Більший за самого себе
(1 — 9) Немає речей менш знаних, ніж речі загальновідомі. Шедеври світової літератури достеменно з’ясує, що великий Сервантес створив нищівну пародію на відірвані від життя ри-царські романи, а в Рицареві Сумного Образу висміяв людину, яка втратила чуття реальності і силкується повернути назад колесо історії. Відтак вона заслуговує чималої зневаги, і випадають їй ґулі й синці, а зовсім не пироги й млинці. Як казав у романі той вельми обдарований чуттям реальності корчмар: «Не такий я дурний, щоб у мандрівні рицарі шитися. Я ж таки бачу, що те-пер інший світ настав». (10 — 12) Мовляли, що Дон Кіхот пізно народився, утрапив не в свою добу. Однак в усі часи не підупадала мудрість: «Нема дурних», а тому в усі часи Дон Кіхоти й були Дон Кіхо-тами. І що цікаво: що мізерніший траплявся читач, то сердечніше він потішався над Дон Кіхо-том. (13 — 15) А Байрон чомусь не сміявся: «З усіх повістей це найпечальніша...». А Гайне з (16 — 19) Ідея Дон Кіхота не належить добі Сервантеса, вона загальнолюдська, вічна ідея. (20 — 26) Дон Кіхот продовжувався в незліченних «диваках», у химерниках та «ідіотах» том — увіходить у зміст його образу — для наступних поколінь. І тому сказане про Дон Кіхота (27 — 31) Хіба не Дон Кіхотами були ті незліченні в світовій історії, котрі ставили свою честь і славу своєї землі вище за добробут і саме життя? Дон Кіхотовим сучасникам його чуття честі і слави здавалися смішними, але ж були на шляхах людства епохи, коли честь і слава на-дихали людей на неймовірні звершення, на необжиті висоти благородства. «Шукаючи собі честі, а князеві слави...». (32 — 34) Недарма Тарас Шевченко, який так гостро переймався козацькою славою — не (35 — 41) Відомо, що Дон Кіхот був улюбленою книгою Ейнштейна протягом його життя, (42 — 49) Однак спорідненість Ейнштейна з Дон Кіхотом не вичерпується етичним макси-
(50 — 52) А заразом усе це й дало право Достоєвському сказати: «Якби скінчилася земля, і
1. Слово, виділене в реченні «Перший-ліпший школяр достеменно з’ясує, що великий Сер- Б твір, який перебільшено комічно наслідує якогось автора або літературний напрям; В великий, складний за будовою епічний твір, в якому широко охоплені життєві події певної епохи; Г твір, в якому широко зображені історичні події, поставлено загальнолюдські проблеми. 2. Фразеологізм доходити до серця, ужитий у реченні «Шедеври світової літератури ді- Б усвідомлювати значення чого-небудь; В ставати чиїмсь надбанням, діставатися комусь; Г боляче вражати, зачіпати когось. 3. Виділені слова є метафорами, окрім А А Гайне... в зрілому віці «на фатальних роздоріжжях» свого життя прикликав образ «худорлявого рицаря». Б Моральні цінності — це було найголовніше для Ейнштейна, поза ними все втрачало свій сенс. В Честь і слава надихали людей на неймовірні звершення, на необжиті висоти благо-родства. Г Часом... слід вирватися з обіймів «нормального» мислення, щоб мислити розумно. 4. Вислів «Однак в усі часи не підупадала мудрість: «Нема дурних», а тому в усі часи Дон Кіхоти й були Дон Кіхотами» є в тексті А тезою, справедливість якої доводить автор; Г аргументом на користь висунутої тези.
Завдання 2. Відредагуйте й запишіть речення. 1. Більш модернізованіший корпус буде запущено в наступному кварталі. 2. Для капітального ремонта нам підійде любий матеріал. 3. Вранці на наш адрес прийшла по пошті ціна бандероль. 4. Ваші власні інтереси захищатиме досвідчений адвокат.
Завдання 3. Напишіть твір-роздум (есе), поміркувавши над словами В. Симоненка: «Праця людини – окраса і слава, Праця людини – безсмертя її!» Оберіть самостійно тип і стиль мовлення. Орієнтовний обсяг роботи — 1 – 1,5 сторінки. ВАРІАНТ № 15 Завдання 1. Прочитайте текст і виконайте завдання 1—4 до нього.
|