Урок 90
Тема. Вимова і правопис слів з ненаголошеними голосними [е], [и]. Добиран- ня перевірних слів способом словозміни Мета:вчити учнів добирати перевірні слова до слів з ненаголошеними голосними в корені слів способом словозміни; збагачувати словниковий запас; розвивати пам’ять, мовлення; виховувати любов до природи.
Хід урОКу I. Організаційний момент Встали, дітки, всі рівненько, Посміхнулися гарненько, Настрій на урок взяли Й працювати почали. II. актуалізація опорних знань 1 Хвилинка каліграфії Тт ти та ту ат ті ять іт ата ють Театр Тарас Тимко турист
Тетяна, Тамара, Тая — імена. — Поділіть слово турист на склади. — На яке питання воно відповідає? Що називає? — Доберіть до нього слова, близькі за значенням. — Доберіть споріднені слова, виділіть корінь. — Складіть речення з іменами Тетяна, Тамара, Тая. 2 Вправи на повторення 1) Прочитати слова. Списати. Підкреслите букви, що позначають два звуки. Скласти розповідне, питальне й спонукальне речення зі словом верба. яблуко, їжачок, єнот, йорж, вербою, майорить, поїдемо. які однакові звуки є в цих словах? 2) До кожного слова лівого стовпчика дібрати слово з правого, яке допоможе правильно вибрати потрібну букву.
П_ро с_чі пл_че к_ти м_довий кл_новий кр_ло з_рно з_мля ч_сло
мед плечі кит клен пера сич числа крила землі зерна
Записати будь-які дві утворені пари слів. III. повідомлення теми і мети уроку — На попередніх уроках ви дізналися, що тільки в наголоше- ному складі голосні звуки [и] та [е] вимовляються чітко, а в нена- голошеному складі вимова звука [е] наближається до [и], а вимова звука [и] наближається до [е]. — Сьогодні на уроці ми будемо вчитися перевіряти написання голосних у ненаголошених складах. IV. сприймання й усвідомлення нового матеріалу 1 Пояснення вчителя Крило — крила Зерно — зерна Земля — землі число — числа — якою буквою позначено наголошений і ненаголошений звук [е]?
— якою буквою позначено наголошений і ненаголошений звук [и]? Висновок. У ненаголошеному складі пишемо ту букву, якою був позначений голосний звук у наголошеному складі. — як же перевірити написання слів з ненаголошеними зву- ками [е], [и]? — Спробуйте змінити слово так, щоб ненаголошений голосний став наголошеним. Сестри, отже — сестра; Крила, отже — крило. Запам’ятай! Щоб дізнатися, як правильно написати слова з ненаголоше- ними голосними [е], [и], можна змінити це слово за зразком «один — багато», тоді звуки [е], [и] будуть наголошеними. 2 Первинне закріплення Прочитати слова. як перевіряються ненаголошені голосні звуки [е], [и] в цих словах? С_рпи — серп, ст_пи — степ, м_чі — меч, гр_би — гриб, т_ни — тин, л_ни — лин. Списати слова. Вставити пропущені букви. Фізкультхвилинка V. узагальнення й систематизація отриманих знань
|