Спочатку різні архантропи, як й австралопітеки, розглядалися як представники різних пологів: пітекантропи з Яви, синантропи з ряду місцезнаходжень на території Китаю, гейдельбергська людина в Європі, атлантропи в Північній Африці й ін. Нині більшість учених уважають всіх архантропів приналежними до одного виду Homo erectus - "людина прямоходяча", у межах якого виділяють до 9 підвидових форм. Донедавна вважали, що архантропи існували на Землі в середньому плейстоцене, із часу гюнцского й до миндельского заледеніння, тобто 700-300 тис. років тому, однак нової дані (наприклад, згадані вище знахідки, зроблені Р. Лики на східному березі озера Рудольф) і уточнення датувань розширили час існування архантропів до величезного діапазону 2,6-0,2 млн років у плин настільки тривалого часу архантропи не залишалися незмінними. На цій стадії антропогенезу були зроблені важливі кроки по шляху морфофизиологического прогресу. Так. ємність мозкової коробки збільшилася з 750-800 див3 (у найдавніших архантропів, подібних лантьянскому синантропові, що існував близько 700 тис. років тому, або ще більш древньому пітекантропові з берегів оз. Рудольф) до 1225 див3 (у синантропів з печери Чжоукоудянь, що жили близько 300 тис. років тому).
Однак всі архантропи зберігали цілий ряд дуже примітивних (для людини) ознак: дуже похиле чоло, що переходить у низький черепний звід; сильно виступаючий надочноямковий валик, за яким череп був стислий поперечно (заочноямкове звуження); виступаючі вперед щелепи; відсутність підборідного виступу. Загальний вигляд архантропів (мал. 96) був уже безсумнівно людським, хоча статура залишалася дуже грубим, а хода була більше незграбної, чим у сучасних людей.
Архантропи харчувалися й м'ясний, і рослинною їжею, хоча перша в їхньому раціоні, імовірно, переважала. Разом із залишками деяких архантропів були виявлені кам'яні й кістяні знаряддя, більше зроблені, чим олдовайские, але в цілому ще дуже примітивні (культура раннього палеоліту). У печері Чжо-Укоудянь (в 60 км до півдня від Пекіна) разом із численними Викопними залишками синантропів були виявлені кам'яні й кістяні знаряддя й сліди багать. Багато знайдені тут же кісток тварин мали сліди випалу. Використання вогню для обігрівання печер, що служили житлом, і для готування їжі, безсумнівно, було важливим кроком уперед, що свідчить про досить високих пізнавальні й маніпулятивних можливостях архантропів. Різні архантропи жили не тільки в печерах, але й у лісах, і в саванах. Імовірно, тривалість життя цих древніх людей була невеликою; деякі з них доживали до 30-32 років. Питання про добування воггню до сих пір не ясно, скоріше за все він підтримувався довгий час запалений блискавкою.