Березень 3 тиждень. Тема. Бесіда за текстом. Вірші, заклички, промовлянки.
Тема. Бесіда за текстом. Вірші, заклички, промовлянки. Мета: розвивати вміння передавати зміст під час обговорюван- ня літературних творів, які вперше прочитані, активі- зувати словник словами відповідно до даної тематики, учити розуміти зміст творів, добирати необхідні імен- ники за значеннями; учити будувати речення, вживати іменники у формі відповідно до роду. Матеріали: демонстраційний: малюнки із зображеннями квітки та листочка; роздавальний: малюнки із зображеннями предметів чо- ловічого та жіночого родів. Хід заняття 1. Психогімнастика. 2. В права «Весняні звуки». Вихователь читає вірш «Весняний дощ» М. Стельмаха. Дощик теплий, дощик синій Цілий день співав в долині. І під цей весняний спів У долині луг зацвів. В лузі повно квіточок І маленьких діточок. — Діти, про яку пору року йдеться у вірші? — А яка зараз пора року? — Чи чули ви колинебудь шум весняного дощу? — Як ви гадаєте, чим весняний дощ відрізняється від осіннього? — Про що може «співати» весняний дощ? — Уявіть, що ви на весняному лузі. Жук літає угорі І дзижчить: «Жужу!» Вуж сховався у норі І шипить: «Шушу!» Шелестить трава: «Шаша». Краплі капають: «Теньтень». Повний звуків Цілий день. Л. Андрієнко — Які звуки ви почули? — А які звуки ще можна почути, коли йде дощ? 3. Бесіда за оповіданням. — А чия це може бути пісенька: «Шшш»? — Це «пісенька» вітру. Послухайте, що одного разу роз- повів весняний вітер. Вихователь читає оповідання В. Сухомлинського «Весняний вітер». —До кого прилинув весняний Вітер? — Чому він вирішив розбудити Клена? — Що розповів Кленові весняний Вітер? — Що сталося з Кленом? 4. Фізкультхвилинка. Діти імітують дзижчання бджоли — вимовляють звук [ж]. Після слів педагога «Дощ пішов!» присідають та замов- кають, на сигнал «Дощ скінчився!» знову вимовляють звук [ж]. Далі можна вправляти дітей у вимові звуків [ж] і [з] почергово. 5. Г ра «Відшукай за ознакою». Вихователь називає ознаку, діти добирають до неї іменник, наприклад: Гарячі — сонце, чай, літо…; солодкі — цукор, мед, морози- во…; холодні — льод, бурульки, вітер…; блискучі — дзеркало, роса…; колючі — їжак, кактус…. 6. В права «Він, вона». Вихователь показує дітям малюнки із зображеннями квітки й листочка і просить відповісти на запитання. — До якого малюнка можна вжити слова «він мій»? (Листок.) А «вона моя»? (Квітка.) Після цього діти беруть у вихователя предметні малюнки і розкладають так, щоб біля листка були предмети, які відпові- дають словам «він мій» (чоловічий рід); а біля квітки — які відповідають словам «вона моя» (жіночий рід). 7. Підсумок заняття. — Які весняні звуки ви слухали сьогодні? — Намалюйте, про що міг розповідати весняний вітер.
|