Урок № 1
Тема:Прийменник як службова частина мови. Прийменникяк засібзв,язку слів у словосполученні. Тип уроку:Установчо-мотиваційний. Мета:Поглибити знання учнів про службові частини мови, зокрема, закріпити уявлення про особливості прийменника як частини мови; формувати в школярів уміння розпізнавати прийменники в реченні, відрізняти їх від префіксів, виробити відповідні правописні вміння і навики; розвивати навички роботи з мовним матеріалом; виховувати в учнів мовленнєву культуру, поважне ставлення до свого здоров,я. Обладнання:Підручник, таблиця, комп’ютер, мультимедійний проектор, слайдова презентація Методи і прийоми:фронтальнабесіда, робота у групах, колективна робота, інтерактивні методи Міжпредметні зв'язки:література, основи здоров,я. Епіграф до уроку: Дев’ять десятих нашого щастя залежить від здоров’я. А.Шопенгауер Хід уроку I. Організаційний момент.
- Як самопочуття? Не дивуйтеся. Я повинна знати, як ви себе почуваєте, бо в народі кажуть: «Краще гарний настрій, ніж солодкий пиріг», а буде гарний настрій, то буде й успіх у ваших справах. То ж - посміхніться!
II. Мотивація навчальної діяльності школярів. - Сьогодні ми продовжимо вивчення теми «Частини мови» і поглибимо знання про службову частину – прийменник. Але почнемо ми зовсім з іншого. У мене в руках – річ, яка необхідна кожній людині, ця річ – найцінніша у світі, її не купиш ні за які гроші. Як ви думаєте – що це? Так, це – ЗДОРОВ’Я. 1. Інтерактивний метод «Асоціативний кущ» (СЛАЙД№4)
2. Інтерактивний метод «Мозковий штурм». - А хто повинен піклуватися про ваше здоров’я? Учитель записує всі ідеї й виділяє головну. ü Я САМ; ü Батьки; ü Учитель; ü Держава; ü Лікар. ІІ. Актуалізація опорних знань учнів. Відтворення й узагальнення понять і засвоєння відповідної системи знань:
Прочитати епіграф (СЛАЙД №3) до уроку, пояснити його значення, визначити загальну кількість слів у ньому та підкреслити всі члени речення. Щоб бути чітким та переконливим, ваше висловлювання повинно мати таку структуру й етапи (СЛАЙД №6): 1. Почніть зі слів “Я вважаю, що...” та висловіть свою думку, поясніть, у чому полягає ваша точка зору. 2. Обґрунтуйте свою позицію, починаючи словами “...тому, що...”, поясніть, на чому ґрунтуються докази на підтримку вашої позиції. 3. Продовжуйте висловлювання словом “... наприклад...” та наведіть факти, дані, що підтверджують вашу позицію. 4. Закінчіть висловлювання “Отже (тому), я вважаю...” і узагальніть свою думку, зробіть висновок про те, як необхідно діяти, щоб не припустити помилки. Питання, на які потрібно звернути увагу при обґрунтуванні проблеми (СЛАЙД №7): · Чого більше в реченні - слів чи членів речення? · Яке слово не є членом речення? Чому? · Чим воно відрізняється від слів - членів речення? · Які частини мови належать до службових? · Що вам відомо про прийменник? Зробити фонетичний розбір підкреслених слів (І варіант – щастя, ІІ варіант – здоров,я) ІІІ. Оголошення теми та мети уроку. ІV. Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу. 1. Лінгвістичне дослідження. (СЛАЙД №8) Прочитати текст. Яка його тема? Ідея? Виписати прийменники разом із словами, до яких вони належать. Зробити словотвірний аналіз і розбір за будовою підкресленого слова, з,ясувати, яка це частина мови. У кожного з нас є три вірних помічники: свіже повітря, сонце і вода. Вони допомагають стати менш залежними від примх погоди, захищають від застуди та грипу. Процедури оздоровлення за допомогою повітря, сонця і води називають загартовуванням. До процедур загартовування належать повітряні і сонячні ванни, умивання та обливання холодною водою, ходіння босоніж тощо. ü При яких самостійних частинах мови стоять прийменники? ü Якою є їх роль у реченні? 2. Робота з теоретичним матеріалом підручника.
Прийменники разом із відмінковими формами іменників, числівників, займенників можуть виражати різні відношення (таблиця №1) (СЛАЙД№9): 4. Практичне завдання: 1) Навести власні приклади різних відношень, які виражають прийменники разом із відмінковими формами. 2) З двома-трьома словосполученнями скласти речення.
1) Визначити, з яким відмінком іменника узгоджуються записані на дошці дієслова. З,ясувати, з якими відмінками найчастіше вживаються прийменники. ЗРАЗОК: Наближатися до лісу (Р.в.) Відпочивати …(….в.), купатися … (….в.), дивитися …(….в.), летіти …(….в.), сидіти …(….в.), пливти …(….в.), захворіти … (….в.), лікуватися …(….в.) ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА №1 (Слайд №11) (Валеопауза для тренування зору) 1. Міцно закрити очі на 3-5 сек., відкрити і повторити ще 6-8 разів.
|