Студопедия — Організаційно-правові моделі муніципального управління
Студопедия Главная Случайная страница Обратная связь

Разделы: Автомобили Астрономия Биология География Дом и сад Другие языки Другое Информатика История Культура Литература Логика Математика Медицина Металлургия Механика Образование Охрана труда Педагогика Политика Право Психология Религия Риторика Социология Спорт Строительство Технология Туризм Физика Философия Финансы Химия Черчение Экология Экономика Электроника

Організаційно-правові моделі муніципального управління






Ефективність функціонування муніципальної влади значною мірою залежить від організаційної системи місцевого самовряду­вання, яка являє собою сукупність інститутів безпосередньої де­мократії, органів та посадових осіб місцевого самоврядування. У цьому аспекті система місцевого самоврядування досить часто виз­начається як сукупність форм прямого волевиявлення громадян, органів місцевого самоврядування, органів самоорганізації насе­лення, інших організаційно-правових форм здійснення місцевого самоврядування, через які жителі адміністративно-територіальних одиниць реалізують визнану й гарантовану на конституційному рівні владу, вирішують, виходячи з власних інтересів, історичних та інших традицій, питання місцевого значення.

Місцеве самоврядування є різновидом соціального управління, в основу якого покладено спільне вирішення учасниками суспіль­них відносин суспільних справ. Такий підхід дозволяє виявити до­статньо глибокий зріз організаційно-управлінського аспекту реалі­зації місцевого самоврядування як владної функції з налагодження спільної діяльності місцевого співтовариства. Але виконання цієї функції в умовах формально наявних інститутів самоврядування може здійснюватися по-різному: від адміністративно-авторитар­них, бюрократичних методів владарювання (у тому числі засно­ваних на принципах етнічної чи релігійної винятковості, земляць­ких привілеїв, сімейності й т. ін., що подекуди і проявляється на місцевому рівні) до справжніх демократичних, які повною мірою відповідають самій природі самоврядування. Використовуючи ці та інші критерії для класифікації, виділяють організаційно-правові моделі муніципального управління. В науковій літературі моделі визначаються як форми місцевого самоврядування, що претенду­

ють на видове виокремлення, які проявляють свою специфіку, від­мінність від інших форм комплексом сутнісних, функціональних, організаційно-структурних, матеріально-фінансович та інших ха­рактеристик1.

Конститутивним елементом (ядром) організаційно-правової моделі муніципального управління є струкіурно-інституційна ор­ганізація місцевого самоврядування, яка становить собою складне цілісне утворення, зумовлене суспільно-політичною природою, со­ціальним і функціональним призначенням, формою державності, рівнем демократизації суспільства, розвитком економіки та інши­ми факторами. Вона складається із сукупності окремих елементів підсистем, органів, їх структурних підрозділів, які в процесі по­точної діяльності взаємодіють між собою, з іншими елементами політичної системи для виконання завдань, що стоять перед ними. Кожен із таких елементів має своє чітко визначене місце, забезпе­чу«нормальне функціонування всієї системи і поза нею існувати не може. З точки зору загальної теорії держави і права - це називаєть­ся апаратом влади, а з позицій теорії організації — структурно-інс- штуційною організацією публічної влади. їй притаманні такі риси, як цілісність, раціональне сполучення і внутрішня узгодженість елементів, координація та інтеграція всіх підрозділів, правова виз­наченій ь функціонального призначення окремих компонентів2.

У зарубіжних країнах організаційно-правові моделі муніци­пального управління досить різноманітні, взаємовідносини в сис­темі місцевого самоврядування регулюються по-різному. Це зале­жить від історичних, географічних, демографічних особливостей тієї чи іншої країни, які лежать в основі традицій, що визначають правову систему, форму правління, адміністративно-територіаль­ний устрій і політичний режим держави.

[1] Овчинников И. И. Теоретико-правовые основы местного самоуправления в Российской Федерации: (системный анализ концепции и методологии правового регулирования): автореф. дис. на соискание учен, степени доктора юрид. наук: щсц. 12.00.02 «Конституционное право; Государственное управление; Адми­нистративное право; Муниципальное право» [Текст] / И. И. Овчиннников. - М., 2000. - С. 67.

Державне будівництво і місцеве самоврядування в Україні [Текст]: підруч­ник / І за ред. С. П Серьогіної]. -X.: Право, 2005. - С. 43.

