Поетка українського відродження
(1 — 3) Є постаті, забуті сучасниками, зроджені для інших часів, які вириваються нащад-ками з пазурів минулого і ставляться на недосяжну височину. До таких належить і Леся Укра-їнка. (4 — 12) Її життя було цілою проблемою. Вона на голову переростала хистом майже (13 — 18) Як це могло статися? Я думаю, це сталося через те, що Леся Українка своїми (19 — 25) Це був час, коли ніхто не підіймався вже за свої переконання ні на ешафот, ні (26 — 33) «На шлях я вийшла ранньою весною», — зачинає вона один із своїх молодечих (34 — 38) В тузі за моментом боротьби і подвигу писала вона в одній своїй поемі, з якою (39 — 41) Вона мріяла віддати себе цілу справі нації, «спалити молодість і полягти при (42 — 46) Кажуть, що Леся Українка вмерла на сухоти. Думаю, що це неправда, або не (47 — 57) Її голосу не дочували за життя, і вона була в нім застрашаючо самотньою. Тією самотою, котру зносити можуть лише люди, повні глибокої віри в своє покликання. Але подіб-но багатьом трагічним постатям, умираючи, вона перемогла. Іскра людської і національної гід-ності перейде в кожного з її духовних нащадків. Всі, навіть духовні противники поетки, що не зрозуміли її пророчого шалу й жорстокої правди, муситимуть скорше чи пізніше зложити ві-нець із написом: «Ти переміг!» Тоді нація визнає як одного зі своїх духовних вождів ту слабу жінку, чий вищий дух ще в темну ніч перед пробудженням народу вказував йому страшну і ве-личну путь безумства й слави. Тоді останки Лесі Українки в день великого свята перенесуть до українського пантеону, збудованого своїм великим людям вільною нацією, яку вона так неми-лосердно картала і так безумно любила. (За Д. Донцовим)
1. Висловлювання «Є постаті, забуті сучасниками, зроджені для інших часів, які А тлумаченням заголовку; Б тезою автора, яку він має підтвердити або спростувати; В формулюванням проблеми, спірного питання; Г аргументом, доказом, що підтверджує або спростовує тезу автора. 2. Серед суджень, що підтверджують думку «... В тисячний раз справдилася на ній (Лесі Б «На шлях я вийшла ранньою весною», - зачинає вона один із своїх молодечих віршів В Всі, навіть духовні противники поетки, що не зрозуміли її пророчого шалу й жорстокої Г... Майже ніхто з її сучасників не відчував бурі, якої так пристрасно прагнула вона 3. Загальним відносно інших є зміст висловлювання: А Вона на голову переростала хистом майже всіх сучасних письменників, а лишилася Б Вона мала чи не найглибшу освіту в крузі товаришів пера, а залишилась осо-бою, В Людина інтенсивного шукання і впертої думки не прикувала чомусь до себе уваги Г Її життя було цілою проблемою (рядок 4). 4. Висновком, що випливає з інших поданих суджень, є: А В тузі за моментом боротьби і подвигу писала вона в одній своїй поемі, з якою на-солодою вона б «упилася щастям перемоги», але це упоения їй не судилося (рядки 34 — 36). Б Тому була її поезія тугою за щастям, а не насолодою ним (рядки 37 — 38). В Те, про що вона мріяла в безсонні ночі, її не торкнулося (рядок 36). Г Вона «себе вогнем спалила власним», не дочекавшись сподіваного моменту щастя 5. Наведені судження доводять справедливість думки Франка про те, що Леся Українка завчасно (рядки 13 — 14). Б Вона мріяла віддати себе цілу справі нації, «спалити молодість і полягти при зброї» В Вона вмерла від того внутрішнього вогню, що гонив її до чину, тоді ще нездійснимо-го, — цю маленьку жінку з душею скованого Прометея (рядки 43 — 45). Г... Вона була... застрашаючо самотньою. Тією самотою, котру зносити можуть лише Завдання 2. Відредагуйте й запишіть речення. 1. Характеристика на студентку III курсу зварювального відділення Супрун Ольгу Іва-нівну, українку. 2. До навчання відноситься сумлінно. 3. Вона постійно працює над підвищенням свого інтелектуального рівня. 4. Приймає активну участь у громадській роботі.
Завдання 3. Напишіть твір-роздум, в якому обґрунтуйте свої погляди на цю проблему, ско-риставшись поданим висловом: «Дружба має різні прояви, але закон у неї один – вірність» (М. Коцюбинський). Оберіть самостійно тип і стиль мовлення. Орієнтовний обсяг роботи — 1 – 1,5 сторінки. ВАРІАНТ № 9 Завдання 1. Прочитайте текст і виконайте завдання 1—5 до нього.
|