Студопедия Главная Случайная страница Обратная связь

Разделы: Автомобили Астрономия Биология География Дом и сад Другие языки Другое Информатика История Культура Литература Логика Математика Медицина Металлургия Механика Образование Охрана труда Педагогика Политика Право Психология Религия Риторика Социология Спорт Строительство Технология Туризм Физика Философия Финансы Химия Черчение Экология Экономика Электроника

Семінарське заняття №2





ТЕМА: ПРОФЕСІЙНИЙ ПОРТРЕТ ТА СТАТУС ПРАЦІВНИКА ШКІЛЬНОЇ СОЦІАЛЬНО-ПСИХОЛОГІЧНОЇ СЛУЖБИ. НОРМАТИВНО-ПРАВОВІ ОСНОВИ ПРОФЕСІЙНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ СОЦІАЛЬНОГО ПЕДАГОГА.

Мета семінарського заняття: активізувати знання студентів про структуру професійного портрета і статус соціального педагога. Сприяти усвідомленому засвоєнню базових категорій теми, формуванню у студентів позитивного та відповідального ставлення до майбутньої професійної діяльності.

Професійна спрямованість: тема є важливою складовою у структурі плану підготовки майбутнього соціального педагога.

Базові категорії: посадові обов’язки, посадова інструкція, професійні знання, професійні уміння, професіограма, етика діяльності, сфери діяльності, імідж соціального педагога, статус соціального педагога, тарифно-кваліфікаційна характеристика, звіт.

План семінарського заняття

1.Посадові обов’язки соціального педагога та їх відображення у посадовій інструкції.

2.Професійні знання та уміння спеціаліста із соціальної педагогіки.

3.Функції соціально-педагогічної діяльності, їх характеристика.

4.Психологічні, морально-етичні та педагогічні якості соціального педагога.

5. Основні напрямки діяльності соціального педагога.

6. Зовнішні зв’язки соціального педагога.

7. Соціальний педагог: тарифно-кваліфікаційна характеристика

Базові категорії та поняття: професійний портрет соціального педагога, статус соціального педагога, посадові обов’язки соціального педагога, посадова інструкція, функції соціального педагога, тарифно-кваліфікаційна характеристика,

Завдання для самостійної роботи:

1. Опрацювати тему за вказаними питаннями.

2. Записати визначення основних понять.

3. Розробити посадову інструкцію соціального педагога шкільної соціально-психологічної служби.

Теоретичний матеріал для підготовки семінарського заняття:Професійний портрет і статус соціального педагога. Структурний і якісний аналіз цінностей соціально-педагогічної роботи, як професійної діяльності, виявляє їх комплексний характер, гуманістичну природу і сутність. Гуманістичний ідеал - самоцінність особистості - визначає зміст і призначення цієї діяльності, а її цінності певним чином відображають визнання гармонії суспільних і особистих інтересів, пріоритету загальнолюдських цінностей (істина, здоров'я, мир, милосердя, добро, допомога іншій людині тощо). У зв'язку з цим основним завданням соціально-педагогічної роботи є налагодження балансу між відповідальністю суспільства перед особистістю і особистості перед суспільством.

Ідея професіоналізму закладає відповідну модель і стандарт поведінки, впливає на всю організацію соціально-педагогічної роботи. Від традиційних сфер діяльності вона відрізняється насамперед своїм інтегральним характером. Соціальний педагог в певному розумінні виступає універсалом, проте його універсальність має досить чіткі предметні межі. У зв’язку з цим існує принципова особливість соціальної педагогіки як професії - прикордонний характер. Зміст цієї роботи акумулює в собі елементи суміжних професій, що взаємозбагачує їх інформацією, інструментарієм, технологіями. Важливою особливістю соціально-педагогічної роботи, як професії, чого не існує в жодній із суміжних сфер діяльності, є її посередницький характер. Цей елемент виступає як центральний.

Зовнішні зв’язки соціального педагога. Соціальному педагогу необхідно мати достатню інформацію про різні суб'єкти соціально-педагогічної діяльності. Існує ціла низка проблем місцевого рівня без знання яких він не зможе ефективно виконувати свої посадові обов'язки. Для оптимізації своєї діяльності соціальний педагог повинен: з'ясувати для себе структуру об'єктивних потреб у здійсненні соціально-педагогічної діяльності в навчальному закладі мікрорайону; ознайомитися з міською/районною соціально-педагогічною концепцією; уточнити вимоги до завдань і характеру діяльності соціального педагога з боку органів управління освітою; ознайомитися з прийнятою системою оцінки ефективності соціально-педагогічної діяльності в закладах освіти мікрорайону; ознайомитися з моделями діяльності соціального педагога в різних закладах освіти; вивчити структуру функціонування і управління соціально-педагогічною системою міста/району.

