Березень 4 тиждень. Тема. Складання розповіді
Тема. Складання розповіді. Мамине свято. Мета: розвивати вміння складати розповідь із власного досвіду за питаннями; активізувати та поповнити словник, до- помогти правильно будувати фрази; вести діалог, вправ- ляти в умінні вживати слова в пестливолагідній формі; виховувати поважне ставлення до дорослих. Матеріали: демонстраційний: іграшкамишка; ілюстрація із зобра- женням свята 8 Березня; роздавальний: предметні малюнки із зображеннями членів родини, які виконують різні дії. Хід заняття 1. Психогімнастика. 2. Г ра «Добрі гості». До проведення заняття вихователь читає разом із дітьми «Казку про дурне мишеня» С. Маршака. Вихователь показує дітям іграшкумишку. — До нас у групу завітало маленьке мишеня. Воно зали- шилося сьогодні саме, без матусі. Мишеня просить вас, щоб ви «перетворилися» на різних добрих звірів, з якими можна поговорити. Спочатку вихователь може програти такий діалог від свого імені. Наприклад: В и х о в а т е л ь: Добрий день, мишеня. Мише н я: Здрастуй. А ти хто? В и х о в а т е л ь: Я зайчик. Мише н я: А де ти живеш? В и х о в а т е л ь: Я живу в лісі. Мише н я: Що ти любиш їсти? Ти мене не з’їси? В и х о в а т е л ь: Ні, не з’їм! Я люблю їсти капусту, моркву. Мише н я: А що ти вмієш робити? В и х о в а т е л ь: Я вмію стрибати, бігати, гризти. Після цього вихователь бере на себе роль мишеняти і веде діалог із дітьми. На занятті діти розмовляють із мишенятком за бажанням. Дітям, які не встигли поспілкуватися, вихователь обіцяє від імені мишеняти поговорити на прогулянці. 3. В права «Назви лагідно». Вихователь називає слово, діти утворюють від нього зменшувальнопестливу форму. Наприклад: мама — матуся, матусенька, баба — бабуся, бабусенька, дочка — донечка, доня. Гру можна провести за допомогою іграшкимишеняти: ви- хователь називає слова і передає іграшку дитині, дитина, змі- нивши слово, повертає іграшку. 4. Фізкультхвилинка. Квочкамати по порядку Веде курчаток на зарядку. Всі за нею малюки Роблять вправи ось такі: Піднялися всі швиденько — І на місці біг легенький. (Діти рухаються, імітуючи біг.) Пострибали всі малята — Треба м’язи розробляти. Всі присіли — підвелися, (Діти присідають і підводяться.) Знов присіли — підвелися. Розімніть гарненько пальці, Потанцюйте стильні танці. 5. В права «Хто що робить». Вихователь роздає дітям малюнки із зображеннями членів родини, які виконують якісь дії. Кожна дитина обирає собі одну картинку. Вихователь про- понує дітям розглянути свої картки і розповісти, що на них зображено. Наприклад: «Мама годує дитину», «Батько грається із сином», «Бабуся готує обід». 6. Складання розповіді. Вихователь виставляє на дошці ілюстрацію із зображенням свята 8 Березня. — Яке свято ви нещодавно святкували? — Кого ви вітали? — Як ви готувалися до свята? — Які подарунки ви приготували мамі? бабусі? сестричці? Після відповідей дітей вихователь пропонує їм за бажанням розповісти про те, як вони готувалися до дня 8 Березня і свят- кували його. Під час складання розповіді вихователь допомагає дітям у разі потреби. 7. Підсумок заняття. — Яке свято ми святкували? — Як ви привітали своїх мам та бабусь удома?
