Студопедия Главная Случайная страница Обратная связь

Разделы: Автомобили Астрономия Биология География Дом и сад Другие языки Другое Информатика История Культура Литература Логика Математика Медицина Металлургия Механика Образование Охрана труда Педагогика Политика Право Психология Религия Риторика Социология Спорт Строительство Технология Туризм Физика Философия Финансы Химия Черчение Экология Экономика Электроника

Основные характеристики философского знания. Его структура.





Буття, що вже є, та те, яке ще має бути. Ексцентричність людського буття

Італійський філософ-гуманіст Джованні Піко делла Мірандола у промові про гідність людини так сформулював думку, що стала своєрідним кредо ренесансного світорозуміння. Коли Бог-творець створив за законами мудрості світ, він зажадав, аби був хтось, хто б оцінив сенс такої великої роботи, любив її красу, захоплювався її розмахом. Проте не було нічого потрібного ні в прообразах, звідкіля Творець витворив би нових нащадків, ні в коморах, що він подарував би у спадок новому творінню, ані в лавах небосхилу, де воссідав сам споглядач Всесвіту. Все вже було завершене, все розподілене щодо вищої, середньої чи нижчої сфери.

І ось, створивши людину, Бог вирішив, аби той, кому він не зміг дати нічого власного, мав спільним з іншими все, що було властиве окремим творінням.

Зупинився Бог на тому, що людина є творінням невизначеного образу. Поставивши її в центр світу, Бог сказав: «Не даємо ми тобі, о Адаме, ні власного місця, ні певної подоби, ні особливого обов'язку, аби й місце, й подобу, й обов'язок мав ти за власним бажанням, згідно зі своєю волею й власним рішенням. Подоба інших творінь визначена в межах установлених нами законів. Ти ж, не скутий ніякими межами, визначиш свою подобу за власним рішенням, на волю якого я тебе полишаю. Я ставлю тебе в центрі світу, щоб звідти тобі було зручніше оглядати все, що є у світі. Я не зробив тебе ні небесним, ані земним, ні смертним, ані безсмертним, аби ти сам, свободний та славний майстер, сформував себе за подобою, якій віддаєш перевагу. Ти можеш переродитись у нижчі, нерозумні істоти, але можеш за велінням власної душі переродитися й у вищі, божественні».

У людей, які народжуються, Бог вклав зародки найрозмаїтішого життя, й залежно від того, як кожен про них дбає, вони виростуть і дадуть в ньому свої плоди. А «за плодами їх — пізнаєте їх»...

Через кілька століть багато в чому аналогічну думку доведе до межі атеїстичного радикалізму французький екзистенціаліст Ж П. Сартр. І радикалізм цей пов'язаний не з тим, є Бог чи ні, зазначав філософ, а з тим, що в будь-якому разі людина все одно «приречена» на свободу. Оскільки ж людина — то є «існування, яке передує сутності», вона спочатку з'являється у світі й лише згодом визначається. Людина є те, що вона з себе робить, отже, передусім — проект, який переживається суб'єктивно. Вона не сама себе створила, і все-таки свободна, тому що, одного разу закинута у світ, відповідає за все, що чинить.

Живучи власним життям, людина сама творить свою подобу, вибирає себе, а вибираючи — творить всезагальне, вселюдське. Прагнучи свободи, вона пересвідчується, що її свобода цілковито залежить від свободи інших людей і що свобода інших залежить від її свободи. Людина, далі, існує у світі, спілкується з ним, отже, перебуває постійно «поза собою», виходить за власні межі. Виходячи за власні межі й «уловлюючи» у зв'язку з таким подоланням самої себе певні об'єкти, людина перебуває повсякчас у серцевині, в центрі цього виходу за власні межі1.

