Лютий 2 тиждень
Тема. Порівняльний опис. Меблі. Мета: учити порівнювати два предмети з однаковою назвою, складати невеликі порівняльні описи; поповнювати лек- сику дітей словами даної теми, закріпити узагальнюю- че поняття «меблі», активізувати в мовленні іменники, прикметники; учити утворювати відносні прикметни- ки; вправляти у вживанні іменників із прийменника- ми: під, біля, над; учити складати речення; виховувати спостережливість. Матеріали: демонстраційний: малюнки із зображеннями пред- метів меблі, членів родини; іграшкова шафа; пар- ні малюнки із зображеннями предметів меблі, які відрізняються одне від одного декількома ознаками та деталями; роздавальний: індивідуальні картки«будинки», картки із зображеннями мотрійок у хустках різного кольору, побутових речей, одягу, взуття, іграшок, посуду, пред- метів меблі. Хід заняття 1. Психогімнастика. 2. Г ра «Новосели». Кожному малюкові видається картка«будинок» із вікнами й одними дверима та шість малюнків із зображеннями мотрійок у хустках різного кольору: червоного, синього, зеленого, жов- того, блакитного. — Для мотрійок побудували новий будинок. І кожній дали кімнату. Приїхали мотрійки, а де чия кімната, не знають. Але ми їм допоможемо. Згодні? — Я буду називати, де яка мотрійка житиме, а ви відповід- но викладатимете своїх мотрійок. — Мотрійка в червоній хустці житиме в кімнаті праворуч від дверей (діти викладають зображення мотрійки на відповідне вікно), а мотрійка в жовтій хустинці — в кімнаті біля дверей, але з іншого боку. — На якому поверсі мешкають ваші мотрійки? (На першому.) — Мотрійка в зеленій хустці житиме над дверима. — На якому поверсі вікно мотрійки в зеленій хустці? (На другому.) — Мотрійка в синій хустці житиме над кімнатою мотрійки в червоній хустці. Покажіть її вікно. — Скажіть, де живе мотрійка в блакитній хустинці? (Над кімнатою мотрійки в жовтій хустці або біля кімнати мотрій- ки в зеленій хустці.) Після того як мотрійки будуть розселені, вихователь може поставити запитання. — Яка мотрійка живе біля мотрійки в жовтій хустці? під нею? над нею? 3. В права «Чиї це речі?». — Ви дуже допомогли мотрійкам, але на вашу допомогу чекає справжня сім’я. Вихователь показує дітям малюнки із зображеннями членів родини (тато, мама, бабуся, дідусь, син та дочка). — Назвіть на малюнках кожного члена родини. — Як можна назвати всіх цих людей одним словом? — Дайте імена дівчинці та хлопчикові. Хто із членів роди- ни молодий, а хто старий? Далі вихователь розповідає, що сім’я переїхала до нової квартири, і їй треба допомогти розібрати речі. — Для цього необхідно дізнатися, чиї це речі: бабусині, ді- дусеві, мамині, татові тощо. Вихователь роздає кожній дитині малюнок із зображенням якої-небудь речі. Дітям пропонується по черзі виходити до до- шки й визначати, кому яка річ належить, і викладати її біля відповідного члена родини. Наприклад: «Це мамина сукня», «Це дідусеві окуляри», «Це Марійчина лялька» і т. ін. — Усі речі розібрали, занесли у квартиру, але щось залишилося. Вихователь виставляє на стіл іграшкову шафу. — Що ще залишилося? (Шафа.) — Навіщо нам у квартирі потрібна шафа? (Для того щоб зберігати в ній речі.) — Із чого вона зроблена? (З дерева.) — Значить, вона… (дерев’яна). — З яких частин складається шафа? (Двері, ніжки, замок, ручки.) — Із чого зроблені замок і ручки? (Із заліза.) — Отже, вони… (залізні). — Навіщо в шафі двері? (Варіанти відповідей.) — Чому шафа велика? (Відповіді дітей.) — Чи це добре, що шафа велика? Чому? — Але ж вона займає дуже багато місця. Що зробити, щоб вона не заважала? (Відповіді дітей.) 4. Фізкультхвилинка. — Подивіться навколо. На чому можна сидіти в груповій кімнаті? (На стільцях, кубиках, лаві, підлозі, килимі.) — Доки лунатиме дзвіночок, рухайтесь по кімнаті; коли він замовкне, знаходьте собі місце й сідайте. Вихователь запитує в кожної дитини, де вона сидить. Дитина відповідає, використовуючи прийменники «на». Наприклад: «Я сиджу на підлозі», «Я сиджу на лаві» тощо. Гра проводиться 2—3 рази, кожного разу діти обирають різні місця. 5. В права «У кого який предмет?». Вихователь прикріплює на дошку малюнки із зображення- ми предметів меблі. — Назвіть кожний малюнок. Як можна назвати все це од- ним словом? — Які з намальованих речей є в нашій груповій кім- наті? Вихователь роздає дітям предметні картки із зображеннями різних предметів меблі. У нього залишаються такі самі карт- ки, але зображення предметів відрізняються одне від одного де- кількома ознаками й деталями: два крісла, різні за кольором, величиною; два столи, різні за формою й висотою; два ліжка, різні за кольором, висотою, довжиною тощо. — На кожній парі малюнків зображені однакові речі. Але вони чимось відрізняються одна від одної. Зараз ми про це розповідатимемо. Про один предмет почну розповідати я, про інші — той, у кого на малюнку зображено схожий предмет. — Розповідатимемо по черзі. Якщо я назву колір предмета, то й ви маєте сказати лише про колір; якщо про форму, то і ви говорите про форму. Наприклад: В и х о в а т е л ь: На моєму малюнку — стіл. Д и т и н а: І на моєму малюнку — стіл. В и х о в а т е л ь: У мене стіл круглої форми. Д и т и н а: У мене стіл квадратної форми. В и х о в а т е л ь: За моїм столом може сісти багато людей. Він великий. Д и т и н а: За моїм столом може сісти двоє людей. Він маленький. Коли діти засвоять правила опису, їм можна запропонува- ти скласти порівняльні описи самостійно. Вихователь у такому разі слідкує за правильністю мовлення дітей, допомагає в разі потреби. 6. Г ра «Виправ звук». Вихователь читає вірш і пропонує дітям виправити помил- ку в слові. Шафу, двері, чобіток Ремонтує нолоток. ([м]) Маленький Богдан Фарбує каркан. ([п]) Їжачок пішов додому До теплесенького тіжка. ([л]) І побачив: над водою Сяє місячна поріжка. ([д]) 7. Підсумок заняття. — Назвіть предмети меблі, на яких можна сидіти. — Назвіть предмети меблі, у яких ми зберігаємо одяг, посуд.
|