Урок 97
Тема. Використання знака м’якшення (ь) та букв я, ю, є, і для позначення м’якості приголосних звуків Мета:поглиблювати знання учнів про тверді та м’які приголосні звуки; розвивати навички зв’язного мовлення; вчити позначати м’якість приголосних знаком м’якшен- ня (ь) та буквами і, є, я, ю; виховувати бережливе ставлення до природи.
Хід урОКу I. Організаційний момент
Встали, дітки, всі рівненько, Посміхнулися гарненько, Настрій на урок взяли Й працювати почали.
II. актуалізація опорних знань 1 Хвилинка каліграфії Щщ ще щі ощ Щу іщ щі ща щи що Щедрощиглик щука ящірка Що посієш, те й пожнеш. — Назвіть слова, які відповідають на питання хто?. — чим буква щ відрізняється від інших букв, що позначають приголосні звуки? — яка ще буква завжди позначає два звуки? — як ви розумієте зміст прислів’я? — Підкресліть у ньому букви, що позначають голосні звуки. — чим приголосні звуки відрізняються від голосних? 2 Зоровий диктант Мама сердито стулила губи. День у квітні довше квітне. Моя подружка живе в Полтаві. Оля співає веселу пісеньку. розцвіла калина на узліссі.
3 Вправи на повторення 1) Замінити тверді приголосні [д], [т], [н] м’якими [д’] [т’] [н’]. які слова утворилися? Дим (дім), багатий (багатій), порад (порадь), завод (заводь), дружний (дружній), тин (тінь), радити (радіти), полин (полинь), знати (зняти), дати (діти). 2) Прочитати вголос склади парами. Вимовити попарно приголос- ні звуки. ди — ді не — нє лу — лю та — тя — які букви підказали, що приголосні у другому стовпчику треба вимовляти м’яко? III. повідомлення теми і мети уроку — Приголосні звуки в українській мові можуть вимовлятися твердо і м’яко. Про те, як це позначається на письмі, і піде мова на цьому уроці. IV. сприймання й усвідомлення нового матеріалу 1 Колективна робота — Прочитайте слова парами. У кожній парі вимовте звуки, якими розрізняються значення цих слів.
рис — рись ліз — лізь лук — люк кит — кіт
лан — лань дим — дім лак — ляк тук — тюк
— Випишіть слова, які відповідають на питання хто?. Під- кресліть букви, що позначають м’якість попереднього приголо- сного звука. — Букви і, я, ю, є позначають м’якість попередніх приголосних звуків: ні — [н’і], ня — [н’а], ню — [н’у], нє — [н’е]. Для позначення м’якості приголосних звуків використовують також знак м’якшення (ь). 2 Первинне закріплення — Прочитайте прислів’я. Биків люблять за роги, а людину — за слово. — як ви його розумієте? — Підкресліть букви, що позначають м’які приголосні. Фізкультхвилинка
V. узагальнення й систематизація отриманих знань
|