Лютий 4 тиждень
Тема. Узгодження іменників. Весна. Мета: учити розуміти віршований текст, відповідати на запи- тання, домовляти слова за змістом; збагачувати словни- ковий запас іменниками, прикметниками, продовжувати вчити переносити засвоєні лексичні навички у зв’язне мовлення; учити добирати ознакиприкметники до імен- ників, учити узгоджувати іменники із порядковими чис- лівниками; виховувати спостережливість. Матеріали: демонстраційний: предметні картки із зображеннями сніжинки, струмка, двох мишей, кораблика, галявини, проліска, весняного пейзажу, тканина блакитного кольору, м’яч; роздавальний: різнокольорові квіти. Хід заняття 1 Психогімнастика. 2. Р обота над віршем. Вихователь пропонує дітям послухати вірш. Кораблик Колись навесні Розтанув сніжок, З нього народився Веселий струмок. Хоробрі дві миші Кораблик знайшли, Щоб миттю дістатися Краю землі. І швидкії хвилі Принесли їх вмить На землю чудову — В квітучу блакить! Там проліски ніжні Так рясно цвіли! Весна дивовижна, Де б ви не були! Ю. Бардаков — Про кого вірш? — Що знайшли миші? — По чому вони пливли у кораблику? — Звідки взявся струмок? — Коли тане сніжок? — Що побачили миші на березі? Якщо в цьому є потреба, вихователь зачитує необхідні урив- ки з вірша, після цього пропонує дітям розказати вірш разом. Замість слів, які виділені у тексті, вихователь використовує малюнки, і діти, дивлячись на них, промовляють пропущені слова. 3. В права «Весняні зміни». Вихователь виставляє на дошці ілюстрацію із зображенням весни і загадує дітям загадку. Була біла, снігова, Прийшла зелена, трав’яна. (Зима і весна.) Якщо дітям важко відгадати, вихователь пояснює, ставить запитання. — Це загадка про пори року. — Яка пора року асоціюється у вас із білим кольором та снігом? — Яка пора року змінює зиму? — Чому весну називають зеленою і трав’яною? Після цього дітям пропонується послухати казку про те, як зайчик білочку не впізнав: Потоваришували колись білочка та зайчик. А невдовзі на- стала зима. Випав сніг. Білка зробила собі хатку в дуплі високо на дереві. А зайчик улаштувався під кущем. Дивиться білочка на свого друга і не впізнає: був сірий — став білий. «Мабуть, це хтось інший»,— подумала білочка. А заєць теж не впізнав білочку: та була руденька, а ця — в сіренькій шубі. І тільки тоді друзі впізнали одне одного, коли весна при- йшла. Заєць знову став сірим, а білочка — рудою. — Чи сподобалася вам казка? — Чому білочка не впізнала зайчика і навпаки? — А коли білочка змогла впізнати зайчика? Поясніть, чому? — Розкажіть, які ще зміни відбуваються у природі, коли приходить зима. Вихователь звертає увагу дітей на ілюстрацію. Якщо ді- тям важко відповісти, ставить запитання або починає речення, а діти продовжують. Узимку сонце світить і не гріє, а навесні… Узимку дерева стоять голі, а навесні… Узимку на землі лежить сніг, а навесні… тощо. 4. Фізкультхвилинка. Раз — промінчик, Два — промінчик, Три — у небі ясний вінчик, А чотири — ясне сонце. П’ять — освітлене віконце, Шість — он пташка прилетіла, «Ців, ців, ців!» — загомоніла. Сім — то квіти розквітають. Вісім — дощик накрапає. Дев’ять — вітер повіває. Десять — зайчики стрибають, На пеньочки всі сідають. (Діти імітують руками рухи вітру, стрибають.) 5. Г ра «Весняний струмок». — Чи бажаєте ви погратися на квітучому лузі? — Щоб туди потрапити, необхідно подолати перешкоду — струмочок. Подивіться, як широко він розлився. Діти одне за одним підходять до тканини блакитного ко- льору — уявного струмочка — і називають ознаку до запро- понованого вихователем слова, наприклад: весна — тепла, за- єць — сірий, струмок — блакитний. (Слова: квітка, листочок, сонце, хмара, краплинка, білка, ведмідь тощо.) 6. Г ра «Квіткова галявина». На килимі лежать паперові квіти різного кольору. Вихователь звертається до дітей. — Ось ми і на галявині. Погляньте, які чудові квіти тут ростуть. — Зібрати їх ми зможемо тільки тоді, коли виконаємо на- ступне завдання. Дітям пропонується стати у коло. Вихователь називає імен- ник і кидає м’яч. Дитина узгоджує іменник зі словом «перший» і повертає м’яч вихователю. (Квітка — перша квітка, листочок — перший листочок, шпак — перший шпак, квіти — перші квіти, ластівка — пер- ша ластівка і т. ін.) Після цього дітям пропонується взяти по одній квітці та покласти на стіл зі словами: «У мене червона… (синя і т. ін.) квітка». 7. Підсумок заняття. — Про яку пору року ми сьогодні розмовляли? — Що відмінного між зимою та весною? Чим вам подо- бається весна? — Які ознаки весни ви можете назвати?
|