У переважній більшості країн організаційно-правові моделі муніципального управління вибудовуються з дотриманням при­нципу оптимальної децентралізації влади. Ступінь децентралі­зації влади в демократичній державі повинен детермінуватися об'єктивними потребами розвитку суспільства й держави, тобто на місцевому рівні «влади» має бути стільки, стільки її необхідно для життєзабезпечення територіальних співтовариств (територіальних колективів, громад, комун, приходів) і вирішення на містах (у ме­жах відповідних територій), питань державного значення'. Чим більше функцій і повноважень закріплюється за місцевими орга­нами влади, тим більш складною є організаційно-правова модель цього рівня публічної влади.

Важливе значення для організаційно-правові моделі муніци­пального управління має принцип організаційної автономії, який закріплений у ст. 6 Європейської хартії місцевого самоврядування і сутність якого полягає в тому, що без шкоди для більш загаль­них законодавчих положень органи місцевого самоврядування ма­ють можливість визначати свої власні внутрішні адміністративні структури з урахуванням місцевих потреб і необхідності забезпе­чення ефективного управління.

Світова практика місцевого самоврядування знає різноманіт­ні організаційно-правові моделі муніципального управління. Так, у найбільш відомими є три форми організації муніципального управління: а) «мер - рада»; б) «рада - менеджер»; в) «комісійне управління»2.

Приміром, у Канаді найпоширенішою є модель управління типу «мер - рада». При цій формі муніципальна рада має голо­ву, що здійснює свою діяльність як генеральний керуючий і наді­ляється спеціальними повноваженнями. Мер обирається шляхом прямих виборів і вважається, що він представляє інтереси всіх жи­телів міста. Інші члени ради можуть представляти інтереси окре­

' Местное самоуправление (управление) в зарубежных странах [Текст]: [учеб. пособие для студентов вузов, обучающихся по специальности «Юрисп­руденция»] / [А. С. Прудников, Л. А. Ларина, М. В. Максютин и др.]; под ред. А. С. Прудникова. - М.: ЮНИТИ-ДАНА: Закон и право, 2007. - С. 24.

[1] Муниципальное право Российской Федерации [Текст]: учебник / [под ред. Ю. А. Дмитриева]. - 2-е изд. - М.: Профобразование, 2000. - С. 539.

мих міських адміністративних районів або округів, оскільки оби­раються, як правило, по одномандатних виборчих округах від цих адміністративних підрозділів.

Іншою формою муніципального управління в Канаді є систе­ма «рада - керуючий». За цією системою і мер, і нечисленна рада обираються населенням міста й займаються вирішенням політич­них питань. Повсякденну адміністративну роботу здійснює при­значуваний і контрольований муніципалітетом розпорядник — «ге­неральний керуючий». Така форма підкреслює відокремлення політики (політичні рішення приймають виборні члени ради) від адміністративної діяльності, тобто реалізації рішень ради. Основ­ною особливістю цього типу самоврядування є професійне управ­ління (менеджмент). Генеральний керуючий здійснює прийом та звільнення керівників департаментів, розробку кадрової політики, підготовку пропозицій для ради з питань бюджету, контроль за на­данням послуг тощо. Він є важливою особою в міському самовря­дуванні і його значення зростає, оскільки він має право вносити на розгляд ради конкретні пропозиції нормативного характеру. Сис­тема «рада - керуючий» охоплює приблизно 150 міст Канади (як правило, невеликих і середніх).

«Комісійне управління», як правило, застосовують невеликі міста. При цій моделі населення обирає «раду комісіонерів» кіль­кістю від трьох до семи чоловік. На відміну від системи «рада керуючий», для неї не властивий поділ влади. Рада комісіонерів водночас є і представницьким, і виконавчим органом. Кожний із комісіонерів, очолюючи який-небудь муніципальний департа­мент. відповідає за конкретну сферу діяльності. Потенційні пере­мін її цієї системи полягають у концентрації засобів і єдності під- кодін. а іакож у тому, що ті ж особи займаються як визначенням і.її алі.іюміської полі іики, так і її реалізацією. Разом із перевагами < и недопіки, які проннилися дуже швидко. До останніх належать і",- ііиііііролі.пісп. і кругова порука, відсутність необхідноїкваліфі- кпцїі (іісоГнімно її адміністративній сфері), відомчість (комісіонери ПІД» ПІК Hull. Ill І сріч и винятково своїх відомств).

