Урок 105
Хід урОКу
Тема. Зіставлення вимови (читання) і написання слів з апострофом перед я, ю, є, ї Мета:поглиблювати знання учнів про апостроф; вчити правильно вимовляти, чи- тати і списувати слова з апострофом; розвивати навички звуко-буквеного аналізу слова; виховувати пізнавальний інтерес.
I. Організаційний момент Починаємо урок, Бо почули ми дзвінок. Він за парти кличе нас. До роботи, другий клас! II. актуалізація опорних знань
не ол ом ор шом вап ач дя Жа ор Жайворонок, дятел, ясен. орел на горі, перо на орлі. — Доберіть назви дій до слова жайворонок. — які звуки позначає буква я в словах дятел і ясен?
— Складіть звукові моделі цих слів. — Підкресліть у скоромовці тверді приголосні.
Верби зеленіють над ставком. На землю спускалися сутінки. Весняний сніг зчорнів і змок. Жовті безсмертники одцвіли. Грак поважно ступав по ріллі.
— Запишіть спочатку слова, у яких букви я, ю, є, ї позначають два звуки, а потім — слова, у яких вони пом’якшують попередній приголосний. ясен, лялька, юшка, поїзд, стоїть, тюльпан, ллє, єнот. — які звуки можуть позначати букви я, ю, є, ї? — Скільки звуків позначають ці букви у словах кожного рядка? III. повідомлення теми і мети уроку — Сьогодні на уроці ми будемо вчитися читати і писати слова, в яких букви я, ю, є, ї позначають два звуки після твердих приголо- сних. IV. сприймання й усвідомлення нового матеріалу
— Прочитайте слова. які звуки позначені виділеними сполу- ченнями букв? — Вимовте ці звуки. як вимовляються приголосні звуки у ви- ділених сполученнях?
Пір’я — буря б’ють — бюро бар’єр — рєпін
в’юн — гравюра матір’ю — рюкзак сім’я — духмяний
— Зробіть висновок, доповнивши речення: У словах, що пишуться з апострофом, між твердим приголо- сним і голосним вимовляємо...
Запам’ятайте! Апостроф пишеться після твердих приголосних б, п, в, м, ф, р пе- ред я, ю, є, ї, які позначають по два звуки: [йа], [йу], [йе], [йі]. наприклад: сім’я [сімйа], в’юн [вйун], в’є [вйе], солов’ї [со- ловйі].
— Обведіть букви, після яких може ставитися апостроф. д, г, б, п, в, л, ф, м, т, р
Фізкультхвилинка
V. узагальнення й систематизація отриманих знань
|