Двома десятиліттями раніше суперечливість людського становища у світі привернула увагу засновників філософії антропології як самостійної дослідницької галузі. Вони акцентують на тому, що людина живе «з центру» (як і тварина, котра співвідноситься з собою, «помічає» і власне тіло й середовище та спонтанно діє на них). Проте на відміну від тварин людина «відає» про цей центр і тим самим переступає його, дистанціюється від нього. Не перестаючи бути самою собою, вона існує водночас «поза собою» (як «інша самої себе»). Така «екс-центричність» становить головну характеристику людського буття. Вона ж зумовлює неусталеність людини, «утопічність» її місцеперебування у світі та інші риси, які розкриваються в діяльності людини як культуротворчої істоти (Г. Плеснер). Означена суперечливість людського способу буття повсякчас набуває драматичного, а то й трагічного вигляду. З одного боку, «становлення людини» корелятивне «становленню Бога»: у мить, коли людина усвідомлює світ і себе саму, коли виникає відкрита щодо світу поведінка й невгамовна пристрасть до безмежного просування у відкриту світові сферу, — людина вкрай потребує якось укорінити свій центр потойбіч світу, ядро її буття стає ексцентричним світові, і це схиляє людину до визнання Бога (М. Шелер). Водночас у «Щаблях органічного в людині» Г. Плеснера зауважено, що саме ця ексцентричність місцеперебування провокує людину ставити під сумнів і божественне існування, й підвалини цього світу та його єдність. Дайте людині онтологічний доказ буття Бога — вона, за законом власної природи, випробує всі засоби, аби той доказ зруйнувати! Людина обдарована свободою, зловживає нею — і не може знести того зловживання, шукає прихистку від самої себе. (Е. Фромм згодом вияскравить щойно наведену ситуацію у самій назві своєї відомої праці «Втеча від свободи».)

Щось, мабуть, є таке в людській природі, якщо і в XV, і в XX ст. висловлено такі схожі міркування. І це попри те, що між цими міркуваннями людство зазнало чимало, і чи не насамперед випробувалася на міцність ідея самотворення людини. Випробовується вона й сьогодні. Буде випробовуватися, мабуть, і надалі. В одному можна не мати сумніву: людство щоразу повертатиметься до неї, насичуючи її різним, часом надто різним, змістом.

Отже, самотворча природа людського способу буття полягає, мабуть, ще й у тому, що самотворчість є досить різною за своїми виявами, своєю спрямованістю, мотивами тощо. Дещо про ці метаморфози самотворення людського йтиметься в даній темі.

Коли заходить мова про особливості людського способу буття, наголошують передусім (і не без підстав) на його креативній специфіці. Остання пов'язана з тим, що людському способові буття притаманна особлива детермінація поведінки істот, що його уособлюють: детермінація майбутнім. Саме тому найхарактернішою ознакою людини є історичність — здатність поєднувати у власнім існуванні всі три виміри часовості: минуле, сучасне та майбутнє, здатність усвідомлювати плинність власного існування як перебіг згаданих вимірів, дбаючи про «зв'язок часів» цього існування, а відтак — співвідносячи його історичність із перебігом подій у всьому довколишньому світі.

Зазначену обставину не без підстав розглядають як таку, що докорінно вирізняє людський спосіб буття з-поміж будь-яких інших виявів буття. Ця відмінність пов'язана зі специфічним статусом умов людського існування —вони не стільки наявні на початку людського існування, скільки мають іще бути. Справді, чи то через вигнання людини з раю після її гріхопадіння, чи внаслідок історичної еволюції долюдських форм буття ця істота з перших своїх кроків на Землі постала перед найнагальнішою потребою — витворювати умови власного існування, які, у свою чергу, мають бути вироблені наступним історичним розвитком. Чи не це дало підстави Ф. Ніцше визначити людину як «тварину, що здатна обіцяти», а М. Шелерові твердити, що й порівняно з твариною, котра завжди каже «так» дійсному буттю, навіть якщо лякається й утікає, людина — це той, хто може сказати «ні», одвічний протестант супроти всякої «тільки дійсності», одвічний Фауст, що прагне здолати межі свого «тут-та-тепер-так-буття», в тому числі й наявну дійсність власного Я? Світові наявного буття людина протиставляє світ буття уявного, належного, бажаного нею.

Здатність до такої «двоїстості» світу чи не найхарактерніша ознака людської свідомості. Адже людське існування (екзистенція) — це існування істоти, якій передусім притаманне певне ставлення до буття. Усвідомлення спрямоване, врешті-решт, не на якісь фрагментарні вияви такого ставлення, а на саму його можливість. Саме можливість ставлення людини до буття, або, як ще кажуть філософи, можливість світовідношення, є виявом свободи як визначального принципу власне людського способу буття. Цим зумовлене людське Я, що стає центром людського світовідношення. Одна з найвідмітніших властивостей Я — усвідомлення власної спрямованості, власного призначення. Таке усвідомлення здійснюється завдяки постійному самоспіввіднесенню Я з довколишнім світом. Так виникають наші, людські характеристики світу. Найперша серед них — відчуття єдності, цілісності світу.

