Термінологічний словник. Дитячий туризм – вид туризму, що спрямований на задоволення дозвілля для дітей у формі пізнавальних екскурсій
Дитячий туризм – вид туризму, що спрямований на задоволення дозвілля для дітей у формі пізнавальних екскурсій, дитячих таборів тощо. Інтурист – Всесоюзне акціонерне товариство з іноземного туризму в СРСР. Створене в 1929 р. Екскурсія – колективне відвідування музею, пам'ятного місця, виставки, підприємства тощо; поїздка, прогулянка з освітньою, науковою, спортивною або розважальною метою. Лікувально-оздоровчий туризм – масовий і популярний напрямок медичного туризму. Один з найдавніших – відомий з античних часів. У XX ст. виникає курортна індустрія. Поширюються нові види курортів та послуг – SPA-курорти (SPA-готелі), wellness-програми (оздоровчі, антистресові, косметологічні), морські курорти. Молодіжний туризм (студентський туризм) – це різновид туризму, спрямований на задоволення рекреаційних потреб молоді до 35 років. Це насамперед – тематичні поїздки, пов’язані з політико-пропагандистськими заходами; туристсько-екскурсійні поїзди; річкові та морські круїзи; туристсько-патріотичні клуби; маршрути вихідного дня; оглядові й тематичні екскурсії; подорожі та екскурсії в межах навчально-виховного і виробничого процесу; туристсько-оздоровчі програми під час літніх канікул та ін. Наркомат (Народний комісаріат) – в СРСР протягом 1917-1946 рр. – центральний орган виконавчої влади. «Супутник» – Бюро міжнародного молодіжного туризму СРСР. Створене в 1958 р.
Методичні рекомендації до семінарського заняття 8 «Туризм в Радянському Союзі» Готуючись до семінарського заняття, студентам слід уважно переглянути конспект лекцій, запропонований викладачем та рекомендовану літературу. Пропонується здійснювати підготовку до семінарського заняття за планом: 1. Становлення радянського туризму 20-30-і рр. XX ст. 2. Діяльність найбільших туристичних організацій в СРСР. 3. Соціальна структура туристичного потоку в 70-80-ті роки ХХ ст. 4. Особливості радянського туризму. Аналізуючи перше питання, слід звернути увагу на основні ідеологічні засади радянської влади, які й визначали розвиток туризму. Акцентувати свою увагу слід на тому, що наприкінці 30-х рр. туризм в СРСР (як і в багатьох інших країнах світу) набув великого розмаху, став звичним засобом відпочинку для мільйонів людей. Готучи відповідь на друге запитання, варто зосередити свою увагу на основних радянських туристичних організаціях – «Радянський турист», «Товариство пролетарського туризму», «Інтурист», «Супутник» та ін. Особливу увагу слід звернути на те, які саме види туризму вони розвивали – внутрішній, зовнішній, дитячий, молодіжний тощо. При відповіді на третє питання, увагу слід зосередити на тому, що соціальна структура туристичного потоку у 1970-80-ірр. була наступною: - робітники промислових підприємств та службовці становили 33 %; - інженерно-технічні працівники і творча інтелігенція – 28%; - студенти та учні – 18 %; - селяни – 9 %; - пенсіонери – 4 %; - інші – 8 %. Четверте питання охоплює особливості розвитку туризму, студентам тут варто зосередитися на тому, що Радянський Союз створив найбільшу в світі базу соціального і самодіяльного туризму. У 1970-1980-і рр. великого розмаху набув соціальний туризм. Робітники майже всіх підприємств могли отримати путівки через свої профспілки всього за 30 % їх реальної вартості. Іноді знижки сягали 90-95 %. В менш сприятливих умовах знаходились селянство та інтелігенція. Тим не менш, остання категорія радянських службовців мала змогу отримати путівки для своїх дітей до піонерських таборів, які теж продавались батькам за 10-20 % їх справжньої вартості. Таким чином, інтелігенція була також широко залучена до сфери соціального туризму. Крім того, путівкою в санаторій, престижний будинок відпочинку або круїз преміювали багатьох передовиків виробництва. Разом з тим, рівень сервісу в радянських закладах відпочинку поступався високим стандартам розвинутих країн Заходу.
Завдання для самоперевірки знань
|