Урок 85
Тема. Вимова слів з ненаголошеними звуками [е], [и] Мета:учити учнів правильно вимовляти слова з ненаголошеними голосними [е], [и]; розвивати спостережливість, фонематичний слух; виховувати любов до природи.
Хід урОКу I. Організаційний момент Учитель
Учні Добрий день, другий клас! Дуже рада бачить вас!
На урок прийшли ми знову І навчатися готові!
II. актуалізація опорних знань 1 Хвилинка каліграфії рр ра ру ор ри яр ур рв роря
портфель предмет криниця роман, руслан, родіон — імена. — яких звуків більше у словах — голосних чи приголосних? — як вимовляються голосні звуки в наголошених складах? — Назвіть слова з ненаголошеними голосними, у яких вимова не повністю відповідає написанню. — Складіть речення зі словами роман, руслан, родіон. 2 Зоровий диктант Нарешті Олексій забив гол. Вже летить пухнастий сніг. На долину спустився туман. Гайок привітно шелестить. я люблю, як пахнуть матіоли. 3 Вправи на повторення — Запишіть слово і його дію.
Білченя зайченя лисеня листя каченя
плаває бавиться стрибає бігає зеленіє
— Підкресліть букву я. Скільки звуків вона позначає? чому? — Наведіть приклади слів, у яких буква я позначає два звуки. — У яких словах першого стовпчика вимова не повністю відпо- відає написанню? (Лисеня, листя) III. повідомлення теми і мети уроку — Сьогодні на уроці ми будемо вчитися вимовляти слова з не- наголошеними звуками [е], [и].
IV. сприймання й усвідомлення нового матеріалу 1 Пояснення вчителя — Уважно послухайте і скажіть, який голосний звук ви чуєте у першому складі таких слів: [лиесток], [зеирно], [зиема], [сеило], [веисна]. (одні учні почули [е], інші — [и].) — Ще раз послухайте звучання цих слів і скажіть, як можна умовно записати кожне з них. На дошці з’являється такий запис: лиесток, зеирно, зиема, сеило, веисна. — Визначте в кожному слові наголошений склад.
— Де стоять звуки, у позначенні яких ми сумніваємось? (Вони стоять у ненаголошених складах.) — Саме така вимова є правильною, адже українською ненаго- лошені голосні звуки [е], [и] тільки так і треба вимовляти — як се- редній звук між [е] та [и]. 2 Первинне закріплення — Вимовляй так! с[еи]ла оз[еи]ро ст[еи]пи д[ие]мок ж[ие]ття л[ие]сток Фізкультхвилинка V. узагальнення й систематизація отриманих знань 1 Гра «Спіймай слово з наголосом на другому складі»
Учитель читає слова: зошит, село, плече, сестра, книжка, тем- ний, димлять, життя, море, буряк, байка, герой, весна, зима. Учні плескають у долоні, коли почують слова з наголосом на другому складі. Учитель записує слова на дошці. (село, плече, сестра, дим- лять, життя, герой, весна, зима) — Прочитайте і спишіть слова. Підкресліть ненаголошений го- лосний. 2 Гра «"Зайве" слово» — Прочитайте слова. Знайдіть «зайве» слово. ялина, ящірка, язик, оленя, яструб. (Учні можуть назвати слово «оленя», бо в цьому слові буква «я » позначає один звук; або слова «оленя», бо у цьому слові є ненаголошений [е].) 3 Гра «Зміни слово» — Змініть слова так, щоб наголос перейшов на перший склад. Зразок:вода — (во ди). Перо — … (пе ра), верба — …(ве рби), пташки —… (пта шка). — Складіть речення з одним зі слів. VI. підсумок уроку. рефлексія — як вимовляються голосні звуки в наголошених складах? Наведіть приклади. — Назвіть слова з ненаголошеними голосними, у яких вимова не повністю відповідає написанню.
|