Урок 102
Тема. Практичне засвоєння і вдосконалення нормативної (неоглушеної) вимови дзвінких приголосних у кінці слова і складу: дуб, сад, сядь, віз, ложка, казка, берізка Мета:вчити учнів правильно вимовляти слова з дзвінкими приголосними в кінці слова і складу перед глухим; розвивати орфоепічну чіткість; виховувати уважність і старанність.
Хід урОКу I. Організаційний момент Встали, дітки, всі рівненько, Посміхнулися гарненько, Настрій на урок взяли Й працювати почали. II. актуалізація опорних знань 1 Хвилинка каліграфії Юю юр ою ють тю Юк лю тю Юл юш Юрта юнга Юлія тюльпан Юля юшку вранці їла. — У яких словах з п’яти звуків букв менше, ніж звуків? (Юрта, юнга) — У якому слові букв більше, ніж звуків? (Тюльпан) — У слові Юлія яких звуків більше — голосних чи приголос- них? (однаково) — які слова в реченні можна поділити на склади? (Юшку, вранці) — яке слово в реченні складається з рівної кількості звуків і букв? (Вранці) — Прочитайте слова в реченні, що складаються із чотирьох звуків. (Юля, їла) 2 Вправи на повторення — Прочитайте вірш. які приголосні звуки допомагають пере- дати дзижчання джмеля і шелест хмелю? ХМІль І ДЖМІль По тичині в’ється хміль. Біля хмелю в’ється джміль. — Шу-шу-шу, — шумкоче хміль. — Дзу-дзу-дзу, — дзумкоче джміль. Ми стояли поблизу, шум той слухали внизу. я сказав: — Шумкоче хміль! — Ти сказав: — Дзумкоче джміль! А. Камінчук — Спишіть перше і друге речення. У виділених словах однією рискою підкресліть букви, що позначають дзвінкі, а двома — букви, що позначають глухі приголосні звуки. — як ви розумієте значення слова в’ється у першому і другому реченнях? III. повідомлення теми і мети уроку — Сьогодні ми будемо вчитися чітко вимовляти дзвінкі приго- лосні звуки і правильно позначати їх буквами. IV. сприймання й усвідомлення нового матеріалу 1 Фронтальна робота — Прочитайте слова. Скажіть, які букви позначають глухі звуки, а які — дзвінкі. Дуб, сад, сядь, віз, ложка, казка, берізка.
Запам’ятай! В українській мові в кінці слів і складів дзвінкі приголосні треба вимовляти дзвінко.
2 Первинне закріплення
— Прочитайте, виразно вимовляючи дзвінкі приголосні звуки в кінці слова і складу. Стежки, сережки, берізки, дубки, грибки, швидко, гарбуз, чуб, дядько, діжка, дуб, зуб, віз.
Фізкультхвилинка
V. узагальнення й систематизація отриманих знань
|