Інструменти контролю
«Лісникові для того, щоб порахувати, скільки і яких водиться в лісі звірів, аж ніяк не обов'язково заглядати під кожен кущ і за кожне дерево. Досить вести спостереження біля водопою. Так і керівнику, слід виявити мережу "водопоїв" - стратегічних ділянок (критичних точок) в організації, спостерігаючи за якими він зможе вчасно побачити проблему і усунути її.» С. Ковалевськи Інструменти контролю: · Фінансовий контроль: o фінансовий аналіз (аналіз фінансової звітності, фінансових коефіцієнтів та беззбитковості); o бюджетування; o аудит. · Операційний контроль: o інструменти контролю якості (розробка стандартів, контроль сировини та готової продукції, контроль технологічного процесу тощо); o системи контролю запасів (коли і скільки) «з фіксованим часом» (періодичністю замовлення) та «з фіксованою кількістю» (розміром замовлення). o графіки та розклади (сітьові, Гантта, “критичний шлях” тощо). · Контроль поведінки робітників: o прямий управлінський контроль (дисциплінарний вплив, винагородження); o непрямий управлінський контроль (підбір кадрів, використання організаційної культури, навчання).
Рис. Інструменти фінансового контролю Таблиця Характеристика інструментів аналізу фінансової звітності
Таблиця Класифікація основних фінансових коефіцієнтів
Аудит – незалежна перевірка фінансових та операційних звітів щодо діяльності організації: · зовнішній аудит проводиться зовнішньою незалежною аудиторською організацією і спрямований на перевірку переважно фінансової звітності; · внутрішній аудит окрім фінансової перевірки додатково оцінює операційну діяльність організації і опрацьовує рекомендації щодо її удосконалення. Обов’язкові напрямки аудиторської перевірки: · грошові кошти (залишки на рахунках, аналіз процедур управління грошовими потоками); · надходження (перевірка гарантій сплати боргів споживачами, перевірка балансу); · запаси (перевірка матеріальних запасів на складах, порівняння оцінок з показниками балансу, оцінка фізичного зносу); · основні фонди (огляд, оцінка зносу, визначення адекватності страхування); · кредити (аналіз кредитних угод, узагальнення зобов’язань); · доходи і витрати (оцінка їх розподілу за термінами, доречності, сум).
Фактори, що впливають на вибір видів, методів та інструментів контролю: · вид діяльності, стратегія (специфіка організації/структурного підрозділу) · об'єкт контролю (специфіка сфери діяльності) · підхід до планування (адміністративний, МВО, РМ) · стиль керівництва (залежно від ступеня зрілості підлеглих) · система стимулювання/результат
Рис. Модель процесу контролю поведінки працівників в організації
На сьогодні більша кількість розвинених організацій контроль поведінки працівників здійснює за допомогою впровадження концепції управління виконанням (англ. - Performance Management). Управління виконанням – концепція управління, згідно якої в єдину систему пов’язані: постановка цілей кожному працівнику виходячи із загально організаційних цілей, визначення моделі компетенцій організації; оцінка результатів роботи і демонструємих при цьому компетенцій кожним працівником; виплата винагородження за результатами такої оцінки і визначення перспектив розвитку працівника в організації. Робота в рамках цієї системи має бути спрямована на: · виявлення проблем, які заважають ефективно виконувати роботу працівникам і досягати поставлених цілей; · пошук шляхів вирішення цих проблем, у тому числі визначення справедливої винагороди, зміни системи стимулювання, організаційної структури тощо; · ідентифікацію дійсних потреб у професійному навчанні та виявлення потенційних здібностей для розвитку працівників.
Оцінка виконання (Performance Appraisal) є одним з елементів системи управління виконанням і сама по собі є процесом визначення ефективності діяльності співробітника, в ході якого встановлюється ступінь виконання поставлених цілей (оцінюється отриманий результат), а також відповідність фактичних здібностей, якостей, навичок та структури мотивації співробітника вимогам посади відповідно до організаційної структури. Об'єктом оцінювання має виступати реальне виконання (performance), яке зіставляється з моделлю компетенцій, а також ступінь досягнення поставлених індивідуальних цілей.
