Урок 95
Тема. Приголосні звуки. Спостереження за роботою мовленнєвих органів (язик, губи, зуби) під час вимови приголосних звуків Мета:учити учнів упізнавати і розрізняти на слух та за способом вимовляння приголо- сні звуки (утворення перешкоди на шляху видихуваного повітря); повторити алфавіт; розвивати навички звуко-буквеного аналізу слова; формувати спостережливість; ви- ховувати любов до рідної мови.
Хід урОКу I. Організаційний момент Встали, дітки, всі рівненько, Посміхнулися гарненько, Настрій на урок взяли Й працювати почали. II. актуалізація опорних знань 1 Хвилинка каліграфії Цц ця це цв оц Це цу іц ца ци Цукерка цукор цибуля сцена Цапок водицю п’є з цеберка. — Поділіть слова на склади. — Назвіть серед них споріднені слова. — У реченні підкресліть букви, що позначають голосні звуки. — Доберіть близьке за значенням слово до слова цеберко.
2 Вправи на повторення 1) Прочитайте вірш. чому він так називається? Зверніть увагу на правильну вимову звуків [дж], [дз]. ПОльОВІ ДЗВІНОчКи Піднімає джміль фіранку, Каже: — Доброго вам ранку! як вам, бджілко, ночувалось? чи дощу не почувалось? Виглядає бджілка з хатки: — У дзвіночку добре спати. Цей дзвіночок — як намет. Тільки дощ — як кулемет. Л. Костенко — Випишіть спочатку слова зі звуком [дж], потім — зі звуком [дз]. — У якому із записаних слів найменше звуків? Зробіть його звукову модель. яким буде співвідношення букв і звуків у цьому слові? — як на письмі позначається звук [дж]? — А який ще звук ми позначаємо на письмі двома буквами? — чи можна при переносі розривати буквосполучення дж та дз, якщо вони позначають звуки [дж], [дз], [дз’]? — Поясніть розділові знаки в кінці речень. Назвіть питальне речення зі звертанням. 2) Відповіді на запитання. — чим відрізняються звуки і букви? — які бувають букви? — На які групи розподіляються всі звуки? — Скільки в українській мові голосних звуків? — Скількома буквами вони позначаються? — Скільки всіх букв в українській абетці? — Повторимо абетку всі разом. — Хто сам хоче розказати українську абетку? III. повідомлення теми і мети уроку — На сьогоднішньому уроці ми більше дізнаємось про приголо- сні звуки. Тема уроку — «Приголосні звуки». IV. сприймання й усвідомлення нового матеріалу 1 Пояснення вчителя Я тягнув на гору віз, а з гори мене він віз. — Що цікавого ви помітили у цьому реченні?
— яке слово однаково пишеться, але має різні значення? — Запишемо слово віз. — Побудуємо його звукову схему. — який звук вимовляється вільно, повітря не зустрічає пере- шкод, проходячи через рот? — На які перешкоди потрапляє повітря, коли вимовляємо звуки [в’] і [з]? — Це приголосні звуки. Приголосних в українській мові 22, а позначаються вони такими буквами: Б б, В в, Г г, Ґ ґ, Д д, Ж ж, З з, Й й, К к, л л, М м, Н н, П п, р р, С с, Т т, Ф ф, X х, Ц ц, ч ч, Ш ш, Щ щ. Приголосні звуки відрізняються від голосних тим, що при їх вимові повітря потрапляє на перешкоду. — Прочитайте вірші, чітко артикулюючи приголосні звуки. Доведемо це. Поспостерігаємо за роботою мовленнєвих органів (язика, губ, зубів) під час вимови приголосних звуків. 1) ПрОСО рано-вранці вийшов рак Сіять моркву, кріп і мак. Говорив рак раченятку: — Підготуй гарненько грядку! о. павленчук 2) У домі Діми дим. Ой, ходім туди, ходім рятувати Дімин дім.
3) В лісочку на галявці Озерце синє є. Маленьке оленятко Водичку з нього п’є. І кличе свою мамцю, аж вітерець притих. І падають краплинки Із ріжок золотих.
народна творчість
і.Мачкович 4) Сидить горобець на сосні. Заснув і упав уві сні. якбине упав уві сні — Сидів би він ще на сосні. Висновок. Приголосні звуки — звуки, які утворюються за до- помогою голосу та шуму. При вимові приголосних звуків на шляху потоку повітря виникають перешкоди, що чинять органи мов- лення.
2 Первинне закріплення
Вимовляй правильно! — Прочитайте скоромовку якнайшвидше. СОННА СОНя Будить вранці мама доню: — Вже проснулось сонце, Соню. Сонях сонцю посміхнувся, сонний котик теж проснувся І запитує спросоння: — чи проснулась наша Соня? Л. Куліш-Зіньків
— чому так називається вірш? — Що виражає заголовок — тему чи головну думку? — Випишіть три слова, підкресліть у них однією рискою букви, що позначають голосні, а двома — букви, що позначають приголос- ні звуки. Фізкультхвилинка V. узагальнення й систематизація отриманих знань
|