Урок 91
Тема. Вимова і правопис слів з ненаголошеними голосними [е], [и]. Добиран- ня перевірних слів пошуком спільнокореневих (споріднених) слів Мета:учити учнів добирати перевірні слова до слів з ненаголошеними голосними в корені слів пошуком спільнокореневих (споріднених слів); збагачувати активний словниковий запас учнів; розвивати вміння порівнювати звуки [е], [и] у ненаголоше- ному та наголошеному складах спільнокореневих слів; виховувати любов і бережливе ставлення до природи.
Хід урОКу I. Організаційний момент Учитель Добрий день, другий клас! Дуже рада бачить вас!
Учні
На урок прийшли ми знову І навчатися готові!
II. актуалізація опорних знань 1 Хвилинка каліграфії Чч оч чн чл чв Че Чу вч ча ич Читання червоний черговий черевики четвер Чорні очі у сичів. — Підкресліть у словах ненаголошені голосні е та и. — Доберіть до слова читання споріднені слова. — Доберіть до слова червоний слова — назви предметів. — Доберіть до слова черевики слова — назви ознак. — Поділіть слова в реченні на склади. 2 Вправи на повторення 1) Прочитайте. Назвіть у поданих словах однаковий звук. явір, їжак, Юхим, євген, клей, поїзд, п’ять, малює, лілея, лійка, йорж. — У яких словах однакова кількість звуків і букв? — Складіть речення зі словами явір, лілея. 2) З поданих букв складіть і запишіть слова. Поставте наголос.
у, к, р, о е, в, а, с, н і, м, т, с, о я, д, е, т, л о, м, а, в і, ч, р, а, к о, ш, к, а, л урок весна місто дятел мова річка школа
— У якому зі слів є ненаголошений голосний е? (Весна, дятел) — яке з цих слів можна перевірити? Доведіть. — Слово дятел треба перевіряти за словником. 3) Вставте пропущені букви у словах: пл_че, з_рно, с_стра, в_рба, з_ма. — Не забувайте, українською ненаголошені голосні звуки [е], [и] треба вимовляти як середній звук між [е] та [и]. Проте для по- значення їх на письмі необхідно вибирати якусь одну букву — е або и. — які перевірні слова ви дібрали, щоб правильно написати пропущені букви?
III. повідомлення теми і мети уроку — Сьогодні ми продовжимо вчитися правильно писати слова з ненаголошеними голосними звуками [е], [и] в корені слова. IV. сприймання й усвідомлення нового матеріалу 1 Пояснення вчителя — як перевірити написання слів з ненаголошеними звуками [е], [и]? С_стра, гр_чаний, гр_бний. — Спробуємо змінити слово так, щоб ненаголошений голосний став наголошеним. Гречка, отже — гречаний. Гриб, отже — грибний. Запам’ятай! Щоб дізнатися, як правильно написати слова з ненаголоше- ними голосними [е], [и], можна дібрати слова-родичі (спільнокоре- неві), у яких звуки [е], [и] будуть наголошеними.
2 Первинне закріплення — Прочитайте слова. Виберіть перевірне слово у кожній групі слів, підкресліть його. Спишіть і вставте пропущені букви. М_док, м_д, м_довий. л_сток, л_сточок, л_стя. Б_рег, б_режок, б_реговий.
Фізкультхвилинка V. узагальнення й систематизація отриманих знань
|