Урок 80
Тема. Букви, що позначають голосні звуки Мета:учити учнів перелічувати голосні звуки і називати букви на їх позначення; розвивати логічне мислення; збагачувати мовлення; формувати вміння висловлювати свої думки; виховувати уважність.
Хід урОКу I. Організаційний момент Встали, дітки, всі рівненько, Посміхнулися гарненько, Настрій на урок взяли Й працювати почали. II. актуалізація опорних знань 1 Хвилинка каліграфії нн на ну ні ен но не ин ун он неділя новий насіння народитися в сорочці — бути щасливим. — Вимовте голосні звуки у складах. — Вимовте голосні звуки у словах. — який голосний звук найчастіше вживається у сталому зво- роті? 2 Словникова робота Горизонт — 1) частина земної поверхні, яку можна бачити на відкритій місцевості; видноколо; 2) видима межа між землею і не- бом, обрій, виднокруг, виднокрай; 3) частина неба, яка ніби схи- ляється до землі; небосхил, кругозір, (приляга до землі) крайнебо, небосхил, небокрай. — Запишіть слова: горизонт, обрій, виднокруг. Складіть ре- чення з одним зі слів.
3 Вправи на повторення 1) Прочитайте акровірш. Запишіть слово-відгадку. с товпами кожен його ноги називає, Л амається усе, на що нога ступає. О хоче ця тварина людям помагає. Н ошу хоботом великим підіймає.
— Запишіть звукову модель слова-відгадки. 2) робота в групах. — Складіть опис слона за планом та опорними словами. 1. яка це тварина? 2. якогокольору в нього шерсть? 3. які вуха? 4. Що є в нього особливого? 5. які ноги? 6. які очі? 7. Корисна ця тварина чи ні? чим? слова для довідки: велика, сіра, схожі на величезне листя, дов- гий хобот, як стовпи; маленькі, але добрі-добрі. 3) Поділіть слова для переносу. Назвіть голосні звуки. Пенал, жолудь, журавель, олень.
III. повідомлення теми і мети уроку — Тема нашого уроку «Букви, що позначають голосні звуки». IV. сприймання й усвідомлення нового матеріалу 1 Пояснення вчителя — Скільки голосних звуків в українській мові? — В українській мові шість голосних звуків. Вони познача- ються на письмі десятьма буквами.
Звуки: [а] [о] [у] [е] [и] [і] — 6 /\ /\ /\ /\ Букви: а я о у ю е є и і ї — 10 2 Первинне закріплення — Доберіть 10 слів, у яких зустрічаються всі 10 букв, що по- значають на письмі голосні звуки. Запишіть їх, підкреслюючи ці літери.
Фізкультхвилинка
V. узагальнення й систематизація отриманих знань 1 Гра «За абеткою» — Запишіть слова в алфавітному порядку. Підкресліть букви, що позначають голосні звуки. Олень, дідусь, театр, льон, вуж, метро, диван.
2 Робота в парах 1) Гра «розгубилися склади». — Запишіть утворені слова. Підкресліть букви, що позначають голосні звуки.
вед ве ву си ли ця мідь сло
2) Гра «Шифрувальник». — розшифруйте слова і запишіть їх. Назвіть одним словом. Підкресліть букви, що позначають голосні звуки.
ПАВМА КАлАСТІВ КАБІл леКАле СУКБОр рОКАСО
3 Списування з граматичним завданням — Перепишіть речення. Підкресліть букви, що позначають го- лосні звуки.
Збудувала хатку, піч і поличку. Запрошу я в гості хитру лисичку.
VI. підсумок уроку. рефлексія — як розподіляються всі звуки української мови? — Скільки голосних звуків є в українській мові? Назвіть їх. — Скількома буквами вони позначаються на письмі? Назвіть їх.
|