Урок 89
Тема. Аналіз перевірної роботи. Вимова і правопис слів з ненаголошеними голосними [е], [и] Мета:порівняти вимову і правопис слів з ненаголошеними голосними [е], [и]; зба- гачувати словниковий запас; розвивати літературну вимову; виховувати патріотичні почуття, любов до тварин.
Хід урОКу I. Організаційний момент II. аналіз перевірної роботи III. актуалізація опорних знань 1 Вправи на повторення 1) Прочитати і відгадати загадку. У траві лежить клубок, в ньому безліч голочок.
2) Побудувати звукову модель слова їжак. — Скільки звуків позначає буква ї? 3) робота в групах. — Опишіть їжачка за запитаннями та опорними словами. 1) яка це тварина? 2) Де живе? 3) яка в нього шубка? 4) який носик? 5) які очі? 6) які ніжки? опорніслова:з колючок; маленький, гостренький; мов ґу- дзики.
2 Хвилинка каліграфії Уу ау ум му уф ду ну цу уч ву Учитель Українаукраїнська Ми живемо в Україні. — Поставте питання до слів учитель, Україна, українська. — які із записаних слів є спорідненими? — Назвіть корінь цих слів. — Складіть словосполучення зі словом українська. — Українська мова дуже чудова, мелодійна. IV. повідомлення теми і мети уроку — Сьогодні на уроці ми розкриємо один із секретів української мови — це секрет написання ненаголошених [е] та [и] у словах. V. сприймання й узагальнення нового матеріалу 1 Пояснення вчителя — розгляньте малюнки. — які пори року ви бачите на малюнках? (Зима, весна) Учитель записує на дошці: Весна, зима. Весни, зими. — Прочитайте слова в першому рядочку. — Назвіть наголошені голосні звуки. — А які звуки ненаголошені? — Прочитайте слова в другому рядочку. — чи чітко чується звук [е] у слові весни? А звук [и] у слові зими? чому? — До якого звука у вимові наближаються ці звуки? ([е] [еи], [и] [ие]) пригадаємо! Наголошені голосні [е], [и] у коренях слів вимовляються чітко. лист,мед, шишка, глибше. Ненаголошений звук [и] у вимові наближається до [е], напри- клад: л[ие]сти, л[ие]сиця, гл[ие]бокий. Ненаголошений звук [е] у вимові наближається до [и], напри- клад: м[еи]док, с[еи]ло. — як же перевірити, яку букву е чи и писати в словах листи, лисиця, глибокий, медок, село та інших?
— Послухайте казочку «Хитрі близнючки». ХиТрІ БлиЗНЮчКи (Казка) Жили на світі дві букви-близнючки. Одну звали и, а іншу — е. Вони були дуже схожі між собою та іноді любили жартувати. І тоді у багатьох словах замість [и] чувся звук [е], і навпаки, за- мість [е] — [и]. Так було і цього разу. У слові листи чується звук [е], у слові земля чується звук [и]. Усі плутали: як же правильно написати — е чи и? Тут з’явився дядечко Наголос. А близнючки побоювалися свого старого родича, бо він був дуже серйозний і вимогливий. І от як тільки дядечко Наголос «погукав» близнючок, сталося диво: близнючки стали на свої місця, а самі слова змінились: були листи — тепер лист, була земля — тепер землі. Із того часу, коли близнючки починали жартувати, міняючись місцями в словах, з’являвся дядечко Наголос і швидко наво- див лад. — Хто наводив лад, коли близнючки е та и мінялися місцями в словах? Запам’ятайте!
Що писати — е чи и? Став під наголос завжди!
2 Первинне закріплення — Прочитайте. Змініть кожне слово так, щоб ненаголошений склад став наголошеним. Запишіть за зразком. Поставте наголоси.
один Перо — стебло — … весна — … зима —
Багато пера
Фізкультхвилинка VI. узагальнення й систематизація отриманих знань
|