Основні напрямки і завдання діяльності соціального педагогаСтруктуру основних напрямків професійної діяльності соціального педагога можна подати таким чином: Соціально-педагогічна підтримка різних категорій сімей. Соціальне становлення жіночої молоді. Соціально-педагогічна підтримка дітей і молоді з особливими потребами. Соціально-педагогічна підтримка дітей-сиріт та дітей, які залишилися, без піклування батьків. Профілактика алкоголізму та наркоманії. Профілактика ВІЛ/СНІДу та венеричних захворювань. Профілактика правопорушень серед дітей і молоді. Профорієнтаційна робота, сприяння працевлаштуванню. Правова освіта дітей і молоді. Сприяння розвитку творчої, обдарованої молоді. Соціально-педагогічна підтримка неповнолітніх та молоді, які повернулися з місць позбавлення волі. Соціально-педагогічна підтримка військовозобов’язаної молоді.

Основними завданнями професійної діяльності соціального педагога є: реалізація державної молодіжної політики щодо соціального становлення і розвитку дітей та молоді; надання інформаційної, правової, психолого-педагогічної, соціально-педагогічної та інших форм допомоги дітям і молоді; проведення необхідних заходів з метою попередження та подолання негативних явищ у дитячому і молодіжному середовищі; здійснення соціально-педагогічної опіки окремих категорій дітей та молоді, зокрема інвалідів і сиріт; встановлення та зміцнення зв'язків з соціальними службами для молоді за кордоном, інтеграція в міжнародну систему соціально-педагогічної роботи з молоддю.

Соціальний педагог: тарифно-кваліфікаційна характеристика. Тарифно-кваліфікаційна характеристика соціального педагога подана у вигляді додатку до Типового положення про атестацію педагогічних працівників і затверджується МОНМС України спільно з Міністерством праці. Посадові обов'язки. Забезпечує соціально-педагогічний патронаж дітей та молоді в системі освіти, сприяє взаємодії навчальних закладів, сім'ї, служб у справах неповнолітніх, соціального захисту, центрів соціальних служб для молоді, кримінальної міліції тощо державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування, неурядових та громадських організацій з метою адаптації дитини до вимог соціального середовища і створення умов для її благополучного розвитку.

Здійснює функції: діагностичну: встановлює соціально-педагогічний діагноз, вивчає особливості діяльності і спілкування вихованців, вивчає особливості, міру і спрямованість впливу соціального середовища (школи, сім'ї, сусідів, груп ровесників тощо); організаційну: організує соціально корисну діяльність дітей і підлітків, формує демократичну систему взаємостосунків в підлітковому середовищі, а також серед дітей і дорослих; прогностичну: прогнозує результати процесу виховання з урахуванням найважливіших факторів розвитку особистості; попереджувально-профілактичну і соціально-терапевтичну: передбачає і приводить в дію юридичні, психологічні механізми попередження і подолання негативних явищ, організує надання соціотерапевтичної допомоги тим, хто її потребує, забезпечує захист прав дітей в суспільстві, надає допомогу в період соціального і професійного визначення особистості, дбає про професійне самовизначення та соціальну адаптацію молоді Сприяє розкриттю здібностей, талантів, обдарувань вихованців через їх участь у науковій, технічній, художній творчості. Залучає громадської організації, творчі спілки, окремих громадян тощо до культурно-освітньої, профілактично-виховної, спортивно-оздоровчої та інших видів роботи.

Надає необхідну консультативну психолого-педагогічну допомогу дитячим, молодіжним об'єднанням, дітям, підліткам, які потребують піклування, займається профілактикою правопорушень неповнолітніх тощо. Дотримується педагогічної етики, поважає гідність особистості дитини, захищає її від будь-яких форм фізичного або психічного насильства, запобігає вживанню ними алкоголю, наркотиків, іншим шкідливим звичкам, и пропагує здоровий спосіб життя. Постійно підвищує свій професійний рівень, педагогічну майстерність, загальну культуру.

Повинен знати. Для вирішення соціально-педагогічних завдань повинен мати знання в обсязі вищої освіти зі спеціальностей "Соціальна педагогіка", "Соціальна робота". Має знати вікову, педагогічну, соціальну психологію; етику, естетику, педагогічну деонтологію, основи права, екології; методологічної принципи, закономірності, зміст, методи та форми виховання; інноваційні процеси, технології освітньо-виховної роботи в навчальних закладах різних типів; особливості профілактики девіантної поведінки учнів різного віку, негативних явищ у підлітковому середовищі, проблеми статево-рольової соціалізації особистості; форми і методи роботи у сімейно-побутовому середовищі, у позашкільних закладах, за місцем проживання; основи валеології, зміст, форми та методи організації здорового способу життя дітей та учнів різного віку; специфіку роботи у загальноосвітніх школах-інтернатах, спеціальних, санаторних та школах соціальної реабілітації; сучасний стан і тенденції розвитку дитячих, підліткових спілок, рухів, організацій тощо та їхній вплив на особистість; функції, права системи державних інститутів, установ, громадських організацій у галузі освіти, навчання та виховання підростаючого покоління; культурні, економічні, демографічні, екологічні особливості соціального середовища, в якому організовується робота; основи трудового законодавства України, правила охорони праці та техніки безпеки; Закон України «Про освіту», Декларацію і прав людини, Конвенцію про права дитини, інші законодавчі і нормативно-правові акти та документи з питань навчання і виховання, державну мову відповідно до чинного законодавства про мови в Україні.