При оцінці поведінки працівників важливо: · повинна оцінюватися ефективність діяльності працівника, а не сам працівник як особистість; · має оцінюватися виконання кожного окремого працівника, а не здійснюватися порівняння між працівниками; · діяльність працівника повинна бути важлива не сама по собі, а в прив'язці до поставлених перед ним індивідуальних цілей, які в свою чергу випливають з цілей підрозділу та організації в цілому; · в результаті оцінки повинне відбуватися послідовне накопичення інформації, яка потрібна безпосередньому керівнику для прийняття управлінських рішень, спрямованих на забезпечення існування організації в довгостроковому періоді. 4. Зворотній зв'язок як сутність контрольної функції та інструмент вдосконалення виконання
«Від надмірного контролю вмирає довіра.» Г. Александров Зворотній зв'язок – це · форма реалізації контрольної функції керівника · двосторонній процес, що проводиться у форматі періодичних зустрічей (Performance Management): o з одного боку, це повідомлення співробітнику про цілі, досягнуті результати і якість виконання роботи; o з іншого боку, це отримання керівником інформації від співробітника про процес досягнення поставлених цілей, його успіхи та труднощі.
Рис. Взаємозв'язок постановки цілей, наявності зворотного зв'язку та ефективності виконання працівника Цілі оціночного інтерв'ю: · оцінити результати роботи працівника в минулому періоді; отримати підстави для виплати бонусу, перегляду зарплати тощо; · визначити основні цілі працівника на наступний період та ключові показники успішності для їх вимірювання; · визначити план розвитку компетенцій та навчання на наступний період з метою поліпшення виконання працівником його обов'язків.
Як підготуватися до проведення оціночного інтерв'ю: · виберіть час і місце проведення інтерв'ю зі співробітником (від 30 хв. до 1-єї години); · попередьте співробітника про час проведення інтерв'ю заздалегідь (мінімум за 2-3 дні); · заздалегідь продумайте план бесіди зі співробітником і напишіть перелік питань, які необхідно обговорити в обов'язковому порядку; · продумайте, які питання може задати вам співробітник, і з якими проблемами може прийти на інтерв'ю; · підготуйте відповіді на можливі «незручні» питання, які можуть виникнути, щоб не опинитися в незручному становищі.
Хороші умови для оціночного інтерв'ю: · відокремлена спокійна обстановка; · взаємна підготовленість; · діалог, заснований на повазі та довірі; · обопільне прагнення зрозуміти один одного; · дозовані похвала і критика; · конкретність, факти та аргументи; · оцінка виконання поведінки, а не особистості; · проведення не більше 2-3 інтерв'ю в один день, у противному випадку неминучі втрати або у основній роботі, або в якості оціночного інтерв'ю. Структура оціночного інтерв'ю · Початковий етап: o встановлення контакту, створення доброзичливої атмосфери; o озвучування мети зустрічі, підкреслення серйозності заходу і, в той же час, його довірчого і відвертого характеру. · Основний етап: o діалог за досягнутими результатами виконання поставлених цілей; o діалог за результатами оцінки компетенцій; o обговорення фактів, труднощів, можливостей; o обговорення цілей і плану роботи на майбутній період. · Заключний етап: o виявлення очікувань співробітника; o виявлення кар'єрних прагнень; o розробка плану розвитку співробітника.
Оціночне інтерв'ю проведено правильно, якщо співробітник після закінчення оціночного інтерв'ю знає і розуміє: · оцінку за його виконання в минулому періоді; · що йому необхідно зробити і чого досягти в наступному періоді (чи чітко сформульовані цілі); · як він цього зможе досягти (чи є у співробітника можливості і ресурси, щоб досягти мети); · що може йому перешкодити досягненню цілей і як він буде це долати; · як можна буде дізнатися, що цілі їм досягнуті (чи визначено критерії вимірювання результату); · керівник і співробітник в процесі інтерв'ю отримали нову інформацію, що проясняє ситуацію на майбутнє.
Розділ 9. Комунікаційні процеси в менеджменті Ключові слова: комунікації, інформація, види комунікацій, комунікаційна мережа, інформаційна система Питання теми: 1. Поняття та сутність комунікацій, модель комунікаційного процесу 2. Види комунікацій 3. Комунікаційні мережі, їх типи та умови застосування 4. Комунікаційні перешкоди та шляхи їх подолання 5. Стиль та навички ефективної комунікації 6. Інформаційна система як мережа для підтримки прийняття управлінських рішень
1. Поняття та сутність комунікацій, модель комунікаційного процесу «Для успіху в житті вміння спілкуватися з людьми набагато важливіше володіння талантом.»
Комунікація – процес взаємодії між двома або більше особами з метою обміну і усвідомлення інформації та її змісту задля взаєморозуміння. Інформація – повідомлення, що дає змогу усунути невизначеність знань користувача про стан об’єкта або розвиток подій. Комунікаційний процес – процес у ході якого, дві чи більше особи обмінюються й осмислюють отриману інформацію, мета якої полягає в мотивування поведінки чи її зміни. Комунікаційні перешкоди – спотворення інформації, що ускладнює сприйняття та спричинює часткову або повну втрату її суті. Умови для здійснення процесу комунікації: · наявність першоджерела інформації; · наявність щонайменше двох осіб: відправника – особи, яка генерує інформацію, що призначена для передачі; одержувача – особи, для якої призначена інформація, що передається; · розуміння відправником і одержувачем контексту (ситуації) щодо отримуваної інформації; · наявність повідомлення, тобто закодованої за допомогою будь-яких символів інформації, призначеної для передачі; · наявність каналу комунікації, тобто засобу, за допомогою якого передається інформація; · наявність зворотного зв’язку.
Рис. Модель процесу комунікації Етапи процесу комунікації: · формування концепції обміну інформацією, · кодування та вибір каналу, · передача повідомлення через канал, · декодування та усвідомлення змісту ідеї відправника, · зворотній зв’язок. 2. Види комунікацій «Спочатку думайте про те, щоб зрозуміти іншого, а не про те, щоб зрозуміли вас.» С. Кові Організаційні комунікації – комунікації, що свідомо встановлюються та здійснюються між підрозділами, рівнями та ланками всередині організації, а також між організаціями. Міжособистісні комунікації – спілкування працівників організації між собою з приводу визначення цілей, розподілу завдань, обговорення способів виконання робіт, розв’язання проблем, коригування дій, призначення винагород тощо. Таблиця Види організаційних комунікацій
Таблиця Види міжособистісних комунікацій
Рис. Форми усної комунікації
Невербальна комунікація – це комунікація, яка відбувається без використання слів. Найвідомішими формами невербальної комунікації є: · мова рухів тіла – жести, вирази обличчя, пози, інші реакції, які передають почуття гніву, агресивності, печалі, радості, задоволення тощо; · інтонація – підвищення або пониження тону при вислові, яке виражає ставлення даної особи до предмету висловлювання; · символіка – умовність, яку приписують будь-чому в діяльності менеджера або організації в цілому (розміри і місце знаходження офісу, розстановка меблів тощо).
Формалізовані організаційні комунікації – обмін інформацією за каналами, передбаченими організаційною структурою: · є наслідком ієрархії влади в організації, відповідають прямому ланцюгу команд і є необхідними для забезпечення діяльності організації; · за критерієм спрямованості формалізовані комунікації поділяють на вертикальні (висхідні та низхідні), горизонтальні та діагональні; · утворюють централізовані та децентралізовані комунікаційні мережі. Вертикальні організаційні комунікації здійснюються між рівнями управління і поділяються на низхідні та висхідні.
Горизонтальні організаційні комунікації – обмін повідомленнями між членами однієї групи або співробітниками одного управлінського рівня: · необхідні для того, щоб прискорити та полегшити обмін повідомленнями в організації, підтримувати, координувати та інтегрувати дії співробітників і підрозділів організації; · поділяються на три категорії: o розв’язання проблем усередині відділів; o координація діяльності відділів; o консультації лінійних керівників.
Неформальні комунікації · виникають спонтанно, несанкціоновані керівництвом; · співіснують з формальними комунікаціями, підтримують їх, заповнюють розриви, що існують у формальних комунікаціях і переслідують такі цілі: o надають можливість співробітникам організації задовольнити потреби у соціальній взаємодії; o створюють альтернативні, часто більш швидкі та ефективні проти формальних канали обміну інформацією.
Рис. Переваги та недоліки каналів передачі інформації
3. Комунікаційні мережі, їх типи та ефективність застосування
«Треба говорити голосно, щоб тебе почули. Потрібно говорити тихо, щоб тебе послухали.» П. Клодель Комунікаційна мережа – сукупність джерел та каналів надходження і поширення інформації в організації, створеної суб’єктом управління для прийняття обґрунтованих рішень і доведення їх до виконавців; поєднання певним чином учасників комунікації інформаційними потоками.
Рис. Базові типи формалізованих комунікаційних мереж
Таблиця Характеристика базових типів комунікаційних мереж
Таблиця Ефективність базових типів комунікаційних мереж
Таблиця Комунікаційні мережі та складність робочого завдання
На вибір типу комунікаційної мережі в групі впливають два фактори: · швидкість та точність комунікації; · природа задачі, яку вирішує група.
Рис. Схема вибору типу комунікаційної мережі
4. Комунікаційні перешкоди та шляхи їх подолання
«Для нас важливіше говорити, ніж бути почутими.» Г. Торо «Найбільша загроза комунікації не відмінність, а одноманітність. Комунікація припиняється, коли одна людина не відрізняється від іншої: коли немає нічого, що може здивувати, тоді немає і нової інформації для обміну.» Р. Брінгхерст
Рис. Формування повідомлення Перешкоди на шляху ефективної комунікації: · фільтрування – свідоме маніпулювання інформацією з метою зробити її привабливішою для одержувача; · вибіркове сприйняття – одержання інформації вибірково, коли одержувач бачить і чує лише те, що його цікавить, з урахуванням своїх потреб, мотивації, досвіду, підготовки та інших особистих характеристик; · семантичні бар’єри – для різних людей ті самі слова можуть мати різне значення, одержувачі можуть використовувати інше значення переданих їм слів, ніж те, що мав на увазі відправник; · надмірні емоції – повідомлення часто інтерпретується по-різному, залежно від того, який настрій у одержувача в момент комунікації; · інформаційне перевантаження – ситуація, коли кількість інформації, яку повинна осмислити людина, перевищує її можливості опрацювання інформації; · поганий зворотний зв’язок – відсутність або слабка реакція одержувача на передане йому повідомлення. Рис. Перешкоди в комунікаціях
Рис. Причини проблем в міжособистісних комунікаціях
Рис. Причини проблем в організаційних комунікаціях Таблиця Способи подолання перешкод комунікації
5. Стиль та навички ефективної комунікації
«Управляти означає продавати свої ідеї. Якщо Ви не можете продавати свої ідеї, Ви не можете управляти. Якщо ви не можете спілкуватися та переконувати, ви не можете управляти.» І. Адізес
Стиль комунікації -це манера поведінки однієї особи в процесі обміну інформацією з іншою особою (або групою осіб), що залежить від ступеня обізнаності (рівня знань) як однієї, так і іншої сторони про інформацію, яка виступає предметом комунікації.
Комунікаційна карта керівника
Рис. Матриця стилів комунікації «Арена»: · найефективніша комунікація - як відправник, так і одержувач повідомлення достатньо обізнані про предмет комунікації, і тому спроможні ефективно підтримувати процес обміну інформацією. «Темна пляма»: · відправник має невиразне уявлення про те, що він повинен повідомити; · йому важко зрозуміти поведінку обізнаного одержувача; · відправник намагається уникнути комунікації і зруйнувати їх. «Фасад»: · одержувачу невідома інформація, яка є предметом комунікації; · відправник передає тільки таку інформацію, яка є вигідною для нього; · проблема цього поля полягає у недостатній глибині комунікацій. «Невідомість»: · жодний з учасників комунікації не обізнаний про предмет комунікації; · в цьому випадку ефективність комунікації є найменшою.
Стратегії підвищення ефективності комунікацій: · Стратегія «експозиції» (розкриття) – збільшення “поля арени” і, відповідно, зменшення “поля фасаду”, що вимагає від відправника більшої відкритості і чесності у доведенні інформації. · Стратегія «зворотного зв’язку» – збільшення “поля арени” і, відповідно, зменшення “поля темної плями”, що вимагає не тільки збільшення “експозиції”, з боку відправника, але й одночасно результативного сприйняття повідомлення з боку одержувача.
Ключові принципи ефективної комунікації: · Відповідальність за правильне розуміння повідомлення · Відповідальність за правильне передавання повідомлення · Фокус на повідомленні, а не на людині · Розуміння контексту того, хто передає повідомлення
Види слухання: · нейтральне – отримання інформації · захисне – негативне слухання з метою знайти аргументи для оборони · напад – упереджене слухання з метою знайти аргументи для тиску · ввічливе – демонстрація уважності · вибіркове – чую тільки те, що хочу почути · активне – розуміння психологічного стану, почуттів, думки співрозмовника, а також активне вираження власних переживань і міркувань.
Правила ефективного спілкування: · Слухайте активно: задавайте запитання, уточнюйте, перефразуйте. · Находьте цікаві теми: шукайте можливості, нові знання. · Не дратуйтеся: поводьте себе стримано, проявляйте терпимість до поганих манер, концентруйтеся на головному. · Використовуйте те, що ми думаємо швидше, ніж говоримо: обдумуйте, резюмуйте, зважуйте аргументи, прислухайтеся до інтонацій в голосі. · Будьте чуйним: демонструйте інтерес жестами, позою, мімікою, слухайте й говоріть самі, надавайте позитивний зворотній зв'язок. · Оцінюйте суть, а не слова: не звертайте уваги на помилки та огріхи у висловлюваннях. · Підтримуйте інтерес: не вступайте в дискусію, поки не зрозумієте позицію співрозмовника. · Намагайтеся всебічно оцінити ідеї, що висловлюються: прислухайтеся до центральних тем діалогу. · Тренуйте вміння слухати: активно використовуйте міміку, контакт очима. · Тренуйте інтелект: сприймайте складні теми як інтелектуальну гру.
6. Інформаційна система як мережа для підтримки прийняття управлінських рішень «Цивілізація є передача інформації. Коли стане нічого виражати і передавати, цивілізація закінчиться. Клац! - і вимкнулася.» Інформаційна система – це система, що об’єднує програмні та апаратні засоби й людські ресурси для забезпечення потреб організації в інформації й комунікаціях та включає операційну та управлінську інформаційні системи.
Рис. Сутність поняття «інформаційна система» організації Операційні інформаційні системи забезпечують інформаційні потреби, що виникають при здійсненні поточної діяльності, а також підтримують функції оперативного менеджменту для керівників найнижчого рівня менеджменту. До їх складу входять: · системи обробки трансакцій (облік продажів покупцям, закупівель у постачальників, змін запасів, нарахувань та виплат заробітної плати тощо); · автоматизовані процеси управління основним бізнес-процесом, що забезпечують моніторинг та контроль поточних фізичних процесів, наприклад, на лінії виробництва харчових продуктів; · офісні автоматизовані системи, основним призначенням яких є підготовка та розповсюдження інформації (текстові процесори, настільні видавничі засоби, програми електронної пошти та телеконференцій тощо). Управлінські інформаційні системи орієнтовані на підтримку прийняття стратегічних рішень вищим керівництвом організації. До їх складу входять: · системи звітності (бухгалтерської, фінансової, податкової тощо) для забезпечення менеджерів звітами для прийняття повсякденних рішень; · системи підтримки прийняття рішень, в яких використовуються різні моделі прийняття рішень («що буде, якщо…») і спеціалізовані бази даних, що дозволяють аналізувати та оцінювати різні варіанти рішення і обирати оптимальний; · інформаційні системи топ-менеджменту, що полегшують прийняття стратегічних рішень на найвищому рівні управління завдяки наявності зручного доступу до великих масивів комплексних да
|