Квітень 1 тиждень Тема. Уживання дієслів. Великдень. Мета: розширювати знання про довкілля, учити уважно слуха- ти казку, відповідати на запитання за текстом; розвива- ти фонематичний слух, мовне дихання, уміння виділяти звук у слові; розширювати словник дієсловами; вихову- вати інтерес до народних звичаїв. Матеріали: демонстраційний: ілюстрації із зображенням свята Великодня; роздавальний: предметні картки із зображеннями про- дуктів харчування, тварин, рослин. Хід заняття 1. Психогімнастика. 2. Г ра «Ласкаво просимо до кола». Вихователь називає слова, діти плескають у долоні, коли чують слова зі звуком [р]. Після цього дітям пропонується зібратися в коло і повтори- ти за вихователем чистомовки. Рарара —гарна в нас гра, Лалала —у рака нора, Ророро —у Роми відро, Арарар — у нас буквар, Рарара — висока гора, Лалала — Тамара мала, Араараара — ми перша пара, Арарар — новий календар. 3. Читання казки «Про рябеньке яєчко». Вихователь читає казку, інтонаційно виділяє героїв казки та їх дії. Робота над казкою. — Що зробив дід? Що баба? (Розбив, плаче.) — Що робить дівчинка? (Скаче.) — Хто прилетів на ворота? (Сорока.) — Кого зустрів зайчик? (Козлика.) — Що зробив зайчик? (Закульгав.) — Кого зустріла лисичка? (Чорногуза.) — Кого зустріли гусочки? (Ведмедя.) Далі вихователь ще раз читає казку, не називаючи дій головних героїв. Завдання дітей — пригадати і назвати, що робили герої в казці. Курочка рябарябесенька — знесла яєчко, дід — розбив, баба — плаче, сорока — хвоста обірвала, козлик — ріженьки постирав, зайчик — на ніжку закульгав, вовк — зуби позбивав, лисичка — пісні заспівала і т. ін. 4. Фізкультхвилинка. Трава низеньканизенька, (Діти присідають.) Дерева високівисокі. (Підводяться.) Вітер дерева колишегойдає, То направо, то наліво нахиляє. То вгору, то назад, То вниз нагинає. (Нахиляються у відповідний бік.) Птахи летятьприлітають, А діти тихенько всі присідають. 5. Бесіда на тему свята Великодня. Вихователь вивішує на дошку ілюстрації із зображеннями паски, крашанок, писанок. — Яке свято наближається? (Великдень.) — Що розфарбовують у Великдень? (Яйця.) Вихователь показує дітям розписані яйця, пропонує роз- глянути та назвати кольори, які є на малюнках. Звертає увагу дітей на жовтий та жовтогарячий кольори. — З яких звуків починаються слова «жовтий, жовтогаря- чий»? (Зі звука [ж].) — Згадайте ще слова, де є звук [ж]. — Що їдять на Великдень? (Паски.) Вихователь пропонує дітям виконати вправу для язика «Печемо млинчика»: декілька разів почергово покласти «ши- рокого» язика спочатку на нижню, потім на верхню губу. 6. В права «Знайди пари». — Коли люди готуються до свята Великдень, вони готують багато різних страв. Допоможіть визначити, звідки ми одержує- мо такі продукти. На столі у вихователя розкладені предметні картки із зображеннями продуктів харчування, тварин, рослин. Діти мають установити зв’язок між ними. Наприклад: яйця — курка, молоко — корова або коза, мед — бджола, масло — молоко, хліб — колос, м’ясо — свиня тощо. 7. Підсумок заняття. — Назвіть усіх героїв казки «Про рябеньке яєчко». — Які свята святкують навесні? — Які страви готують до Великодня? — Яку ви ще знаєте казочку, де головні герої сумують за розбитим яєчком?
Квітень 2 тиждень Тема. Узгодження іменників із дієсловами. Хліб. Мета: учити слухати казку і переказувати її за картинками; вправляти в умінні будувати прості речення, учити узгоджувати іменники з дієсловами; розвивати фонематич- ний слух, учити виділяти на слух і правильно вимовляти звук [ч]; виховувати поважне ставлення до праці хлібороба. Матеріали: демонстраційний: ілюстрації із зображеннями коло- са і зерна, зайця, ведмедя, вовка, лисиці, баби, діда, коржика; роздавальний: конверти з малюнками із зображеннями колоска, баранчика, пекарні, хліба. Хід заняття 1. Психогімнастика. 2. Р обота над віршем. Вихователь читає дітям вірш С. Долженко «Зернятко» і вивішує на дошку ілюстрації із зображеннями зерна, росли- ни, колоса. В землю я посіяв Зернятко ласкаве, І нагріло землю Сонечко яскраве. Звідусіль постукали Радісні дощі: «Як живе таке зернятко? Гей, виходь мерщій!» Вийшов замість зернятка Колос молодий, Під дощем умився він І напивсь води… Дивиться — дивується Сонце з висоти: «Любе, миле зернятко, Та хіба ж це ти?» — Про що йдеться у вірші, який був щойно прочитаний? — Послухайте його ще раз і дайте відповіді на запитання. Після повторного читання вірша вихователь ставить запитання. — Що посіяли в землю? — Що потрібно для того, щоб зернятко росло? — Що виросло із зернятка? 