Ось як описує згадане відчуття відомий італійський філософ-екзистенціаліст Н. Аббан'яно. Єдність людського Я зі своїм призначенням зумовлює єдність світу. Ця єдність світу втілена в порядкові, що у відповідності з ним речі розташовані залежно від їх наявності та корисності для здійснення людиною її завдання. Єдність Я, яка дає змогу здолати розузгодженість поведінкових актів людини, зумовлює єдність світу, позаяк приводить до організації його відповідно до наявних засобів і знарядь реалізації Я. Отже, світопорядок — це передусім проект, котрий стосується використання предметів як знарядь, необхідних для здійснення людського завдання. Якщо людина не в змозі конституювати себе як єдність, свободну для здійснення завдання, то й світ не конституюється як єдність об'єктивних детермінант: знарядь або ж предметів. Світ, позбавлений єдності, перестає бути світом, Космосом. (Коли ж, додамо, такої єдності позбавлене людське Я, то маємо, кажучи медичною мовою, саморозпад особистості.) Отже, те, що ми сприймаємо як світопорядок, є явищем доволі антропоморфним або ж людиномірним. Принаймні, ми ніколи не можемо з певністю твердити, нібито особливості буття всесвіту вичерпуються нашими уявленнями про світопорядок, хоч би якими розвиненими вони були.

Відчуття згаданої обставини сягає ще перших кроків європейської філософії. Адже невдовзі по тому, як давньогрецький філософ Парменід формулював славнозвісну тезу про тотожність мислі та буття, акцентуючи на всезагальних властивостях буття, лише через кілька десятків років виникає не менш відоме Протагорове твердження, акцентоване на людиномірність буття: людина — міра всіх речей. Буття без людини — то лише безособова можливість, що їй людина надає статусу існування. Повертаючись до того, з чого ми почали наші міркування про людське буття як буття свободи, яке, зауважимо, завжди здійснюється в діапазоні визначеностей: дійсність, можливість, вибір, зазначимо, що тут постає важливе питання про те, як співвідноситься людська свобода із всезагальними властивостями буття. Іншими словами, свобода — то надбання лише людське чи вона має якийсь еквівалент у сфері буття в цілому?

Це питання бентежило вже давньогрецьких філософів. Не випадково Епікур, спостерігаючи людське прагнення уникати тих ситуацій у житті, які приносять страждання, робить висновок про те, що всьому сущому в світі притаманна здатність до сіі-патеп — самодовільного відхилення від прямолінійного руху. Більше того, без такого відхилення було б неможливим виникнення будь-чого нового. Бурхливий розвиток спеціально-наукового пізнання, утвердження принципів детермінізму, здавалося б, згодом спростували це уявлення. Якщо щодо людського буття питанню про «самодовільність» все ж не вдавалося «покласти край» раз і назавжди (надто вже мінлива, примхлива й часто непередбачувана людська істота!), то щодо буття позалюдського самодовільність відкидали досить упевнено. Така тенденція нерідко переносилась і на тлумачення людської життєдіяльності (досить згадати лапласівський механістичний детермінізм, з позицій якого намагалися пояснити також фізіологічні, психологічні та соціальні явища). І все ж, зазначимо, навіть поміркована філософсько-світоглядна позиція, навіть намагання «розвести» самодовільність та жорстку причиновість по різних сферах буття не задовольняли багатьох мислителів.

Один із виразних прикладів — І. Кант. Зіставляючи людську життєдіяльність з природою, він, здавалося б, міг зупинитися на тому, що свобода можлива лише щодо першої, друга ж цілком підвладна причиновості, несумісній зі свободою суб'єкта. Проте так не сталося, оскільки Кант бачив й інше: суб'єкт, що діє, людина також далебі не завжди вільна у своїх вчинках. Тому Кант розглядає людину як істоту «подвійного підпорядкування». Як у явища, належного до чуттєво сприйманого світу, дії людини жорстко зумовлені. Водночас як «річ у собі» вона такій зумовленості не підвладна. Звідси філософ робить припущення про те, що «причиновість за законами природи — не єдина причиновість, з якої можна вивести всі явища у світі. Для пояснення явищ необхідно ще припустити свободну причиновість»1. Остання — прерогатива світу «речей у собі». Питання про цей «речоусобний» світ Кант, щоправда, залишає відкритим. Оскільки такий світ не є чуттєво сприйманим, ми фактично не можемо дати йому вичерпних (ні позитивних, ані негативних) визначень.

