Грудень 3 тиждень
Тема. Уживання іменників у пестливій формі. Де чиє житло? (Свійські тварини.) Мета: розвивати мовне дихання, учити виділяти звук [к] у сло- вах; збагатити словник іменниками, дієсловами, прик- метниками, закріпити узагальнююче поняття «свійські тварини»; учити вживати іменники в пестливій формі, закріпити вміння узгоджувати прикметники з іменника- ми; виховувати любов до тварин. Матеріали: демонстраційний: зображення свійських тварин (ко- рови, телят, поросяти, свині, кози, козенят, кішки, кошенят, собаки, цуценят), клуні, хліва, будинка, будки; роздавальний: м’яч, предметні картки із зображеннями свійських тварин. Хід заняття 1. Психогімнастика. 2. Р обота над віршем. Вихователь пропонує послухати вірш. Качечка кряче — Каченят не баче. Кличе качечка курчат: Чи не бачили качат? — Як кряче качечка? — Як вона кряче, коли голосно кличе каченя? — А коли — тихенько? — Який звук повторюється, коли ви крячете? — Який настрій у мамикачки, коли вона шукає качат? Покажіть. — А як вона зрадіє, коли знайде їх? — Послухайте ще раз вірш про качечку, зверніть увагу, як я його читаю: сумно чи весело? Вихователь читає вірш іще раз, діти висловлюють свої дум- ки. Після цього дітям пропонується прочитати вірш за бажан- ням, вихователь допомагає розпочати фразу. 3. В права «На гостинах». Вихователь прикріплює на дошку картки із зображеннями свійських тварин. — Уявіть, що ми приїхали в гості до бабусі Одарки та ді- дуся Панаса. — Яких тварин ми побачили на подвір’ї? (Корову, те- лят, козу, козенят, свиню, поросят, собаку, цуценят, кішку, кошенят.) — Як пестливо називає своїх тварин бабуся? (Кішку — кі- шечкою, порося — поросятком, козу — кізонькою і т. ін.) — Дідусь Панас запитує вас, чи знаєте ви, що вміє роби- ти кожна з цих тварин? (Собака бігає, гавкає, кусає, охоро- няє; кішка — спить, нявчить, грається; корова — пасеться, мукає.) 4. Фізкультхвилинка. Вихователь пропонує дітям «перетворюватися» на різних тварин за сигналом. — Свійські тварини вміють просити їжу у своїх господарів. Виходить це у них порізному. Теля каже: «Мумуму», цуценя: «Гавгавгав», киця: «Нявнявняв» і т. ін. Дітям пропонується промовити всі ці звуконаслідування, змі- нюючи голос, інтонацію, міміку, а також супроводжуючи рухами. 5. В права «Знайди пару до слова». Вправу можна виконати у колі з м’ячем. Вихователь кидає м’яч дитині й називає прикметник. Дитина добирає до нього відповідний за змістом іменник і повертає м’яч вихователеві. Наприклад, рогата… (коза), пухнаста… (кішка), сторожевий… (пес), лохматий… (собака), довгий… (хвіст), гострі… (роги) тощо. 6. Г ра «Хто де живе?». Дітям пропонується розглянути ілюстрації із зображеннями хліва, клуні, будки, будинку. — Кожна з тварин у господарстві бабусі Одарки й дідуся Панаса має своє місце, свій будинок. Розгляньте малюнки, на- звіть знайомі вам будівлі. Далі вихователь звертає увагу дітей на картки із зображен- нями клуні та хліва й розповідає про них як про приміщення, де живуть свійські тварини. — Хто може жити в будинку? У будці? Після цього дітям пропонується взяти зі стола у виховате- ля картки із зображеннями свійських тварин і викласти їх під відповідними будівлями. 7. Підсумок заняття. — Де ми сьогодні побували? — Які тварини живуть у дідуся з бабусею? — А які домашні улюбленці живуть у вас? Грудень 4 тиждень Тема. Переказ казки «Ріпка». Звуки [л] та [р].
Мета: учити переказувати казку за сюжетними картинками і за запитаннями; збагачувати словник іменниками, прикметниками, учити розрізняти й добирати слова, протилежні за значеннями; розвивати фонематичний слух, відпрацьовувати правильну вимову звуків [р], [л]; виховувати вміння уважно слухати співбесідника. Матеріали: демонстраційний: ілюстрації до казки «Ріпка», два кошики; роздавальний: предметні картки із зображеннями овочів та фруктів. Хід заняття 1. Психогімнастика.
|