І Цо один in dpi пін іііційною формою є «контрольне управління», мис і і нні'ііи мгрп як голову й декількох контролерів, щообирають- I. и um < ііі іііімм усього міста й водночас є повноправними членами

муніципальної ради. Інші члени ради звичайно обираються від адміністративних районів міста. Відповідно до положень закону контрольному управлінню довіряються виконавчі повноваження, у тому числі підготовка щорічного кошторису витрат, доповнення контрактів, призначення й звільнення муніципальних посадових осіб і службовців.

У ФРН, аналізуючи організаційно-правові моделі муніципаль­ного управління виділяють:

96 Магістратний тип (Гессен, великі мста Шлезвіг-Гольштей- на та Бременхафен). Громадяни обирають на прямих виборах представницький орган, який вибирає для адміністративного уп­равління колегіальний орган (магістрат), що складається з бурго­містра та завідувачів відділів (штатних та сумісників). Магістрат приймає рішення більшістю голосів, у разі рівності голос бурго­містра є вирішальним.

97 Тип із посиленим бургомістром (Рейнланд-Пфальц, Саар- ланд, громади Шлезвіг-Гольштейна до 10000 мешканців). Гро­мадяни обирають муніципальну раду як вищий орган місцевого самоврядування. Рада обирає бургомістра, а в окремих випадках і завідувачів відділів. Бургомістр є головою муніципальної ради (як правило, з правом голосу) та керівником адміністрації (виконавчо­го органу). В окремих випадках бургомістр та завідувачі відділів становлять президію, яка готує проекти рішень ради з питань ста­туту, розвитку та персоналій.

98 Північнонімецький тип самоуправління (Нижня Саксонія, Північний Рейн-Вестфалія). Громадяни обирають муніципальну раду, яка із свого складу вибирає голову - бургомістра. Муніци­пальна рада обирає муніципального директора як керівника вико­навчого органу та завідувачів відділів. Муніципальна рада може відкликати директора, а в окремих випадках взяти на себе повно­важення муніципального директора.

99 Південнонімецький тип самоуправління (Баден-Вюрттен- берг, Баварія). Громадяни обирають муніципальну раду та вод­ночас прямими виборами обирають бургомістра, який є головою муніципальної ради та керівником адміністрації. Муніципальна рада обирає завідувачів відділів, які підпорядковуються бурго­містру.

5. Комунальний устрій нових земель. Громадяни прямими виб­орами обирають муніципальну раду, яка, у свою чергу, обирає го­лову, або правління, або президію. В містах із населенням більше 100 000 мешканців може бути створено магістрат як колегіальний орган. У невеликих громадах за рішенням ради почесний бурго­містр може бути водночас головою муніципапьноїради, але пред­ставницький та виконавчий органи чітко розрізняються.

Інші науковці зазначають, що організаційно-правові моделі муніципального управління залежать від форми правління. Зокре­ма, для президентських республік є характерним чіткий розподіл повноважень між представницькими і виконавчими органами міс­цевого самоврядування, обрання вищої посадової особи місцевого самоврядування безпосередньо громадою і формування виконав­чого органу місцевого самоврядування не представницьким орга­ном, а безпосередньо вищою посадовою особою (так звана система «слабка рада — сильний мер»). Наприклад, у 39 %усіх міст США населення обирає міську раду, яка реалізує свої повноваження че­рез періодичні зібрання, а мер, який обирається населенням міста на 2—4 роки, має право накладати вето на рішення ради, признача­ти чиновників, складати бюджет міста, виконувати рішення ради. За такої системи місцевого самоврядування саме меру належить фактична влада в місті. У Бразилії, Мексиці та багатьох інших іс­паномовних країнах Латинської Америки, які є президентськими республіками, лідируючі позиції вищої посадової особи місцевого самоврядування, яка обирається громадою, ще більш підсилюють­ся шляхом надання їй статусу представника державної виконавчої влади.

Для парламентських республік і монархій є властивим певне «переплетення» повноважень між представницькими і виконавчи­ми органами місцевого самоврядування, а також обрання вищої посадової особи і виконавчого органу місцевого самоврядування найбільш представницьким органом (так звана система «сильна рада — слабкий мер»). Наприклад, у Великобританії ради всіх рів­нів формуються шляхом прямих виборів строком на 4 роки, а їх голови обираються на щорічних зборах із числа радників і вико­нують виключно представницькі функції. Подібні моделі («рада магістрат» та «рада - бургомістр») існують на території багатьох

земель (Гессен, Рей-ланд-Пфальц, Саар, Шлезвіг-Гольштейн) та міст-земель (Берлін, Бремен, Гамбург) у Німеччині. Обрання одно­осібного виконавчого органу (глави виконавчого апарату) радою є характерним і для таких європейських країн із парламентською формою правління, як Австрія, Данія, Іспанія.

