Тема. НаголосМета:учити учнів вимовляти слова таким чином, щоб чітко було чути наголошений звук (не розтягуючи слово по складах); розвивати пам`ять та увагу; виховувати любов до природи.
Хід урОКу I. Організаційний момент
Починаємо урок, Бо почули ми дзвінок. Він за парти кличе нас. До роботи, другий клас!
II. актуалізація опорних знань 1 Хвилинка каліграфії оо ой йо ом ор ов он ол ом ох ознака, олень, олівець ой, яка чудова українська мова! — Поділіть слова на склади для переносу. — Запишіть звукову модель слова олень. — чому в кінці речення стоїть знак оклику? — Назвіть послідовно звуки і букви у слові яка. 2 Словникова робота — Прочитати слова. які голосні пропущено? Запишіть слова. Підкресліть букви, що позначають голосні звуки. ч тв р м д ль г р й ш ф р — Скільки складів у кожному слові? — який склад у кожному слові наголошений? як його розпі- знати?
III. повідомлення теми і мети уроку — Тема нашого уроку — «Наголос».
IV. сприймання й усвідомлення нового матеріалу 1 Пояснення вчителя — Наголос — це виділення одного зі складів за допомогою по- силення голосу. У слові один склад вимовляється з більшою силою голосу. Цей склад називається наголошеним. решта складів у слові — ненаго- лошені. На письмі наголос позначається так: на голос. 2 Первинне закріплення 1) Прочитайте луною за вчителем, виділяючи голосом наголоше- ний склад в таких словах: кішка, собака, папуга, рибка.
2) Прочитайте слова кожної групи, виділяючи голосом наголоше- ний голосний. ліс, лісовий, лісник, лісок. липень, липа, липовий, липка. Вода, водичка, водяний, водний. — як називаються слова кожної групи? Фізкультхвилинка V. узагальнення й систематизація отриманих знань 1 Вибіркове списування — Прочитайте вірш уголос. Вовк ведмедя розбудив: Вже весна, вставай, іди! Виліз велетень з барлога — Вовк втікає в ліс від нього.
— Випишіть виділені слова. Поставте знак наголосу. 2 Гра «За абеткою» — Запишіть слова в алфавітному порядку. Поставте наголос. Малина, абрикос, трава, сидить, росте, сонце.
3 Робота в групах — Зі слів кожного рядка складіть речення і запишіть. Над сло- вами поставте наголос. 1) ліс, у, весна, прийшла; 2) одяглися, у, дерева, вбрання, зелене; 3) над, бджоли, гудуть, квітами. 4 Робота в парах — Прочитайте акровірш. Запишіть слово-відгадку. Поставте наголос. Запишіть звукову модель слова.
В іє, віє, повіває І всюди він гуляє. т о холодний, то колючий, Е нергійний, хоч куди! Р аді йому вітряки. VI. підсумок уроку. рефлексія — Що таке наголос? — який склад називається наголошеним? — чи може бути в слові два наголошені склади? — як називаються склади, на які не падає наголос?
|