Дослiд 10.3. Сульфування фенолу
У пробiрку кладуть декiлька кристалiв фенолу i додають 3 краплi сiрчаної кис-лоти. Струшують сумiш у пробiрцi - кристали фенолу розчиняються. Вносять краплю отриманого розчину в iншу пробiрку i додають 4-5 крапель води - фенол видiляється у виглядi порошку. Реакцiйну сумiш у першiй пробiрцi нагрiвають на киплячiй банi протягом 2-3 хв, потiм охолоджують i виливають у пробiрку з 10 краплями холодної води. Утворюється однорiдний розчин, який майже не має характерного запаху фенолу. Фенол легко сульфується з утворенням сумiшi о- i n-фенолсульфокислот. Про-дукти сульфування розчиннi у водi значно краще, нiж сам фенол.
Хiмiзм процесу: Дослiд 10.4. Кольоровi реакцiї багатоатомних фенолiв
В одну пробiрку вносять 3 краплi розчину пiрокатехiну, в iншу - 3 краплi розчину резорцину, в третю - гiдрохiнону, а в четверту - пiрогалолу. В кожну пробiрку додають по 3 краплi FeCl3. При цьому в першiй пробiрцi з’являєтья зелене забарвлення, в другiй - фiолетове, в третiй - зелене, яке миттєво змiнюється на жовте, а в четвертiй - червоне. Одночасно з утворенням фенолятiв, хлорид залiза дiє на феноли i як окис-лювач. Поява в пробiрцi з гiдрохiноном забарвлення, яке швидко змiнюється, вказує на те, що при окисленнi гiдрохiнону в хiнон утворюється промiжна сполука однiєi моле-кули гiдрохiнону з однiєю молекулою хiнону, так званий хiнгiдрон. Помiтити зелений колiр можливо тiльки в перший момент попадання хлориду залiза в розчин гiдрохiнону при розгляданнi на бiлому тлi. Колiр стає бiльш помiтним при насиченому розчинi гiдрохiнону i бiльш слабкому розчинi хлориду залiза. Контрольнi запитання 1. Напишiть структурнi формули сполук: n-нiтрофенол; м-хлорфенол; о-крезол; n-метокситолуол; 2-бромфенол; b-фенiлетиловий спирт; пiкринова кислота; пiрока-техiн. 2. Напишiть реакцiю нiтрування фенолу. 3. В який спосiб можна роздiлити сумiш фенолу i бензилового спирту? 4. Яка з перелiчених сполук дає кольорову реакцiю з хлорним залiзом, реагує з розчином лугу, взаємодiє з соляною кислотою?
5. Розташуйте ароматичнi сполуки в порядку зниження кислотних властивостей: 6. Напишiть реакцiї сульфування фенолу; гiдрохiнону; о-крезолу. 7. Напишiть способи отримання фенолу.
|