Урок 96
Тема. Правильне вимовляння (за зразком учителя), розрізнення на слух дзвінких — глухих, твердих — м’яких приголосних звуків Мета:уточнити і закріпити знання учнів про приголосні звуки та спосіб позначення їх на письмі; розвивати вміння розрізняти на слух та за способом вимовляння тверді і м’які, дзвінкі і глухі приголосні; виховувати любов до природи.
Хід урОКу I. Організаційний момент Починаємо урок, Бо почули ми дзвінок. Він за парти кличе нас. До роботи, другий клас! II. актуалізація опорних знань 1 Хвилинка каліграфії Фф фа фло фу фе флу фі фи оф еф Футбол портфельфартух Федір фарбував фіалки фіолетовим фломастером. — чи знайоме вам значення слова фартух?
Фартух — частина одягу, що захищає плаття, костюм від бруду. — Доберіть до слова футбол споріднені слова. — Доберіть до слова портфель слова — назви дій. — Доберіть до слова фартух слова — назви ознак. — Поділіть слова в реченні на склади. 2 Вправи на повторення 1) Вставити в слова букви ф або хв. _іалка, _іст, _ея, _утбол, _ороба, _ортеця, _иля, _илина, _он- тан, сара_ан, _оя. — Прочитайте утворені слова, правильно вимовляючи звук [ф]. 2) Замінити [л] на [р]. які слова у вас утворилися? лак (рак), лама (рама), малина (Марина), валити (варити), лови (рови), лука (рука), жалко (жарко), Валя (Варя), лити (рити), жалити (жарити). — Запишіть одну з пар слів. Підкресліть приголосні. 3) Прочитати пари слів, пояснити їх значення, скласти з кожним із них речення. Бік — пік рибка — ріпка брати — прати грубка — групка
III. повідомлення теми і мети уроку — Сьогодні на уроці ми будемо вчитися правильно вимовляти і розрізняти на слух дзвінкі — глухі, тверді — м’які приголосні звуки.
IV. сприймання й усвідомлення нового матеріалу 1 Пояснення вчителя — Приголосні вимовляються дзвінко й глухо. Тому вони поді- ляються на дзвінкі й глухі. — Порівняйте пари приголосних звуків:
— Вимовте попарно звуки, але не подаючи голосу, пошепки. Активно працюйте мовленнєвими органами, щоб ви це добре від- чували, вимовляючи кожен звук. Що ви помітили при цьому?
(Беззвучно артикулюючи дзвінкий і глухий приголосний кожної пари, а, значить, зосереджуючи при цьому увагу тільки на місці їх творення, учні швидко знаходять ті властивості, завдяки яким ці звуки схожі між собою: спосіб вимовляння обох звуків кожної пари є абсолютно однаковим.) — Вимовте звукові пари вголос. — При вимові яких звуків ви чуєте голос і шум? — А які звуки утворюються тільки з участю шуму, без голосу? (Учні виявляють відмінні ознаки: під час вимовляння глухих чули тільки шум, а під час вимовляння дзвінких — шум і голос, при- чому переважає голос.) Запам’ятайте! Приголосні звуки, які вимовляються з участю голосу і шуму, називаються дзвінкими. Дзвінкі звуки такі: [б], [в], [г], [ґ], [дж], [ж], [з], [й], [л], [м], [н], [р], [д], [дз]. Приголосні звуки, які вимовляються тільки за участю шуму, називають глухими. Глухі звуки такі: [п], [т], [ш], [с], [х], [к], [ч], [ц], [ф], [щ]. Дзвінкі і глухі приголосні звуки утворюють пари: Дзвінкі: [б] [д] [з] [ж] [дж] [дз] [г] [ґ]. Глухі: [п] [т] [с] [ш] [ч] [ц] [х] [к]. Приголосні звуки бувають тверді і м’які. М’якість приголосних звуків на письмі позначається буквами: ь, я, ю, є, і. Завжди м’який звук [й’]. 2 Первинне закріплення 1) Назвіть предмети, зображені на малюнках (ложка, діжка, гриб, дід, жолудь, ніж, дзьоб, ріг, гарбуз тощо). 2) Складіть речення зі словами — назвами зображених предметів. 3) робота в парах. а) Прочитати вірш. Знайти пари слів, що розрізняються дзвін- кими і глухими приголосними. В дощ шукав у лісі гриб, Й захворів тепер на грип. лікував я довго зуб, на обід поїв лиш суп.
(Гриб — грип, зуб — суп) д.Чередниченко
б) Прочитати скоромовку, виразно вимовляючи тверді та м’які приголосні звуки.
Одиничка — одиначка, Неабияка дивачка! Одиничці все однак, Що й сусіда — одинак! народнатворчість
Фізкультхвилинка V. узагальнення й систематизація отриманих знань
|