3. В права «Складаємо розповідь». Вихователь розподіляє дітей на групи по чотири дитини. У кожної має бути предметний малюнок із зображеннями ко- лоска або борошна, пекарні, хліба. Дітям дається завдання скласти малюнки в необхідному порядку. Якщо таке завдання виявиться складним, вихователь про- понує спочатку виконати його разом. Після чого аналогічні дії діти виконують у групі. 4. Фізкультхвилинка. Руки в боки постав, Рівно нахилися. Уяви, що ти — це млин, І давай крутися! Діти виконують повороти тулуба. Виконавши 4—6 «обертів», треба випрямитися, взяти руки в боки, трохи закинути назад голову — вітер стих. Потім повернутися праворуч — вітер знову повіяв. 5. Переказ «Казочки про коржик». Вихователь читає дітям казку. — Яку казку вам нагадує «Казочка про коржик»? — Герої «Казочки про коржик» схожі на героїв казки «Колобок»? — Як закінчується казка «Колобок»? — А «Казочка про коржик»? Далі вихователь пропонує дітям переказати казку за допо- могою малюнків. Казка переказується 2—3 рази, кожного разу до переказу залучаються різні діти, слова автора читає вихователь. 6. В права «Впіймай звук». Вихователь пропонує дітям стати в коло і під читання вір- ша імітувати випікання калача. Калач Я печу, печу, печу Дітям всім по калачу, Зверху маком потрушу, В піч гарячу посаджу. Випікайтесь, калачі, У натопленій печі! Буду Васю, буду Нату Калачами частувати! Під час повторного читання вихователь акцентує увагу на вимові звука [ч]. — Який звук найчастіше зустрічається у вірші? — Я буду називати слова, а ви, почувши звук [ч] у слові, плескайте в долоні: калач, овочі, хороша, кожух, човен, качка, жаба, павучок, хліб. 7. Підсумок заняття. — Про що йшлося на занятті? Із чого отримуємо хліб? — Які вироби з борошна ви можете назвати?
Квітень 3 тиждень Тема. Жанри творів. Праця дорослих.
Мета: учити переказувати оповідання за запитаннями, розріз- няти жанри тексту (казка і оповідання); вправляти в умінні складати прості речення, узгоджувати імен- ники з дієсловами, учити утворювати дієслова від іменників, розвивати фонематичний слух, дрібну мо- торику рук; виховувати поважне ставлення до праці дорослих. Матеріали: демонстраційний: ____________м’яч; роздавальний: предметні картки із зображеннями людей різних професій і відповідних інструментів. Хід заняття 1. Психогімнастика. 2. Читання оповідання М. Коцюбинського «Десять робітників» і бесіда за ним. — Діти, які казки ви знаєте? — Чи буває насправді те, про що ми читаємо в казках? (Розмовляють тварини, рослини.) — Чому? — А події, які відбуваються в оповіданнях, можуть бути насправді? Вихователь читає дітям оповідання. — Як ви гадаєте, ви слухали казку чи оповідання? Чому ви так вважаєте? Далі вихователь пропонує дітям ще раз уважно послухати оповідання, щоб потім переказати. — До кого прийшли в хату люди? — Як звали жінку? — Що люди побачили в хаті? — Що відповіла Одарка, коли її запитали, хто їй допо- магає? — Що ж це за десять робітників? Після відповідей вихователь пропонує дітям переказати оповідання. Діти переказують за бажанням, вихователь допо- магає в разі потреби. 3. Пальчикова вправа «Нумо, братці, до роботи». Дітям пропонується стати парами, обличчям одне до одно- го. Пальці лівої руки стиснути в кулачок і почергово розгинати пальчики правої руки, починаючи з великого. Вправа проводиться 3—4 рази. Нумо, братці, до роботи, Покажіть свою охоту: Більшому рубати дрова, А тобі вогонь розкласти, А тобі носити воду, А тобі варити кашу, А маленькому співати Та ще й гарно танцювати, Братів рідних забавляти. Тим дітям, які запам’ятали вірш, вихователь може запро- понувати розказати і показати його самостійно. 4. В права «Кому що потрібно». На двох столах розкладені картки із зображеннями людей різних професій і предметів, які необхідні їм для роботи. — Ви по черзі будете брати картки, називати предмети, які на них намальовані, і говорити, кому потрібні ці предме- ти. Наприклад: «Це каструля. Вона необхідна кухареві». Після цього знаходитимете картку із зображенням людини відповідної професії. 