Нехай дана система т лінійних рівнянь з п невідомими A • X — Б. Потрібно знайти її загальний розв'язок, якщо вона сумісна, або встановити її несумісність.
Назвемо елементарними операціями наступні дії з матрицями:
• перестановка рядків;
• множення рядка на число, відмінне від нуля;
• додавання одного рядка до іншого, помноженого на довільне число.
Відзначимо, що при розв'язуванні системи рівнянь, на відміну від обчислення визначника й знаходження рангу, не можна оперувати зі стовпцями.
Пропонований нижче алгоритм називається методом Гаусса або методом послідовного виключення невідомих. Ціль алгоритму - за допомогою застосування послідовності елементарних операцій досягти того, щоб кожен рядок, крім, можливо, першого, починався з нулів, і число нулів до першого не- нульового елемента в кожному наступному рядку було більше, ніж у попередньому.
Для застосування алгоритму потрібно, щоб у системі коефіцієнт аіі був відмінний від нуля. Якщо це не так, то доцільно на перше місце поставити рівняння з відмінним від нуля коефіцієнтом при хі і перепозначити коефіцієнти. Щоб не нагромаджувати додаткових позначень, будемо вважати, що така зміна рядків уже зроблена, тобто а11 Ф 0.
ацХі + аі2 х2 +... + а2іХі + а22 Х2 +... +
аптХт
апіХі + ап 2 Х2
Крок і: помножимо кожне рівняння, крім першого, на множник -аіі, де і
аіі
номер рівняння у системі (номер рядка системи).
аітХт
Після даного кроку всі коефіцієнти при змінній хі у всіх рівняннях дорівнюють аіі.
аііХі + аі2Х2 +... + аітХт = Ьі, аііХі + а22 Х2 +... + а2 тХт = Ь2,
ь п
аііХі + ап 2 Х2 +... + ап тХт - "п Крок 2: Віднімемо з кожного рівняння системи, починаючи із другого, перше рівняння. Одержимо систему, у якій усі коефіцієнти при Хі у всіх рівняннях, крім першого перетворились на нуль.
аііХі + аі2Х2 +... + аітХт = Ь1,
" " — и"
а2 2 Х2 +... + а2 тХт = Ь2,
№ _ г №
аптХт = Ьп
Крок 3: Повторюємо кроки 1-2 для другого стовпця, починаючи із третього рівняння й т.д.
Кроки 1-3 - називаються прямим ходом методу Гаусса. Прямий крок продовжується доти, доки не реалізується один із трьох можливих випадків: