Змістовий модуль 2. Реалізація літературного компоненту освітньої галузі “Мови і літератури” в програмах для 1-4 класів
Основна мета курсу “Літературне читання”. Принципи побудови змісту. Змістові лінії програми “Літературне читання” (“Коло читання”, “Літературознавча пропедевтика”, “Досвід читацької діяльності”, “Робота з дитячою книжкою; робота з інформацією”, “Розвиток літературно-творчої діяльності учні на основі прочитаного”, “Формування й розвиток навички читання”). Історико-критичний огляд методів класного читання. В.О.Сухомлинський про роль читання у розвитку особистості молодшого школяра. Прийоми розвитку пізнавальних інтересів, логічного мислення, творчих здібностей на уроках читання. Удосконалення навичок читання. Типи та структура уроків читання. Методика опрацювання художніх та науково-художніх текстів: усвідомлення жанрових особливостей творів; смисловий та структурний аналізи втору; засоби художньої виразності; емоційно-оцінне ставлення до змісту прочитаного. Літературознавча пропедевтика. Організація самостійної роботи з дитячою книжкою; робота з інформацією. Розвиток творчої діяльності учнів на основі прочитаного.
Перелік питань до комплексного кваліфікаційного екзамену з “Технології вивчення предметів освітньої галузі “Мови та літератури” Теоретичні питання: 1. Основна мета і завдання навчання рідної мови у початкових класах. Змістові лінії початкового курсу рідної мови: мовленнєва, мовна, соціокультурна, діяльнісна. 2. Розвиток методів навчання грамоти. Загальна характеристика сучасного звукового аналітико-синтетичного методу. 3. Сучасні підручники та посібники для навчання грамоти, їх коротка характеристика. 4. Структура уроків читання на на кожному з етапів навчання грамоти. 5. Структура уроків письма на кожному з етапів навчання грамоти. 6. Типи уроків української мови в початкових класах, їх структура та основні завдання. 7. Нетрадиційні методики навчання читанню та письму. 8. Особливості формування уявлень про фонетичну та графічну системи української мови. 9. Ознайомлення учнів з частинами мови (лінійно-концентричний принцип). 10. Ознайомлення учнів з елементами синтаксису, поданими у підручниках за лінійно-концентричним принципом. 11. Словникова робота на уроках української мови, її мета і завдання. Концептуальна й організаційна основа відбору лексики для засвоєння учнями початкових класів. Прийоми пояснення слів. 12. Ознайомлення з типами текстів у початкових класах. Структура тексту. 13. Перекази і твори – складові частини розвитку зв´язного мовлення, їх види та методика проведення. 14. Основна мета курсу „Літературне читання”. Змістові лінії програми „Літературне читання”. 15. Типи та структура уроків читання. Практичні завдання: 1. Підготувати фрагмент уроку письма в добукварний період. 2. Підготувати фрагмент уроку на вивчення звуків [ т ], [ т ´], букви те. 3. Підготувати фрагмент уроку написання рядкової букви у. 4. Скласти текст-опис та текст-розповідь на тему „Ліс”, зазначити їх особливості. 5. Продемонструвати етап словникової роботи на уроці читання (3 клас, текст за вибором). 6. Продемонструвати зразки розбору іменника як частини мови у 2-4 класах. 7. Розробити бесіду за текстом з елементами вибіркового читання (3 клас, текст за вибором). 8. Скласти план та дібрати опорну групу лексики для написання творчої роботи у 4 класі на тему „Рання весна”.
СПИСОК РЕКОМЕНДОВАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ: Базова 1. Коваль Г.П., Деркач Н.І., Наумчук М.М. Методика викладання української мови: навчальний посібник для студентів педінститутів, гуманітарних університетів, педагогічних коледжів. – Тернопіль: Астон, 20120. – 287 с. 2. Методика навчання української мови в початковій школі: навчальнометодичний посібник для студентів вищих навчальних закладів / за наук. ред. М.С. Вашуленка. – К.: Літера ЛТД, 2010. – 364 с. 3. Методика викладання української мови: навч. посібник / за ред. докт. філолог. наук, проф. С. І. Дорошенка. – К.: Вища школа, 1992. 4. Навчальні програми для загальноосвітніх навч. закл. із навчанням українською мовою. 1-4 класи. К.: Видавничий дім “Освіта”, 2011. – 392 с. 5. Наумчук М.М. Сучасний урок української мови в початковій школі (методика і технологія навчання). – Тернопіль: Астон, 2009. – 352 с. 6. Нормативно-правове забезпечення навчально-виховного процесу в початковій школі / упорядник Юрченко Н.Ф. – Х.: вид.група “Основа”, 2006. – 464 с. 7. Савченко О.Я. Методика читання у початкових класах: посібник для вчителя. – К.: освіта, 2007. – 334 с. 8. Савченко О. Я. Сучасний урок у початкових классах: посібник для вчителя. – К.: Магістр-S, 1997. – 256 c. 9. Хорошковська О.Н. Методика навчання української мови у початкових класах шкіл з російською мовою навчання. – К.: Промінь, 2006. – 256 с. 10. Українська мова з методикою навчання в початкових класах. Інтегрований курс / За ред. А.П.Каніщенко, Г.О.Ткачук. – К.: Промінь, 2003. – 232 с.
|