Урок 79
Тема. Голосні звуки [а], [о], [у], [и], [і], [е]. Спостереження за роботою мов- леннєвих органів під час промовляння голосних звуків Мета:учити учнів спостерігати за роботою мовленнєвих органів під час промовляння голосних звуків, впізнавати голосні звуки на слух та за вимовною ознакою (відсут- ність перешкоди на шляху видихуваного повітря), перелічувати їх; розвивати зв’язне мовлення; виховувати любов до природи.
Хід урОКу I. Організаційний момент Нам урок уже давно час розпочинати. Будемо знов мовлення Наше розвивати. II. актуалізація опорних знань
Лл ел ал лю ли ля вл Ле Лю іл Лелекалінійкалялька пилип біля липи очима глипа. — Поділіть для переносу слова: лелека, лінійка, лялька. — Доберіть до слова глипа близьке за значенням. — Скільки разів буква и зустрічається у скоромовці?
— Вставте букви, запишіть словникові слова. д кт нтз вд ннв вт р кч т нн — які букви вставили? — які звуки вони позначають? III. повідомлення теми і мети уроку — Сьогодні ми повторимо те, що ви знаєте про голосні звуки, будемо впізнавати голосні звуки.
IV. сприймання й усвідомлення нового матеріалу
З В У К и вимовляємо і чуємо
Б У К В и бачимо, читаємо, пишемо
ГОлОСНІ ПриГОлОСНІ Учу я звуки голосні — чому так весело мені? Бо вчу я звуки голосні. Їх рівно шість. я всі назву: А, І та е, О, и та У.
— Вимовте голосні звуки. і.січовик — За допомогою чого утворюються голосні звуки? — як проходить повітря через ротову порожнину під час про- мовляння голосних звуків? — Голосні звуки — звуки, які утворюються тільки за допомо- гою голосу. При вимові голосних звуків повітря вільно виходить через ротову порожнину, не зустрічаючи перешкод. Голосних звуків у нашій мові 6. [ ] — скобочки-коробочки, у яких ховаються звуки. Голосні звуки: [а] [о] [у] [е] [и] [і].
— Послухайте звуки. чи однаково вони вимовляються? Ви- мовте подані звуки. Під час вимови яких звуків повітря проходить вільно через ротову порожнину? як називаються ці звуки? [с], [а], [о], [к], [у], [м], [л], [и], [е], [р], [дз], [н], [в]. — Доберіть кілька слів з цими звуками. Що означають ці слова, на які питання відповідають?
Фізкультхвилинка V. узагальнення й систематизація отриманих знань
— Прочитайте скоромовки, правильно вимовляючи голосні звуки.
• Наша Міла рук не мила, за сніданок вранці сіла.
Загукали дітки хором: — З милом рук не мити — сором! — Та не бійся, мила Міло, тільки руки вимий з милом.
• Заіскрились в лузі роси. Заспівали в росах коси, і синочкові не спиться, коли в тата косовиця. Л. Куліш-Зіньків
— Випишіть зі скоромовок по п’ять слів у два стовпчика: у пер- ший — двоскладові слова, а в другий — трискладові. Зробіть висновок, доповнивши речення. У слові стільки складів,....
— Прочитайте вірш уголос. Один осел в гніздо осине оберемок сіна кинув. От оказія була — оси жалили осла! — який звук найчастіше зустрічався? — який він — голосний чи приголосний? — якою буквою він позначається? — Випишіть з вірша 3 слова, у яких є буква о. Підкресліть у цих словах букви, що позначають голосні звуки.
— До кожного з поданих слів доберіть такі, що відрізняються лише голосним звуком. Зразок. Слава — слива.
Булка —... (білка) дим —... (дім) крук —... (крик) бак —... (бік) сила — … (сіла) нірка —... (нирка) лис —... (ліс) лук —... (лак) лад —... (лід) мир — …(мур)
— Запишіть слова, підкресліть букви, якими вони різняться. До слова дим доберіть спільнокореневі слова — назву ознаки та на- зву дії.
VI. підсумок уроку. рефлексія — Продовжте речення: • Звуки ми... (вимовляємо, чуємо). • Букви ми... (бачимо, читаємо, пишемо). — Скільки букв в українській абетці? (33) — як розподіляються всі звуки української абетки? (на голос- ні і приголосні) — Скільки голосних звуків в українській мові? (6) — як визначити кількість складів у слові?
|