діггконі органи, зобов'язані давати пояснення з питань оподатку-ііііііпя у випадках, передбачених законом. При цьому обов'язок щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів) припиняється зі сплатою податку, збору (обов'язкового платежу) або його скасуванням.
Основні права платників податків і зборів (обов'язкових платежів) наведено у ст.10 ЗУ «Про систему оподаткування». Зокрема, платники податків і зборів (обов'язкових платежів) мають право: 1) подавати державним податковим органам документи, що підтверджують право на пільги щодо оподаткування, н порядку, встановленому законами України; 2) одержувати й ознайомлюватися з актами перевірок, проведених державними податковими органами; 3) оскаржувати у встановленому законом порядку рішення державних податкових органів та дії їх посадових осіб. Разом із тим чинне податкове законодавство містить ширший перелік прав платників податків. Порядок їх реалізації деталізовано в підзаконних актах податкової служби.
І платники податків, і податкові органи беруть участь у податковому процесі. Податковий процес — це врегульована процесуальними нормами податкового права діяльність учасників податкових правовідносин, пов 'язана з акумуляцією податкових надходжень до бюджетної системи. До завдані, податкового процесу належать захист правопорядку, встановленого податковим законодавством; відтворення порушеного права держави на частину майна платника податку у формі утвореної недоїмки за платежем та застосованої санкції. Податковий процес характеризується цілісністю та спрямованістю на забезпечення виконання платником податків його податкового обов'язку. Водночас цей процес повинен спонукати податкові органи зважати на права платників податків.