Глава 2. ПУБЛІЧНА ФІНАНСОВА ДІЯЛЬНІСТЬ. Як уже зазначалося вище, в теорії фінансового права пропонують запровадити правовий інститут муніципальних фінансів
Як уже зазначалося вище, в теорії фінансового права пропонують запровадити правовий інститут муніципальних фінансів. До матеріальних об'єктів правовідносин у сфері муніципальних фінансів належать: а) бюджети органів місцевого самоврядування, зокрема спе б) позабюджетні фонди органів місцевого самоврядування; в) фонди коштів комунальних (муніципальних) підпри г) фінанси органів самоорганізації населення1. Нині в України постала необхідність впровадити базові принципи Європейської хартії місцевого самоврядування. Фінансова ситуація в місцевих громадах та органах місцевої влади має дозволяти їм тривалий час виконувати всі обов'язки відповідно до чинного законодавства. І одним із головних завдань держави в процесі планування міжбюджетних відносин повинно бути врахування економічної самодостатності місцевих громад та інших органів місцевого самоврядування. Перспективним напрямом розвитку системи фінансового забезпечення місцевого самоврядування має стати диверсифікація дохідних джерел, їх урізноманітнення через такі заходи, як залучення коштів до бюджету розвитку, розширення можливостей для здійснення муніципальних запозичень (як банківських, так і облігаційних, у тому числі на зовнішніх фінансових ринках); залучення коштів суб'єктів підприємницької діяльності, ресурсів громадських організацій, а також звільнення від повноважень щодо фінансування видатків, які можуть бути передані приватному сектору, зокрема в галузі житлово-комунального господарства; розширення діяльності комунального сектора та збільшення надходжень від власної підприємницької діяльності органів місцевого самоврядування. Частка цих надходжень становить в Україні до 20% неподаткових надходжень, тоді як у європейських країнах цей показник сягає 40%2.
1 Заверуха І. Б. Місцеві фінанси як об'єкт фіпапсово-иравового регулювання // Держава і право: зб. наук, праці,: юридичні і політичні науки. — К., 2001. - Вин. 9. - С. 267-273. 1 Близнюк О. С. та ін. Зазнач, праця. С. 9. 2 Зайчикова В. В. Системи фінансового забезпечення місцевого самовря 80 _____________ Модуль 1. ПУБЛІЧНА ФІНАНСОВА ДІЯЛЬНІСТЬ І ФІНАНСОВЕ ПРАВО Посилення інституційної спроможності органів місцевого самоврядування має здійснюватися шляхом використання муніципального фінансового менеджменту, скорочення неефективних видатків та вдосконалення програмно-цільового методу їх фінансування. Диверсифікація фінансових ресурсів органів місцевого самоврядування дасть змогу мінімізувати ризики, пов'язані із залежністю від надходжень із державного бюджету до місцевих бюджетів, а також ризики зменшення обсягів надходжень від тих джерел доходів, на які впливають зміни в економічній кон'юнктурі й політичному середовищі.
|