Р обота над скоромовкою.
Під час цієї роботи вихователь може використовувати іграшкові одяг і меблі. — Лялька Катруся прийшла з прогулянки, роздяглася й обережно поскладала свої речі до шафи. — Де лежить шапка? (На шафі.) — Де висить шуба? (У шафі.) Після цього вихователь пропонує послухати скоромовку. На шафі шапка, у шафі шубка. — Хто з вас зможе повторити скоромовку? — Давайте промовимо її разом спочатку тихо, потім го- лосно. — Який звук зустрічається найчастіше в цій скоромовці? — Назвіть слова зі скоромовки, у яких є звук [ш]. 7. Підсумок заняття. — Який одяг ми вдягаємо зараз, коли виходимо на вули- цю? Чому? — Хто може визначити, з якої тканини зшиті його речі?
Січень 3 тиждень Тема. Уживання іменників із прийменниками. Транспорт. Мета: учити складати описову розповідь за запитаннями; вправляти у вживанні іменників з прийменниками в різному значенні, закріпити узагальнююче поняття «транспорт»; тренувати в орієнтуванні в просторі, роз- вивати мовне дихання, артикуляційний апарат; вихову- вати самостійність. Матеріали: демонстраційний: іграшки: вантажівка, легкова маши- на та кошик; предметні картки із зображеннями різних видів транспорту (наземний, водний); роздавальний: паперові літаки на ниточках. Хід заняття 1. Психогімнастика. 2. Р обота над віршем. Вихователь читає дітям вірш. Пісенька веселих пасажирів Усі наші мами, Усі наші тата, І дядечки, й тіточки всі Щоранку їдуть, Спішать на роботу В трамваях, метро, на таксі… Г. Алексеєва — Про що цей вірш? — Хто поспішає на роботу? — На чому люди їдуть на роботу у вірші? — Як можна назвати одним словом трамвай, метро, таксі? Це… (транспорт). — Який транспорт їздить вулицями нашого міста? 3. Складання описової розповіді. Вихователь показує дітям іграшкову вантажівку, ставить запитання. — Що це за машина? — Яка вона? — Що в неї є? — Що може робити вантажівка? — Чим тобі подобається ця машина? Аналогічно діти розглядають легкову машину. Далі вихователь пропонує дітям скласти розповідь про вантажівку. Залежно від того, як підготовані діти, вихователь може надати зразок розповіді або починати речення і пропону- вати дітям закінчувати. «Це… (вантажівка). Вона… (велика, красива, зеленого кольору). У машини є… (кузов, кабіна, колеса). Вантажівка перево- зить… (вантаж). Вона мені подобається, тому що…» Вихователь може запропонувати розповісти про інші маши- ни. Про кожну іграшку можна послухати 2—3 розповіді. 4. Фізкультхвилинка. Діти в довільному порядку розташовуються по груповій кімнаті. Вони мають щільно стиснути пальці рук, між долоня- ми залишити невеликий простір. Вихователь читає вірша, діти рухаються по кімнаті, імітуючи руками рух човника по воді. Хвилі носять Човник наш, Він пливе по річці, Не боїться потонути, Хоч і невеличкий. 5. В права «Де що стоїть». На дошці, над дошкою, під дошкою розташовані малюнки із зображеннями різних видів транспорту. Вихователь звертає увагу дітей на малюнки. Перший раз вправу можна провести, використовуючи два види, напри- клад: водний і наземний. Далі можна залучити до обговорення повітряний транспорт. Дитина, беручи малюнок, говорить: «Це човен. Він стояв під дошкою». Після чого викладає зображення водного транс- порту у кошик, наземного — на стіл. Коли всі малюнки зібрані, вихователь пропонує дітям спо- чатку назвати машини, які належать до водного транспорту, потім — до наземного.
|