажу). 9. Ракетница з комплектом сигнальних ракет - 8 кг. 10. Намет 10-місцевий - 20 кг. 11. Балон з киснем - 50 кг, 12. Комплект географічних карт - 25 кг. 13. Каністра з питною водою - 20 л. 14. Транзисторний приймач - 3 кг. 15. Човен гумовий надувний - 25 кг. Завдання: 1. Прийняти колективне рішення, що і в якій послідовності ви повинні викинути. 2. Кожен приймає рішення індивідуально; 3. Створюється декілька команд по 5-7 осіб., і кожна команда виробляє колективну версію.
Правила: 1. Не можна приймати рішення шляхом голосування. 2. Не можна вираховувати відсотки: хто «за» і хто «проти». 3. Не можна «тиснути» на партнера («я сказав! "). 4. Бажано за допомогою переговорів досягти консенсусу, в разі конфлікту - компроміс. 5. Висловлювати свою думку може будь-який член екіпажу. 6. Кількість висловлювань однієї людини не обмежується. 7. Рішення вважається прийнятим тільки тоді, коли всі члени екіпажу з ним погодились. 8. Якщо хоч один член екіпажу заперечує проти прийняття даного рішення, воно не приймається і група повинна шукати інший вихід. 9. Рішення повинні бути прийняті відносно всього переліку предметів і речей. 10. При визначенні значущості предметів і речей, тобто черговості, за якою Ви їх будете викидати, потрібно мати на увазі, що викидається все, а не частина (наприклад, усі цукерки, а не половина). Час, який є в розпорядженні екіпажу, невідомо. Скільки ще буде тривати падіння? Багато залежить від того, як швидко учасники гри приймуть рішення.
Примітка: якщо граючим не вдасться домовитися вони «загинуть». Після закінчення гри підбиваються підсумки. Наприклад, слід визначити, що сприяло ефективній роботі команди: ▪ рівень компетентності учасників; ▪ конструктивна взаємодія; ▪ культура полеміки; ▪ спільність цілей (індивідуальних і групових); ▪ ефективні стратегії спілкування;
▪ чітка організація обговорення; ▪ бажання перемогти. Або: що перешкоджало ефективній роботі команди, наприклад: слабка компетентність у сутності та можливостях обговорюваних предметів; неефективні стратегії взаємодії; превалювання особистісних цілей над колективними; слабке керівництво обговоренням з боку лідера чи відсутність такого; низька культура спору, ведення дискусії. До завершення гри можна колективно сформулювати висновки, які слід мати на увазі в майбутньому.
|