Урок 35
Тема. Уживання великої букви в іменах, по батькові та прізвищах людей Мета:формувати в учнів уміння розрізняти поняття «ім’я», «по батькові» та «прізви- ще» і писати з великої букви імена, по батькові, прізвища людей; розвивати мовлення учнів; виховувати любов до рідного слова.
Хід урОКу
I. Організаційний момент Пролунав дзвінок, Починаємо урок. Працюй наполегливо, Швидко, старанно, Щоб кожна хвилинка Не втратилась марно. II. актуалізація опорних знань 1 Гра «Вдале слово» — Вставте у прислів’я найбільш вдале слово. Маленька … краща за велике безділля. (праця, труд, робота)
2 Гра «Добери слово» — Доберіть близькі за значенням слова до слова будинок. (дім, оселя, житло)
3 Хвилинка каліграфії дд дм аш Ма дала даша Маші сироватку з-під простокваші. — Прочитайте скоромовку «дощиком». — які слова у скоромовці пишуться з великої букви? чому? — які ще слова пишуться з великої букви? III. сприймання й усвідомлення нових знань 1 Гра «Імена» — Назви своє ім’я та імена кількох твоїх друзів. — Назви ім’я та по батькові своєї вчительки, мами, тата. — Назви своє прізвище та прізвище сусіда по парті. — як пишуться імена, по батькові та прізвища людей? 2 Робота над віршем
Мав Сергійко десять слив, Ними друзів пригостив: Дві Наталочці віддав, Три одержав ярослав І Тимку дісталось двійко. Скільки сливок з’їв Сергійко? — Прочитайте вірш. як пишуться імена дітей? Запишіть їх, підкресліть велику букву.
Фізкультхвилинка
руки в боки, Нахились вперед, Нахились назад, І направо, і наліво, Щоб нічого не боліло. раз, два, три, чотири — Набираємося сили. Нахились, повернись, До товариша всміхнись.
3 Гра «Добери загальну назву» — Доберіть загальну назву до кожної групи слів. Андрій, Микола, Ірина, Олена, Максим — … (імена). Петрівна, Григорович, Іванівна, Степанович — … (по бать- кові). Шевченко, Франко, Сосюра, Малишко — … (прізвища). — Що можете сказати про слова останнього рядка? — Назвіть, кого ще з українських поетів ви знаєте? 4 Гра «Заховані імена» Подивіться лиш, хлоп’ята, на луги, тезки ваші ось — васильки навкруги, миколайчики й петрові батоги.
— чи зрозуміли ви, як звуть хлоп’ят, до яких звертається поет? — Запишіть їхні імена. Хто найкраще виконає завдання? (до- помога — картки-підказки. оформлення роботи: «Тезки: Васи- лечки, Миколайчики, петрики». Взаємоперевірка — за допомогою світлофора.) — Що треба сказати про виділені слова? чому вони написані з малої букви? — як називають людей, які мають однакові імена? (Тезки) — чи є тезки в нашому класі? — Тезки, вийдіть до дошки. Цікаво знати! Найпоширеніше чоловіче ім’я в Україні — Іван, а жіноче — Ганна. (З книги «Україна в цифрах і фактах») 5 Гра «Повне ім’я» — Назвіть і запишіть повні імена Юри, Тані, Маші, Віті, Галі, Саші, Васі, Іри, Каті, Вови.
6 Гра «Поміркуй!» — Поміркуйте над тим, що сказано в тексті, і дайте відповідь на запитання. Діда звуть Микола якович. Його внука — Максим Дмитрович. як звуть онукового батька? — Запишіть свою відповідь. Складіть подібну загадку. IV. підсумок уроку — як пишуться імена, по батькові та прізвища людей? — Що найбільше запам’яталося з сьогоднішнього уроку?
|