Травень 2 тиждень. Тема. Ознака предмета. Комахи
Тема. Ознака предмета. Комахи. Плазуни. Мета: учити правильно розуміти та вживати слова, учити складати описову розповідь за зразком, знаходити тільки ознаки комах у діалозі; розвивати артикуля- ційний апарат, вправляти у вимові звука [р], розви- вати мовне дихання; виховувати спостережливість, уяву. Матеріали: демонстраційний: предметний малюнок із зображенням равлика, пір’ячка, шматочки вати, каміння, повітряна куля; роздавальний: предметні картки із зображеннями ко- мах. Хід заняття 1. Психогімнастика. 2. Складання розповіді. Вихователь вводить дітей в ігрову ситуацію. — До нас завітав гість. Хто це, відгадайте! Він лізе на стеблинку, Сам несе свою хатинку! В нього ріжки коротенькі І чутливі, мов антенки. В. Гринько Вихователь демонструє дітям малюнок із зображен- ням равлика, пропонує розглянути його і скласти описову розповідь. — Яка у равлика голова? — А шия? — Що є на голові у равлика? — Що носить равлик на собі? — Навіщо равлику домівка? — Той, хто тримав у руках равлика, знає, що він м’який та вологий. Його легко роздавити, тому йому потрібен твердий та міцний будинок. — Як пересувається равлик? — Чи вміє він літати? Чому? Далі вихователь пропонує послухати розповідь про равлика: «Це равлик. У нього маленька голова і дуже довга шия. На го- лові у равлика є ріжки. Вони схожі на антени. Равлик завжди носить свій будинок на собі. Він потрібен равликові, тому що сам він маленький, м’який. Він ховається у будиночок, коли бачить якусь небезпеку. У равлика немає крил і лап, тому він тільки повзає». Вихователь пропонує дітям скласти свої описові роз- повіді. 3. В права «Спіймай звук». Вихователь пропонує дітям промовити слово «равлик» і визначити перший звук. — З якого звуку починається слово «равлик»? — Промовте цей звук. Вихователь слідкує за правильною вимовою звука [р], за необхідності пропонує чистомовку. Рарара — висока гора, Руруру — бачу хмару, Рокрокрок — виріс в полі огірок. — Послухайте слова, які починаються зі звука [р]: рак, рис, рот, робот, рука, рукавиця, радість. — Які з цих слів ви запам’ятали? Кількість слів вихователь добирає самостійно. Після чого пропонує дітям назвати слова, які починаються з цього звука. 4. Фізкультхвилинка. Вихователь пропонує дітям «перетворитися» на метели- ків і виконувати відповідні до тексту рухи. Над землею, над квітками Я швиденько пролітаю, А легенький вітерець Мої крилечка гойдає. Він летіти їм гарненько Так допомагає. На слові «жабка» діти присідають навпочіпки, торка- ються руками підлоги й кажуть: «Квакваква!» під супровід слів: На болоті, Де трава, Чути голос: «Квакваква» Голос жабка подає, Що вона В болоті є. Гру можна провести 2—3 рази. 5. Г ра «Чим подібні?». Дітям пропонується стати парами, вихователь роздає зобра- ження двох подібних зовні комах, не називаючи їх, наприклад: метелика і бабку, павука й мураху, коника й комара. Діти в парі називають одне одному своїх комах і визнача- ють ознаки їх подібності. Вихователь допомагає кожній парі в разі потреби. 6. В права «Четвертий зайвий». — Ви не забули, хто прийшов до нас у гості? Равлик приніс предмети, які вже знайомі вам. На столі у вихователя лежать: пір’я, камінь, повітряна куля, шматочок вати. Дітям пропонується визначити зайвий предмет (той, який не можна здути зі столу). Якщо хтось із дітей помиляється, йому пропонується знайти правильну відповідь шляхом дослі- ду: здути предмет. — Який із предметів найважчий? — Як це можна перевірити? — Який із предметів найбільший? — Як можна грати з повітряною кулькою?
|