У напівпрезидентських республіках простежується «перепле­тення» повноважень між представницькими і виконавчими орга­нами місцевого самоврядування, обрання вищої посадової особи місцевого самоврядування безпосередньо громадою і формуван­ня виконавчого органу місцевого самоврядування за обопільної участі представницького органу і вищої посадової особи (так звана система «сильна рада — сильний мер»). Прикладом такої моделі організації місцевого самоврядування може слугувати Болгарія, де представницькими органами громад є ради, а виконавчу вла­ду здійснюють кмети, які обираються безпосередньо громадами й координують діяльність спеціалізованих виконавчих органів, при­значають і усувають із посад службовців виконавчого апарату рад. У такій напівпрезидентській республіці, як Португалія, населен­ням обираються колегіальні виконавчі органи місцевого самовря­дування — муніципальні палати, а головою палати стає особа, яка очолювала партійний список, що переміг на виборах.

Безумовно, відповідність між обраною в державі формою прав­ління і моделлю організації місцевого самоврядування далеко не завжди є такою жорсткою. Наприклад, певний виняток із загаль­ного правила становить Франція, де, на відміну від багатьох інших напівпрезидентських республік, організація місцевого самовряду­вання будується за моделлю «сильна рада — слабкий мер». Однак це зумовлено значною мірою тим, що наявна у Франції організа­ція місцевого самоврядування збереглася ще з часів Конституції 1946 року, яка закріплювала парламентарну республіку, та й чин­на Конституція 1958 року первісно розроблялася як конституція парламентського типу. В деяких землях Німеччини, яка за фор­мою правління є парламентською республікою, склалася система місцевого самоврядування, що отримала назву «південнонімецька модель». За цією моделлю представницький орган (рада громади) і виконавчий орган (бургомістр) становлять певною мірою єдину колегію; вони обираються населенням окремо, але бургомістр стає

за посадою головою ради громади. Свої особливості мають і сис­теми місцевого самоврядування, що склалися в 1ндії.Італії, Японії, Єгипті та багатьох інших країнах'.







Дата добавления: 2015-08-27; просмотров: 1932. Нарушение авторских прав; Мы поможем в написании вашей работы!



Кардиналистский и ординалистский подходы Кардиналистский (количественный подход) к анализу полезности основан на представлении о возможности измерения различных благ в условных единицах полезности...

Обзор компонентов Multisim Компоненты – это основа любой схемы, это все элементы, из которых она состоит. Multisim оперирует с двумя категориями...

Композиция из абстрактных геометрических фигур Данная композиция состоит из линий, штриховки, абстрактных геометрических форм...

Важнейшие способы обработки и анализа рядов динамики Не во всех случаях эмпирические данные рядов динамики позволяют определить тенденцию изменения явления во времени...

Опухоли яичников в детском и подростковом возрасте Опухоли яичников занимают первое место в структуре опухолей половой системы у девочек и встречаются в возрасте 10 – 16 лет и в период полового созревания...

Способы тактических действий при проведении специальных операций Специальные операции проводятся с применением следующих основных тактических способов действий: охрана...

Искусство подбора персонала. Как оценить человека за час Искусство подбора персонала. Как оценить человека за час...

Разработка товарной и ценовой стратегии фирмы на российском рынке хлебопродуктов В начале 1994 г. английская фирма МОНО совместно с бельгийской ПЮРАТОС приняла решение о начале совместного проекта на российском рынке. Эти фирмы ведут деятельность в сопредельных сферах производства хлебопродуктов. МОНО – крупнейший в Великобритании...

ОПРЕДЕЛЕНИЕ ЦЕНТРА ТЯЖЕСТИ ПЛОСКОЙ ФИГУРЫ Сила, с которой тело притягивается к Земле, называется силой тяжести...

СПИД: морально-этические проблемы Среди тысяч заболеваний совершенно особое, даже исключительное, место занимает ВИЧ-инфекция...

Studopedia.info - Студопедия - 2014-2024 год . (0.008 сек.) русская версия | украинская версия