Проекції точки на три площини проекцій
Для розв'язання окремих задач необхідно вводити в систему двох взаємно перпендикулярних площин проекцій інші площини проекцій. Розглянемо введення в систему площин П1 і П2 третьої площини П3, яка перпендикулярна до заданих площин П1 і П2. Ця площина називається профільною площиною проекцій. Проаналізуємо ортогональне проеціювання точки А на три взаємо-перпендикулярні площини П1, П2, П3(рис. 1.11): П1 –горизонтальна площина проекцій; П2 – фронтальна площина проекцій; П3 – профільна площина проекцій; О – початок координат; ОХ, ОY, OZ – осі проекцій; А1, А2, А3 – відповідно горизонтальна, фронтальна та профільна проекції точки А.
Рис. 1.11
Плоске комплексне креслення утворюється шляхом суміщення площин П1 і П3 з П2. Для суміщення П1 з П2 необхідно повернути її на 90° навколо осі Х в напрямку руху годинникової стрілки; П3 необхідно повернути навколо осі Z на 90° у напрямку, протилежному руху годинникової стрілки (рис. 1.12). Пряму, яка сполучає А2 і А3 називають горизонтальною лінією зв’язку.
Рис. 1.12 Проекції однієї і тієї ж точки на комплексному кресленні розташовуються не довільно, а знаходяться в проекційному зв’язку (рис. 1.12), який передбачає таке: 1. Фронтальна і горизонтальна проекції точки завжди знаходяться на одній вертикальній лінії зв’язку (А2А1^OX). 2. Фронтальна і профільна проекції точки завжди знаходяться на одній горизонтальній лінії зв’язку (A2A3^OZ). 3. Відстань профільної проекції точки від осі OZ дорівнює відстані горизонтальної проекції від осі ОХ (|А1А12| = |А3 А23|). Існує 3 способи отримання третьої проекції точки: 1. Проекційний, коли ніжку циркуля встановлюють у початок координат О, і розхилом циркуля, рівним координатою проводиться дуга до перетину з віссю ох. 2. За допомогою постійної креслення k проводять пряму під кутом 450. 3. Координатний (найточніший і тому кращий), коли на лінії зв'язку А2 – А3 від осі Z відкладають координату Y.
|