В права на дихання.
Вихователь пропонує дітям взяти паперові літаки на ниточках. — Щоб літак рухався тихенько, ми будемо дути на нього, промовляючи: «Ффф». Літак при такому «вітрі» рухається плавно. — Літак вирішив набрати висоту і збільшити швидкість. Для цього подуємо на літак ось так… (Вихователь дує, промовляючи: «Ппп», діти повторюють за ним.) Вихователь слідкує за тим, щоб при вимові звука [ф] діти не надували щоки; звук [п] промовляли на одному видиху 2—3 ра- зи, також не надуваючи щоки. 7. Підсумок заняття. — Які види транспорту ви знаєте? — Чим вони розрізняються?
Січень 4 тиждень Тема. Порівняльна розповідь. Місто.
Мета: розвивати вміння складати порівняльну розповідь за зразком; учити складати складносурядні речення з єднальними сполучниками: також, не тільки, але; за- кріплювати вміння узгоджувати прикметники з іменни- ками в роді, числі та відмінку; поповнювати лексику ді- тей словами «проспект», «вулиця», «багатоповерхівка», «транспорт», учити добирати словаантоніми; виховува- ти любов до рідного міста. Матеріали: демонстраційний: лялька — хлопчик Андрійко; роздавальний: картки із зображеннями дитинчат свійських тварин та птахів (каченя, цуценя, порося, гусеня, кошеня, теля). Хід заняття 1. Психогімнастика. 2. В права «Скажи навпаки». Вихователь називає слово, а діти разом добирають проти- лежне за значенням. (Широке — вузьке, довге — коротке, ши- рокий — вузький, довгий — короткий, високий — низький, високо — низько тощо.) Граючи в цю гру, вихователь звертає увагу дітей на закін- чення слів. 3. Складання порівняльної розповіді. Вихователь показує дітям лялькухлопчика, розповідає, що до них завітав хлопчик Андрійко. Пропонує дітям послухати розповідь Андрійка про його селище та розповісти про своє міс- то, користуючись поданими прикладами. А н д р і й к о: Моє село називається Іванівка. У моєму селі всі будинки маленькі, з одним поверхом. Д і т и: Наше місто називається…. У ньому всі будинки ве- ликі, багатоповерхові. А н д р і й к о: Вулицями у нас їздить тільки один автобус, трамваїв і метро немає. Д і т и: Вулицями нашого міста їздить багато автобусів, ма- шин. У нас є метро, тролейбуси та трамваї. А н д р і й к о: У моєму селі дуже багато свійських тварин, які живуть на подвір’ях. Д і т и: У місті теж є тварини. Вдома у нас живуть собаки, кішки, птахи. А дикі тварини живуть у зоопарку. Вихователь має добирати речення, які описують село, надаючи дітям можливість складати протилежні за змістом речення про місто. Можна запропонувати комусь із дітей, хто був у селі, допо- могти Андрійкові чи розповісти самостійно про село, де живе бабуся або дідусь. 4. Фізкультхвилинка. Від міста до містечка, Від села і до села, Де дорога пролягла, Перевозить дім людей — І дорослих, і дітей. (Діти промовляють віршик та вільно рухаються по кім- наті, імітуючи рухи водія.) 5. Г ра «Один — багато». Вихователь пропонує дітям гру від імені Андрійка, який називає предмет або явище в однині, а діти мають назвати те саме слово, але у множині. Наприклад: — У мене один будинок, а у вас? (Багато будинків.) — У мене одна машина, а у вас? (Багато машин.) — У мене друг, а у вас? (Друзі.) 6. Г ра «Скільки їх?». — Андрійко запрошує нас до себе в гості. У нього на подвір’ї живе дуже багато різних тварин. Вихователь роздає дітям картки із зображеннями дитинчат свійських тварин. У кожного має бути одна картка з одним зображенням. — Назвіть, хто зображений на картках. — Порахуйте, скільки всього тварин зображено. — Андрійко буде розпочинати речення. А здогадатися, хто з вас має його закінчити, ви зможете, якщо будете уважно слу- хати і дивитися на свою картку. Наприклад: Качка голосно кликала до себе… (трьох каченят). Собака приніс кістку своїм… (двом цуценятам). Із клуні чується хро- кання… (п’ятьох поросят). Гуска веде купатися… (чотирьох гусенят) іт. ін. 7. Підсумок заняття. — Де ми живемо — в місті чи в селі? — Вам подобається жити в місті? — Що вам подобається в селі?
|