Багато хто з філософів після Канта намагався покласти край полишеному ним відкритим питанню про «річ у собі». Скажімо, для Гегеля вона — не що інше, як Світовий Розум, стосовно якого окремі індивіди, їх доля, свобода (яка, власне, й не існує, оскільки є лише «усвідомленою необхідністю») — все це лише засоби самоздійснення Абсолюту. Для Шопенгауера «річ у собі» — то не менш абсолютна світова воля, «хотіння», «прагнення». Ця абсолютна воля спрямована на саму себе, вона не має ніякої цілі поза собою. Тут постає прообраз абсолютної свободи, для якої є байдужою власна смислова націленість і визначеність, і яка (ми це покажемо далі) стала досить небезпечною спокусою для сучасної

людини. Наведені міркування Гегеля та Шопенгауера є, мабуть, найбільш альтернативними варіантами спроб післякантової філософії осмислити феномен свободи. В першому випадку свобода фактично розчиняється у світі. У другому вона, так би мовити, розчиняє в собі цей світ.

Цікаву спробу уникнути такого розчинення запропонував пізніше Сартр. У романі «Нудота» і філософських працях «Буття та ніщо», «Критика діалектичного розуму» тощо протистоять один одному два світи: світ людської свободи й активності та світ природи, ширше — матерії й усього матеріального. Матеріальний світ постає тут як такий, що складається не стільки з речей, скільки з речовин — аморфних, непевних, липучих субстанцій. Матерія, природа тут — не та, що творить, а та, що лишень поглинає. Поглинає вона передусім людину з її творчою вдачею. Вона обволікає людину мокрою, брудною поверхнею предметів, не залиша-

ючи просвітку, розчинюючи у своєму холодному, безмірному череві все більш-менш активне. Таку саму функцію несе в собі все, що є природного в людині, зокрема її тіло. «Довіритися» будь-чому природному означає саморозчинитися в позбавленій форм безособовій стихії «антитворчого». Життєтворча діяльність людини, отже, не вкорінена в об'єктивний світ (ні в «першу», ні в «другу» природу, тобто культуру). Людська свобода — бентежна суб'єктивність, яка є чимось на зразок «розтискування» не тільки байдужого, але й ворожого щодо неї буття. Вона утворює в бутті щось на зразок «щілини», «пробоїни», «ніщо». Питання про те, як співвідносяться життєтворчість людського буття з існуванням буття загалом, уже давно стало болючим для європейської культурологічної та філософської свідомості. З ним, зокрема, пов'язане виникнення такого філософського напряму, як «філософія життя». Розвиваючи вихідну тезу А. Шопенгауера, представники згаданого напряму витлумачують Кантову «річ у собі» як «життєвий порив», зміст якого полягає в невпинному творенні нових форм, самостановленні й, відповідно, непередбачуваності майбутніх станів, тобто — у свободі.

Інший представник «філософії життя» Ф. Ніцше, порівнюючи природу й культуру, доходить висновку, що за всіх своїх безперечних набутків остання репрезентує дуже специфічну тенденцію людського світовідношення: згасання «волі до життя». Адже культура, зокрема в сцієнтизованих своїх виявах, намагається витіснити з життя будь-яку безпосередність і «нерозумність». Такі намагання, вже починаючи з Сократа, обертаються нечуваною тиранією розуму над життям. Свідомість намагаються зробити творцем життя, протиставляючи останньому «логічний деспотизм» і науковий оптимізм «теоретичної людини», яка зрештою творить вельми своєрідного бога — такого собі «сієш ех таспіпа», а саме бога машин та плавильних тиглів, себто пізнані й спрямовані на слугування вищому егоїзмові сили природних духів, бога, що уособлює віру в можливість «виправити світ за допомогою знання».

Закиди небезпідставні, чи не так? Адже людська цивілізація, перейшовши на шляхи інтенсивного техногенного розвитку, стає щобільш «калькулятивною». її ідеалом є програмований розвиток. «Непрограмоване» ж (те, що виникає стихійно) дуже часто сприймається як таке, що суперечить розумові. Якщо довести цю думку до краю, то все самоплинне в людському та й природному світі має вигляд «нерозумного». Досократова давньогрецька культура, на думку Ніцше, засновувалася на вршноваженні двох начал: «Діонісового» (оргіастичне джерело та надлишок життя, вільна гра життєвих сил) та «Аполлонового» (впорядкування цих сил, оформленість, розмірність буття). Згодом цю рівновагу порушили на догоду «аполлонізмові». Цим самим людина немовби відособилась від життя, втратила здатність відчувати найпотаємнішу серцевину речей, ту здатність, що її Ніцше поетизує в образі людини, яка «начебто приклала вухо до самого серця світової волі й чує, як із нього по всіх жилах світу виливається шалене бажання існування». Адже життя — то одвічний рух, становлення, плинність, які не мають мети та ціннісної спрямованості, оскільки є самоцінними.