5. Фізкультхвилинка. Ми веселі моряки, Мандрувати мастаки. А щоб в мандри вирушати, Треба м’язи розвивати, Отак! Хвиля в морі нас гойдає Вітер виє, завиває. Як буває важко нам, Ми покажем зараз вам. Отак! На кораблику своєму Всі моря ми обійдемо, А щоб швидко нам пливти, Дружно треба всім гребти. Отак! Ми із мандрів повертаєм, Тож давайте заспіваєм… А щоб швидше дома бути, Треба у вітрила дути… Тренувались залюбки, Гарні діти — моряки! 6. В права «Хто що робить?». Діти стоять півколом, вихователь підкидає м’яч, ловить його і каже, наприклад: «Лікар — лікує», передає м’яч першій дитині і пропонує підкинути м’яча, піймавши його, і продов- жити гру зі словами. Професії називає (пропонує) вихователь, діти називають дію або коротке речення за зразком: «Лікар лікує». Вихователь…, вчитель…, водій…, будівельник…. 7. Г ра «Паровозик». Вихователь пропонує дітям стати одне за одним — «паро- возиком». Діти імітують рух коліс паровоза, промовляючи звук [ч]. На сигнал вихователя (піднята рука чи палиця) «паровоз» зупиняється: «Шшш…». Якщо діти правильно вимовляють звук, можна розпочати закріплювати його в складах — «чіпляти» паровозик до голосних: ачочучичічеч. 8. Підсумок заняття. — Яке оповідання ви слухали сьогодні на занятті? — Розкажіть, ким ви мрієте стати Квітень 4 тиждень Тема. Багатозначні слова. Складання розповіді. Мета: учити складати колективну розповідь за допомогою зада- ної вихователем схеми висловлювання; поповнити слов- ник іменниками, прикметниками, дієсловами, вправ- ляти в умінні добирати ознаки тварини, познайомити з багатозначними словами; розвивати мовне дихання, дрібну моторику м’язів рук; виховувати увагу, береж- ливе ставлення до природи. Матеріали: демонстраційний: ілюстрації із зображеннями Лісовичка, зайця, сосни, кицьки, ілюстрація «Літо в лісі». Хід заняття 1. Психогімнастика. 2. Р обота з малюнком. Вихователь демонструє малюнок із зображенням Лісовичка і звертається до дітей від його імені: — Добрий день, любі малята! Я приніс для вас загадки. Спробуйте відгадати. Стоять на дорозі На одній нозі. (Гриби.) Під великою сосною Він в барлозі взимку спить, Він діждеться там весну, І прокинеться від сну. (Ведмідь.) Як росте — зеленіє, А впаде — жовтіє. (Листя.) — Я приніс усе це з лісу. І хочу дізнатися, що ви знаєте про ліс. — Що таке ліс? (Відповіді дітей.) — Ліс — це місце, де ростуть дерева, кущі, живуть різні тварини. Вихователь вивішує на дошку ілюстрацію лісу. — Як ви гадаєте, яка пора року зображена на картині? — А який день? (Теплий, тому що діти легко вдягнені, со- нячний, тому що на небі ясне сонечко.) — Отже, день, який зображено на картині, можна назвати літнім, теплим, сонячним, ясним. — Скажіть, а навіщо ходять до лісу? (По гриби, ягоди, кві- ти, відпочити, погуляти.) — У Лісовичка є подружка Марійка, яка дуже любить гу- ляти в лісі. Лісовичок пропонує вам скласти розповідь про її пригоди у лісі. — Що могло трапитися з Марійкою в лісі? (Марійка могла заблукати, зустріти когонебудь, щось знайти.) 3. В права «Добери слова». — Уявіть собі, що Марійка зустріла в лісі ось такого зайчика. Вихователь виставляє малюнок зайчика. — Як він виглядає? (Пухнастий, сірий, довговухий.) Розглядаючи малюнок, який буде застосовуватися при скла- данні сюжету, слід звертати увагу і на зовнішній вигляд, і на риси характеру. — Що вміє робити заєць? (Стрибати, бігати, боятися.) — Яким може бути заєць? (Несміливий, маленький.) 4. Фізкультхвилинка. Я намалюю зайчика для вас — раз, Це у нього, бачте, голова — два. Це у нього вуха догори — три, Це стирчить у нього хвостик сірий — чотири, Це очиці весело горять — п’ять, Ротик, зубки — їсть морквинку — шість, Шубка тепла, хутряна на нім — сім, Ніжки довгі, щоб гасав він лісом — вісім, Ще навколо посаджу дерева — дев’ять, Сонце сяє хай із піднебесся — десять. 5. Складання оповідання. Вихователь пропонує скласти розповідь про дівчинку Марійку та зайця. — Я буду розпочинати речення, а ви його закінчувати. «Якось пішла Марійка в ліс по… (гриби). Набрала… (повний кошик грибів). Раптом зза куща вискочив довговухий… (заєць). Він був не один, поруч із ним була ціла заяча… (родина). Усі вони грали в схованки й Марійку стали гукати:… («Марійко, йди до нас гратися!»). У найбільшого зайця були найдовші… (вуха). Він сховався за… (кущ). Вуха виглядали зза куща, тому його відразу… (знайшли). Усім було… (весело, радісно). — Як розпочиналась наша розповідь? — Що Марійка робила в лісі? — Що трапилось після того, як Марійка зібрала повний кошик грибів? — Чому знайшли найбільшого зайця? Діти за бажанням переказують розповідь.
|