Урок 84
Тема. Спостереження за словами з ненаголошеними голосними, в яких ви- мова не повністю відповідає написанню (листи — лист, земля — землі) Мета:ознайомити учнів з літературною вимовою ненаголошених голосних звуків; формувати вміння щодо вимови голосних е, и, о в коренях слів; виховувати інтерес до усної народної творчості.
Хід урОКу I. Організаційний момент
Встали, дітки, всі рівненько, Посміхнулися гарненько, Настрій на урок взяли Й працювати почали.
II. актуалізація опорних знань
1 Хвилинка каліграфії пп па пе пр пи оп сп ап пс шп папірпарасолька подруга посередині проковтнути язика — мовчати. — Доберіть до слова папір спільнокореневе слово, що називає ознаку предмета. — який корінь у цих словах? — Складіть речення зі словосполученням проковтнути язика. 2 Зоровий диктант Тече, біжить ріка стрімка. У горобця короткий дзьоб. Стежка біжить серед жита. У Катрусі зелений олівець. розцвіли дзвіночки в лісі.
3 Вправи на повторення — Змініть слова, розкриваючи дужки. Запишіть їх. По (водиця), у (криниця), до (чай), посадила (цибуля), я (грати), я (читати). — Підкресліть букву ю. Скільки звуків вона позначає в цих словах? Доведіть свою думку. — Наведіть приклади слів, у яких буква ю позначає два звуки. — Поставте над словами наголос. Усно поділіть слова для пе- реносу. — У яких словах є розбіжність між звуками і буквами? (Кри- ниця, посадила, цибуля)
III. повідомлення теми і мети уроку — Сьогодні на уроці ми будемо спостерігати за словами з нена- голошеними голосними, у яких вимова не повністю відповідає на- писанню.
IV. сприймання й усвідомлення нового матеріалу 1 Пояснення вчителя — Прочитайте виразно вірш. З-під землі біжить водичка, Але це не озерце, Не струмочок і не річка, А цілюще джерельце. о.Важеніна — Запишіть у зошити слова землі, озерце, джерельце. роз- ставте наголоси. — Вимовте наголошені звуки. Підкресліть букви, якими вони позначені. — як вимовляються голосні звуки в наголошених складах? — як вимовляються ненаголошені [е], [и]? — В українській літературній вимові голосні під наголосом ви- мовляються завжди чітко, виразно. Плутаються ненаголошений [е] з [и], [и] з [е], написання яких створює складність. Ненаголоше- ний звук [е] у вимові наближається до [и]: [зеимл ’ а], [сеило]. Нена- голошений звук [и] у вимові наближається до [е]: [лиести], [чиесло]. 2 Первинне закріплення — Прочитайте слова, правильно вимовляючи голосний звук и в ненаголошених складах.
в[еи]рба ст[еи]пи з[еи]мля
Фізкультхвилинка
з[ие]ма ч[ие]жі ч[ие]сло
V. узагальнення й систематизація отриманих знань
|