Сутність

Осмислення життєтворчості людського буття пов'язане не так із з'ясуванням переваг людини над усіма іншими виявами буття, як з усвідомленням того «космічного обов'язку», що його покладено на людину чи то Богом, чи природою. Адже якщо свобода є сутнісною властивістю людини, то такою ж сутнісною й співмірною масштабам цієї свободи є й відповідальність.

Саме через згадане сугнісне поєднання свободи з відповідальністю перша постає не тільки безконечно жаданою для кожного індивіда, а й тягарем, що його треба мати силу винести. І питання не тільки в тому, чи «дозволить» мені хтось іззовні бути суб'єктом свободного діяння, а й у тому, чи я сам його подужаю. Тому реалії людського існування сповнені не лише прагнення до свободи, а й протилежного, яке Еріх Фромм влучно назвав «утечею від свободи».

Переконливо, просто й трагедійно-образно розкрито органічний взаємозв'язок свободи та відповідальності в одній із недавніх театральних версій Есхілового «Езопа». Перебуваючи тривалий час у рабстві й пориваючись на свободу, Езоп, уже отримавши «циркуляр» про своє звільнення, але ще не скориставшися ним, потрапляє в ситуацію вибору: його звинувачують у крадіжці та ще й знаходять у його торбі підкинуту крадену річ. Довести власну невинуватість він не в змозі. Він може відмовитись від свободи, оскільки раба за крадіжку не карають на смерть. Що ж до свободного громадянина, то він у разі крадіжки має кинутись у прірву. «Нумо, покажіть мені, де ж та ваша прірва для свободних людей», — каже Езоп...

Проте парадоксальність свободи полягає в тому, що навіть якби Езоп вибрав несвободу, то сам цей вибір був би все одно виявом свободи. Отака нелегка для людини діалектика її буття.

Коли І. Кант проголосив людину як «річ у собі» свободною істотою, виникла спокуса наповнити цю «річ у собі» якимось більш строго визначеним змістом, аніж свобода. Відштовхуючись від картезіанського «мислю, отже існую», людську сутність намагалися звести до розумових здатностей. Надалі ж виникають інші філософські версії: «волію, отже існую», «виробляю, отже існую» тощо. У кожному з подібних випадків людська сутність розглядається як така, що фактично передує існуванню. Радикальною спробою переосмислити такий підхід стала Марксова концепція людини. Критикуючи Гегеля, Маркс наголошував, що «родова сутність» людини мислима тільки в «дійсному людському існуванні». Ще радикальнішим стосовно цього питання виявився екзистенціалізм, де існування передує сутності. Людська сутність постала не тільки як якась «родова заданість», а й як результат свободного особистісного вибору. Посилаючись на суперечливість людського способу буття, де співіснують різноспрямовані альтернативні тенденції, французький людинознавець Е. Морен обгрунтував погляд на людину як розумно-нерозумну (а то й безумну істоту). Усе щойно сказане засвідчило радикальну проблематизацію в сучасній філософії питання про сутність людини. І, мабуть, не випадково відомий представник сучасної філософської антропології О. Больнов обстоює тезу про те, що «сутність людини» — то питання, яке завжди «відкрите для нових і незавбачуваних відповідей»1.

Виявилося, отже, що людина за способом її буття принципово відкрита у своїх сутнісних можливостях. Водночас вона взаємодіє зі світом, який (гадаємо, нам вдалося принаймні декого переконати) також відкритий у своїх можливостях. Добре це чи погано для людини, що віддавна звикла вважати себе «вінцем» та «володарем» буття? Гадаємо, є досить підстав для оптимістичної відповіді на це запитання. Свободна людина є дітищем свободного буття. Хіба це погано?

 

 

Основные характеристики философского знания. Его структура.

Филя- от греч.-любовь к мудрости
Специфика фил. знания в двойственности: 1)много общего с научным знанием-предмет, методы, логико-понятийный аппарат, 2) не является научным в чистом виде, т.к. является теоретич. мировоззрением, предельным обобщением ранее накопленных человеч. знаний.

