ВИДИ КОНКУРЕНЦІЇ
Формула розрахунку ринкової частки:
SWОТ-аналіз (Streengths – сильні сторони, Weaknesses – слабкості, Opportunities – можливості, Threats – небезпеки) — методологічний інструмент, що дозволяє здійснювати повний аудит діяльності підприємства (бренду, товару, послуги) з метою: · Визначення можливостей підприємства (через виявлення його сильних і слабких сторін), · Вивчення ринкової ситуації навколо підприємства (через виявлення його можливостей і загроз) · для формування реальних стратегічних цілей і задач.
Тема 3. Маркетингова товарна політика Маркетингова товарна політика — це комплекс заходів зі створення товарів (послуг) і управління ними для задоволення потреб споживачів і отримання підприємством прибутку.
Розробка товару (послуги) — це створення нових товарів чи послуг або модифікування (поліпшення) наявних властивостей та характеристик. Обслуговування — це підтримування сукупності властивостей товарів (послуг), уже впроваджених на ринок. Елімінування — це процес зняття продукту з ринку. Товар — це сукупність матеріальних та нематеріальних характеристик і властивостей, які пропонуються споживачу для задоволення його потреб і бажань. Якість товару — це ступінь відповідності сукупності характеристик і властивостей товару, щодо сукупності потреб і очікувань покупців з врахуванням ціни, яку він готовий заплатити. Конкурентоспроможність товару — це його здатність бути вибраним конкретним споживачем з інших груп аналогічних товарів, які пропонуються ринку конкурентами.
Основними елементами конкурентоспроможності товару є: а) цінова конкурентоспроможність: · співвідношення рівня цін на товар із цінами на аналоги та товари-субститути; · ефективність системи диференціації цін,що залежить від співвідношення попиту та пропонування, а також політики конкурентів; · привабливість умов оплати; б) якісні характеристики продукції: функціональність, надійність, зручність експлуатації, наявність додаткових функцій; престиж, супутні обставини (зручність купівлі, оплати, утилізації); в) конкурентоспроможність систем збуту, реклами, сервісу: зручність системи збуту, ефективність політики просування, зручність та надійність системи обслуговування (технічного, торговельного, гарантійного, післягарантійного). Позиціонування товару (ТМ) означає підкреслення особливих характеристик, що відрізняє його від товарів (ТМ) конкурентів і які роблять його привабливим для споживачів. Ціль позиціонування товару (ТМ) — ідентифікувати і представити важливу причину для покупки конкретного продукту, який надає споживачеві реальну або очікувану перевагу. Товарний асортимент — це сукупність усіх асортиментних груп і товарних одиниць, які пропонує покупцям конкретний продавець. Його основні характеристики: ü широта — кількість товарних груп, з яких він складається; ü глибина — кількість позицій у кожній товарній групі; ü насиченість — загальна кількість позицій, що з них він складається; ü гармонійність — міра спорідненості товарів різних товарних груп з погляду їх кінцевого використання, вимог до організації виробництва, каналів розподілу тощо. Нововведення запроваджують способами: Диференціація (difference – різниця,відмінність ) — це доповнення номенклатурних груп (продуктових ліній) новими позиціями. Диверсифікація (diversification – різноманітність ) — це доповнення наявної програми новими номенклатурними групами (продуктовими лініями). Горизонтальна диверсифікація — це запровадження нових споріднених технологічно-номенклатурних груп продукції. Вертикальна диверсифікація — це запровадження нових груп продукції вищого чи нижчого технологічного рівня. Латеральна диверсифікація — це доповнення наявної програми номенклатурними групами, які не мають жодного технологічного зв’язку з попередніми. Життєвий цикл товару — це концепція, яка характеризує розвиток обсягів збуту продукту і прибуток від його реалізації, пропонує заходи щодо стратегії й тактики маркетингу з моменту надходження продукту на ринок і до його зняття з ринку. ОСОБЛИВОСТІ МАРКЕТИНГУ НА РІЗНИХ ЕТАПАХ ЖИТТЄВОГО ЦИКЛУ ПРОДУКТУ
Тема 4. Управління товарним портфелем Давно відомим інструментом аналізу, який добре зарекомендував себе на протязі кількох десятиріч є матрица Бостонської Консалтингової Групи (Boston Consulting Group). Вона була розроблена однією з найбільших американських консалтингових компаній з метою визначення базового подходу для управління портфелем товарного асортименту. Для цього необхідно розглянути кожний продукт у всьому товарному асортименту компанії та розмістити його в одному з квадрантів матрици.
|