Сліди прямої
Пряма загального положення перетинає всі основні площини проекцій. Якщо відрізок АВ загального положення продовжити в обидва боки від точок А і В, то в точках М і N він перетне площини проекцій П1 і П2 (рис. 2.10). Точки перетину прямої з площинами проекцій називаються слідами прямої. Точка М – горизонтальний слід прямої АВ, а точка N – фронтальний. Слід – це точка, яка одночасно належить прямій і площині проекцій. З цієї умови витікає правило побудови слідів прямої. Побудувати сліди прямої на комплексному кресленні означає –знайти проекції слідів.
Рис. 2.10
Горизонтальний слід прямої – це точка, яка належить прямій, а тому її проекції належать проекціям прямої. З іншого боку ця точка належить і площині проекцій П1, тому вона має особливості точок, які належать площинам проекцій: одна координата дорівнює нулю. Для точки, яка лежить на П1 – Z = 0. Точка прямої АВ, для якої Z = 0, на комплексному кресленні (рис. 2.10) знаходиться на перетині фронтальної проекції прямої АВ (А2В2) з віссю Х12. Це точка М2 – фронтальна проекція горизонтального сліду прямої. Точка М1 знаходиться на одній вертикальній лінії зв'язку з М2 і належить горизонтальній проекції прямої. Таким чином, для побудови на комплексному кресленні горизонтального сліду М прямої АВ необхідно: 1) Продовжити фронтальну проекцію А2В2 до перетину з віссю Х12 в точці М2. Точка М2 – фронтальна проекція сліду М. 2) Провести через точку М2 вертикальну лінію зв’язку до перетину з горизонтальною проекцією А1В1 прямої (або її продовженням) в точці М1 (горизонтальній проекції сліду), яка збігається з самим слідом М. Фронтальний слід прямої – це точка, яка належить прямій, а тому її проекції належать проекціям прямої. З іншого боку ця точка належить і площині проекцій П2, тому вона має особливості точок, які належать площинам проекцій: одна координата дорівнює нулю. Для точки, яка лежить на П2 – Y = 0. Точка прямої АВ, для якої Y = 0, на комплексному кресленні (рис. 2.11) знаходиться на перетині горизонтальної проекції прямої АВ (А1В1) з віссю Х12. Це N1 – горизонтальна проекція фронтального сліду прямої. N2 знаходиться на одній вертикальній лінії зв'язку з N1 і належить фронтальній проекції прямої.
Рис. 2.11
Таким чином, для побудови фронтального сліду (точки N) прямої АВ необхідно: 1). Продовжити горизонтальну проекцію А1В1 до перетину з віссю Х12 в точці N1. Точка N1– горизонтальна проекція сліду N.
Рис. 2.12
2). Провести через точку N1 вертикальну лінію зв’язку до перетину з фронтальною проекцією А2В2 прямої (або її продовженням). Отримаємо точку N2 (фронтальну проекцію сліду) яка збігається з самим слідом N (рис. 2.11). Пряма загального положення в системі трьох площин проекцій має три сліди: горизонтальний, фронтальний і профільний; пряма рівня – два сліди; проеціююча пряма – один слід. На рисунку 2.12 показана побудова фронтального сліду N і профільного сліду Р горизонталі h, а також горизонтального сліду М і профільного сліду Р фронталі f. Горизонтально-проеціююча пряма а має один горизонтальний слід М (М1), який збігається з горизонтальною проекцією прямої а (рис. 2.13). Фронтально-проеціююча пряма b має одинфронтальний слід N(N2), який збігається з фронтальною проекцією прямої b(рис. 2.14).
Рис. 2.13 Рис.2.14
|