Повинен вміти: застосовувати професійні знання в практичній діяльності, здійснювати корекцію відхилень у поведінці школярів, молоді; проводити профілактичну роботу з попередження девіантної поведінки, а також розробляти програми та проекти роботи з «дітьми вулиці», працювати з групами ризику в умовах неформального спілкування, сприяти прояву ініціативи, активізації суб'єктивної позиції вихованців (клієнтів); організовувати взаємодію педагогічного колективу, батьків, громадських об'єднань та організацій, служб у справах неповнолітніх, служб соціального захисту, профспілок, правоохоронних органів, медичних установ тощо щодо виховання, оздоровлення, здійснення соціального патронажу, профілактичної роботи і соціальної реабілітації дітей та підлітків.

Повинен мати розвинені комунікативні та організаційні здібності, здатність співчувати, співпереживати; ціннісні орієнтації, спрямовані на розвиток особистості дитини як найвищої цінності суспільства, на творчу педагогічну діяльність; навички проведення співбесід, інтерв'ювання, вирішення конфліктних ситуацій, проведення групових занять з дітьми та дорослими.

Кваліфікаційні вимоги до категорій. Соціальний педагог вищої категорії має вищу освіту зі спеціальностей «Соціальна педагогіка», «Соціальна робота», дотримується вимог етичного кодексу, виявляє високий рівень професіоналізму, ініціативу, досконало володіє ефективними формами, методами організації педагогічної роботи серед дітей, молоді, батьків, забезпечує високу якість своєї праці, має власні методичні розробки, відзначається загальною культурою, моральними якостями, що служать прикладом для наслідування. Педагогічний стаж - не менше 8 років.

Соціальний педагог I категорії має вищу освіту зі спеціальностей «Соціальна педагогіка», «Соціальна робота», дотримується вимог етичного кодексу, виявляє високий рівень професійної компетентності, використовує сучасні форми, методи навчально-виховної роботи, досяг значної якості соціально-педагогічної діяльності, відзначається загальною культурою, моральними якостями, що служать прикладом для наслідування. Педагогічний стаж - не менше 5 років.

Соціальний педагог II категорії має вищу освіту зі спеціальностей «Соціальна педагогіка», «Соціальна робота», дотримується вимог етичного кодексу, достатній рівень професіоналізму, використовує сучасні форми, методи виховання, відзначається загальною культурою, моральними якостями, що служать прикладом для наслідування. Педагогічний стаж - не менше 3 років.

Соціальний педагог має вишу або середню освіту зі спеціальностей «Соціальна педагогіка», «Соціальна робота», як виняток, іншу вищу педагогічну освіту, дотримується вимог етичного кодексу, професійно компетентний, забезпечує нормативні вимоги до рівня навчально-виховної роботи у соціальному середовищі, відповідає загальним етичним та культурним вимогам до педагогічних працівників.

Зразок посадової інструкції соціального педагога ЗОЗ.

ПОСАДОВА ІНСТРУКЦІЯ

СОЦІАЛЬНОГО ПЕДАГОГА ЗАГАЛЬНООСВІТНЬОГО НАВЧАЛЬНОГО ЗАКЛАДУ







Дата добавления: 2015-12-04; просмотров: 229. Нарушение авторских прав; Мы поможем в написании вашей работы!




Расчетные и графические задания Равновесный объем - это объем, определяемый равенством спроса и предложения...


Кардиналистский и ординалистский подходы Кардиналистский (количественный подход) к анализу полезности основан на представлении о возможности измерения различных благ в условных единицах полезности...


Обзор компонентов Multisim Компоненты – это основа любой схемы, это все элементы, из которых она состоит. Multisim оперирует с двумя категориями...


Композиция из абстрактных геометрических фигур Данная композиция состоит из линий, штриховки, абстрактных геометрических форм...

Йодометрия. Характеристика метода Метод йодометрии основан на ОВ-реакциях, связанных с превращением I2 в ионы I- и обратно...

Броматометрия и бромометрия Броматометрический метод основан на окислении вос­становителей броматом калия в кислой среде...

Метод Фольгарда (роданометрия или тиоцианатометрия) Метод Фольгарда основан на применении в качестве осадителя титрованного раствора, содержащего роданид-ионы SCN...

Гносеологический оптимизм, скептицизм, агностицизм.разновидности агностицизма Позицию Агностицизм защищает и критический реализм. Один из главных представителей этого направления...

Функциональные обязанности медсестры отделения реанимации · Медсестра отделения реанимации обязана осуществлять лечебно-профилактический и гигиенический уход за пациентами...

Определение трудоемкости работ и затрат машинного времени На основании ведомости объемов работ по объекту и норм времени ГЭСН составляется ведомость подсчёта трудоёмкости, затрат машинного времени, потребности в конструкциях, изделиях и материалах (табл...

Studopedia.info - Студопедия - 2014-2025 год . (0.01 сек.) русская версия | украинская версия