Грудень 2 тиждень. Тема. Властивості предметів
Тема. Властивості предметів. Вимова звука [л].
Мета: учити розуміти запитання, правильно будувати речення; розвивати мовний апарат, органи дихання; учити знахо- дити звук [л] у словах, відпрацьовувати його правильну вимову; збагачувати лексику іменниками, прикметника- ми, дієсловами; учити називати характерні властивості снігу, льоду, води, знаходити спільні та відмінні ознаки; учити вживати префіксовані дієслова (налити, відлити, полити тощо). Матеріали: демонстраційний: м’яч, тарілка з талим снігом, льодом; дві склянки з водою; роздавальний: соломинки, пляшки з водою. Хід заняття 1. Психогімнастика. 2. Мовленнєва вправа. Вихователь пропонує дітям виконати вправу для язика. Вправа виконується 2—3 рази протягом 15 секунд. Наш слухняний язичок — Найгостріша з голочок. Став напруженим, вузьким. Потримай його таким. — Сьогодні ми будемо промовляти новий звук — [л]. Щоб сказати його правильно і красиво, необхідно легень- ко впертися кінчиком язика у верхні зуби й посміхнутися. Спробуйте. — Послухайте чистомовку. Лалала — ми побачили вола. Лололо — сіло лисеня в сідло. Лилили — дні осінні вже пройшли. Лелеле — в нас теляточко мале. Лулулу — рибку я зловив малу. Після цього вихователь пропонує дітям стати в ряд. Кидаючи м’яч дитині, вихователь промовляє один рядок чис- томовки. Упіймавши м’яч, дитина піднімає його догори, разом з іншими дітьми повторює рядок. Потім повертає м’яч вихо- вателеві, він читає наступний рядок, кидаючи м’яч іншому малюку. 3. В права «Сніг, лід, вода». Перед цією вправою обов’язково має пройти поперед- ня робота: спостереження за станом снігу, льоду на вулиці, у приміщенні. Вихователь читає загадку. Я падаю на ваші хати, Я білий, білий, волохатий. Я прилипаю вам до ніг І називаюсь просто … (сніг). — Як ви здогадались, що це сніг? — Який сніг у загадці? (Білий, волохатий.) — А яким ще може бути сніг? (Холодним, мокрим, колючим.) — Як сніг опиняється на землі? (Падає.) — А ще як можна сказати? (Кружляє, летить, опуска- ється.) — Що буде зі снігом, коли він розтане? (Він перетворить- ся на воду.) — А тепер послухайте ще одну загадку. Я вода і на воді плаваю. (Лід.) — Чому лід — це вода? (Якщо воду заморозити, вона пе- ретвориться на лід.) — Який лід? (Прозорий, холодний, тонкий.) — Де з’являється лід? (На воді.) — Чи схожі лід та сніг зовні? (Ні.) — А що в них є спільного? (Вони бувають узимку. Коли лід і сніг розтають, утворюється вода.) — Подивіться на воду, яка утворилася зі снігу та льоду. Яка вона? (Холодна, брудна, мутна.) — Чи можна пити таку воду? (Ні.) — Але вона дуже корисна для кімнатних рослин. Тому, коли вона зігріється, ми поллємо нею наші квіти. — Яку воду п’є людина? (Чисту, прозору, смачну.) — А кому ще потрібна вода? (Рослинам, тваринам.) 4. Фізкультхвилинка. Дружно вийдемо, малята, На подвір’я погуляти. І куди не кинеш зір — Всюди іграм та розвагам Надається перевага. І сьогодні, подивись: Стали ми на ковзани, Закружляли на льоду, Мов сніжинки на льоту. А тепер ми сніжок купу Наліпили на всю групу. Дружно сніжки всі кидаймо, Потім всі відпочиваймо. (Діти рухаються, імітуючи гру в сніжки.) 5. В права «Відгадай дію». Вихователь виконує деякі дії з водою (поливає квіти, на- ливає воду до склянки, переливає воду зі склянки до склян- ки, відливає воду зі склянки до склянки, надливає воду зі склянки), а діти мають визначити і сказати, що робить вихователь. 6. Г ра «Соломинка». Для гри потрібні склянки з водою та соломинки для кожної дитини. Спочатку вихователь сам видихає через соломинку, спря- мовуючи струмінь повітря на долоні дітей. Він періодично по- силює й послаблює потужність видиху, а діти мають сказати, коли його дихання сильніше, а коли — слабше. Далі діти ви- конують аналогічні дії, перевіряють силу власного видиху, експериментуючи зі склянкою води. Чим сильніший буде видих, тим дужче коливатиметься вода. 7. Підсумок заняття. — Що спільного у снігу, льоду та води? — Розкажіть, чому не можна куштувати сніг або лід. — Коли вода може перетворитися на лід?
|