Предмет фил-ии шире предмета любой науки,обощает, интегрирует, но н поглощает др.науки

Научн.зн-е в целом:отдельн.наукиàфилософияßиное,вненаучн.знание,религия и др.

Черты: 1)слож.струк-ра(онтолог-я,гносеология,логика) 2)предельно общий,теоритич.характер 3)содержит базовые понятия,лежащ-е в основе др. наук 4)во многом субъективно-отпечаток личности и мир-я фил-фа 5)испытывает влияние эпохи,нравств.идеалов 6)изучает не только предмет,но и процесс позн-я 7)динамично-пост. разв-ся и дополняется 8)опирается на категории-пред.общ.понятия 9) неисчерпаемо по сути 10)ограничено познават.способ-ми человека(субъекта) и имеет неразреш-е проблемы(существ-е Бога, происхожд-е быти я ит.д.)

Философское знание имеет определенную структуру:
— ф. онтология, учение о бытии; рассматривает вопросы о существующем. Главный вопрос онтологии: что существует подлинно, а существование чего является видимостью, иллюзией. Онтология стремится создать определенную картину мира, которая не только позволяла бы составить представление о мире в целом, но и выявила бы его скрытую сущность, его глубинные причины.Изуч-т бытие-небытие, материальное и идеальное, б. природы, общ-ва и человека.

— гносеология, учение о познании; рассматривает особенности процесса познания человеком внешнего мира. Она отвечает на вопросы: Как человек познает окружающий мир? Каковы этапы или ступени познания? Что такое истина в познании? На каких путях она достижима? И др. Философия давно обнаружила, что познание есть сложный процесс. Истина не открывается человеку без усилий с его стороны. На пути познания приходится преодолевать множество трудностей и препятствий. Возникают сомнения также принципиального характера: а способен ли человек вообще познать мир, при этом ничего в нем не искажая и не прибавляя от себя? Каковы возмож-ти,методы и цели познания, в чём сущность п., что есть истина, субъект и объект позн-я

— ф. антропология, учение о человеке; отличается от всех других наук, изучающих человека, прежде всего широтой подхода. Философию интересует человек не как представитель отдельного племени, народа, культуры, а человек вообще.Одна из важнейш-х частей,т.к. человек- исходн и конечн. пункт философств-я

- Аксиология изучает вопросы, связанные с природой ценностей, их местом в реальности и структурой ценностного мира, то есть о связи различных ценностей между собой, с социальными и культурными факторами и структурой личности.







Дата добавления: 2015-12-04; просмотров: 176. Нарушение авторских прав; Мы поможем в написании вашей работы!




Аальтернативная стоимость. Кривая производственных возможностей В экономике Буридании есть 100 ед. труда с производительностью 4 м ткани или 2 кг мяса...


Вычисление основной дактилоскопической формулы Вычислением основной дактоформулы обычно занимается следователь. Для этого все десять пальцев разбиваются на пять пар...


Расчетные и графические задания Равновесный объем - это объем, определяемый равенством спроса и предложения...


Кардиналистский и ординалистский подходы Кардиналистский (количественный подход) к анализу полезности основан на представлении о возможности измерения различных благ в условных единицах полезности...

ЛЕКАРСТВЕННЫЕ ФОРМЫ ДЛЯ ИНЪЕКЦИЙ К лекарственным формам для инъекций относятся водные, спиртовые и масляные растворы, суспензии, эмульсии, ново­галеновые препараты, жидкие органопрепараты и жидкие экс­тракты, а также порошки и таблетки для имплантации...

Тема 5. Организационная структура управления гостиницей 1. Виды организационно – управленческих структур. 2. Организационно – управленческая структура современного ТГК...

Методы прогнозирования национальной экономики, их особенности, классификация В настоящее время по оценке специалистов насчитывается свыше 150 различных методов прогнозирования, но на практике, в качестве основных используется около 20 методов...

Вопрос. Отличие деятельности человека от поведения животных главные отличия деятельности человека от активности животных сводятся к следующему: 1...

Расчет концентрации титрованных растворов с помощью поправочного коэффициента При выполнении серийных анализов ГОСТ или ведомственная инструкция обычно предусматривают применение раствора заданной концентрации или заданного титра...

Психолого-педагогическая характеристика студенческой группы   Характеристика группы составляется по 407 группе очного отделения зооинженерного факультета, бакалавриата по направлению «Биология» РГАУ-МСХА имени К...

Studopedia.info - Студопедия - 2014-2025 год . (0.014 сек.) русская версия | украинская версия